EkonomiManşetPancar Ekicileri Kooperatifi’nden; 2. OSB’ye yem fabrikası yatırımı

4 sene ago

Bölgenin önde gelen güçlü kuruluşlarından biri olan, pancar üreticisinin örgütlü gücü S. S. Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi, çiftçinin en önemli girdi maliyetlerinden yem sorununa cevap verebilmek amacıyla Burdur 2. OSB alanında yem fabrikası yatırımı gerçekleştirecek.

Burdur İkinci Organize Sanayi Bölgesi (2.OSB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yusuf Keyik ve SS. Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Nasuh Eroğuz arasında, 7 Haziran 2016 Çarşamba günü ‘2.OSB arsa tahsis sözleşmesi’ imzalandı.

Taraflar, 2.OSB’de 27 dönümlük yem fabrikası arsa tahsisinin, gelişen Burdur hayvancılığı adına büyük önem arz ettiğini ve dolayısıyla yem üretiminin, Burdur ekonomisine katkılarının büyük olacağını vurguladılar.

İmza töreni için dün, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik’in makamında bir araya gelinen toplantıda; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, Pancar Koop. Bşk. Yrd. Yılmaz Gürcan, yönetim kurulu üyeleri Mustafa Onay İlhami Değerli, ve Ramazan Uysal da yer aldılar.

2.OSB’DE SON DURUM

BUTSO Başkanı ve 2.OSB yönetim kurulu üyesi Yusuf Keyik, arsa tahsis töreninde, hayırlı bir iş için bir araya geldiklerini belirterek, “Pancar Kooperatifi, 2.OSB’den, yaklaşık 26 bin 819 metrekare yer talebinde bulundu. Biz 2.OSB Yönetim Kurulu olarak bu talebi değerlendirerek, olumlu yönde karar verdik. Bu törenle de ‘Yer tahsis sözleşmesini’ imzalamak üzere bir araya geldik. Bilindiği gibi, 2.OSB’mizde 25 adet parselimiz var. Bunların en küçüğü 10 bin m2 ve en büyüğü ise 70 bin m2’dir. Bu talebi yerine getirerek, 13. tahsisimizi gerçekleştiriyoruz. Kalan 12 parselimizi ise; bir yıl içerisinde tahsis etmeyi planlıyoruz. Çünkü çevremizde bulunan Isparta, Antalya, Burdur 1. ve Bucak Organize Sanayi Bölgeleri, arsa tahsislerini tamamladı. Yine bilindiği gibi, 3. Teşvik Bölgesindeyiz ve OSB’mizde yatırım yapanlar 4. Teşvik avantajlarından yararlanacaklar. Bu bakımdan, ulusal ve istihdam ağırlıklı firmaları da bekliyoruz. 2.OSB’mizin alt yapı çalışmaları olarak kanalizasyon, su, yol bitti. Elektrik işi de bitmek üzere ve doğal gaz ihalesi ve tesisini de önümüzdeki üç ay içerisinde bitireceğimizi düşünüyorum; yani yılsonuna kadar 2.OSB’nin hiçbir sorunu kalmayacak” bilgilerini kamuoyu ile paylaştı.

Arsa tahsisi protokol imza töreninde bir açıklama yapan S.S.Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Nasuh Eroğuz, 2.OSB yönetimine teşekkür ederek; seçimli olağan genel kurul toplantısından önce bildirdikleri yatırımlardan olan ilk’ini, Burdur 2.OSB’de 27 dönümlük arsa üzerine, yem fabrikası kurulması olarak gerçekleştirmekte olduklarını belirtti. Başkan Eroğuz şunları söyledi:

“Seçimden önce verdiğimiz sözleri bir, bir yerine getirmeye başladık. İlk olarak, bölgemizin büyük bir kısmı hayvancılıkla uğraştığı için, uygun şartlarda yem girdisi sağlamak üzere, biraz önce protokol imzalayarak satın aldığımız arsa üzerine, günlük en az 100-150 ton kapasiteli yem fabrikası kuracağız. Bu yatırımımızı da yaklaşık 1-2 sene zarfında bitireceğiz.”

KÜSPE PAKETLEME

Başkan Eroğuz, bundan sonra yapacakları ‘pancar küspesi paketlemesi’ konusunda şunları söyledi:“Öncelikli yatırımlarımızdan bir diğeri de Küspe paketleme işi. Küspe paketleme işinden önce kısaca paketlemenin faydalarından bahsedeyim, Paketlemenin en büyük özelliği, ürünün uzun süreli tazeliğini ve besin değerini koruyarak herhangi bir bozulma göstermemesidir.

Ayrıca, çevreye verdiği yoğun kokuyu engellemektedir. Ortaklarımız ise, açıkta aldıkları küspeleri, evlerinin önüne kazdığı hijyenik olmayan kuyularda muhafaza etmekte ve uzun süreli kullanım imkanı kalmamaktadır. Bu durum ise, hayvan sağlığına ve hayvandan alacağı verime negatif yönde bire bir etkilidir.

Bu yatırım için Şeker Fabrikaları yetkililerince ön görüşme yaptık. Birkaç ay içinde sonuçlandırılmasına müteakip; ham pancarın fabrikada işlendikten sonra kalan yaş pancar posası kooperatifimizce 700-1000-1200 kg. olarak paketlenecek ve ihtiyacı olan çiftçilerimize uygun fiyatlarla satışı gerçekleştirilecektir. Kooperatifin kaynakları kooperatifin asıl sahipleri değerli ortaklarımıza yatırım olarak geri döndürmeye kararlıyız. Cefakar çiftçimize layık olmaya çalışacağız. Ben başta yeni aramızdan ayrılacak olan Valimiz Hasan Kürklü olmak üzere 2.OSB yönetiminin hepsine, bu imkanı kooperatifimize sağladıkları için teker teker teşekkür ediyorum.”

Kodlama : SadeMedia Interactive