Dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle 2 yıldır etkinliklerden uzak ve buruk bir şekilde kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Burdur’da bu yıl coşkuyla kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde ilk tören Şehit Akif Altay Ortaokulu bahçesinde gerçekleştirildi. İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman, Atatürk anıtına çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulduktan sonra, akabinde İstiklal Marşı okundu. Şehit Akif Altay Ortaokulu bahçesinde çelenk koymanın ardından resmi kutlama töreni Şeker Ortaokulu bahçesinde gerçekleştirildi.

Şeker Ortaokulu bahçesindeki törene Vali Ali Arslantaş, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Garnizon Komutanı Albay Yavuz Çankaya, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı Mustafa Güder, İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman, siyasi parti yöneticileri, kurum, kuruluş müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

23 Nisan kutlamaları Vali Ali Arslantaş, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Garnizon Komutanı Albay Yavuz Çankaya’nın törene katılan vatandaşların ve öğrencileri selamlayarak bayramını kutlamasıyla başladı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman yaptı.

“Çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir”

İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman, “Dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesi ve tüm insanların barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir coşku ile kutlamaktayız. 23 Nisan tarihimizin dönüm noktalarından biridir. Bağımsızlığımız, yurdumuzu ele geçirmek isteyen düşmanlara ve bunlarla iş birliği yapanlara karşı büyük bir mücadele ile savaşılarak kazanılmıştır. Bu nedenle egemenliğimiz, ulusal varlığımızın başında gelir. Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu alanda hem dünyada bir ilki oluşturmakta hem de geleceğin cumhuriyet nesillerine, atamızın verdiği önemi ifade etmektedir. Dolayısıyla dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. İşte 23 Nisan’ın anlamı ve önemi de burada karşımıza çıkmaktadır. Bu günde hem çocuklarımıza bu şuuru vermenin gayreti içerisinde olacağız hem de kendilerine emanet edilen değerleri ve bu değerlerin büyüklüğünü anlatacağız. Sevginin kardeşliğin, hoşgörünün ve barışın hâkim olduğu bir dünyada el ele yaşamak ümidiyle, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.” dedi.

Daha sonra günün anlam ve önemini belirten şiir okundu.  Şeker Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo, koro, halk oyunları ve müzikli gösteri sunuldu. Kutlamalar öğrenciler tarafından yapılan çeşitli yarışmalar ile devam etti.  Abdi Özeren İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri de mehteran gösterisi yaptı. Ödül töreninin ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 102. yıl dönümü dolayısıyla 102 tane balon protokol üyeleri ve katılımcılar tarafından gökyüzüne bırakıldı ve 23 Nisan kutlama töreni sona erdi.

Muhammet Fatih Başcı