EğitimManşetÖZEL ETKİNLİK (Özel çocuklar, aileleri ve öğretmenleri aynı koroda)

7 ay ago

Burdur’da özel öğrenciler, öğretmenleri ve velilerinin oluşturduğu Koro’nun düzenlediği müzik etkinliği büyük ilgi gördü.

Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Burdur İnovasyon ile Gelişen Eğitim (BİLGE) Projesi kapsamında engelli öğrencilere yönelik hazırlanan ‘Hayat Bizimle Güzel, biz de varız, aranızdayız’ isimli şehrimizdeki okul- larda eğitim gören özel öğrencilerin hazırladığı etkinlik Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonu’nda, 7 Mayıs 2019 Salı günü  yapıldı.

Etkinliğe; Vali Hasan Şıldak ve eşi Fatma Nur Şıldak, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Müdür Yardımcısı Süleyman Çakıcı ile kentteki okullarda eğitim gören özel öğrencilerin aileleri ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte; Şehit Hakan Aktürk Özel Eğitim Meslek Okulu, Özel Eğitim İlk ve Ortaokulu ile Özel eğitim Uygulama Okulu 1, 2 ve 3’üncü kademe öğrencileri, öğretmenleri ve velilerden oluşan Korolar tarafından Türk Halk Müziği Konseri verildi.

Burdur Valiliği Ssyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi kapsamında yürütülen ‘Aranızdayız’ ana temalı ildeki Lise öğrencileri arasında düzenlenen ve engelli bireylerin günlük hayatta yaşadıkları zorlukları konu alan kısa film yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Hasan Şıldak tarafından verildi. Yarışmada Ercan Akın Fen Lisesi’nden Zeren Evren ve Gülseren Bestelci’nin hazırladığı ‘Engel Sınır Tanımaz’ filmi birinci, Çavdır Anadolu Lisesi’nden Yasin Yavuz’un ‘Tarif’ isimli filmi ikinci ve Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi’nden Mert Akbaş’ın ‘Aranızdayız’ isimli filmi üçüncü oldu.

Vali Hasan Şıldak “ilimizde eğitim faaliyetini sürdüren öğrencileri, öğretmenleri ve velileri işbirliği içerisinde çok güzel müzik etkiliği gerçekleştirdiler. Korolar oluşturmuşlar. Çok eğlendiler, biz onların hayatlarına dokunabilmek adına bu etkinliklere çok önem veriyoruz. Engellilerin hayatına, onların günlük hayatta çektikleri sıkıntılara dikkat çekmek, yaşadıkları zorluklara işaret etmek ve aranızdayız mesajını iletebilmek için kısa film yarışması düzenledik.

Bu etkinliklerin bütün toplumumuza örnek teşkil ettiğini ve ingellilerin hayatlarının zor olduğunu, bu zorlukların ancak toplumdaki normal bireyler olarak bizlerin onları aramıza alarak hep birlikte bir kompozisyonla aşabileceğimizi ve onların hayatlarını kolaylaştırabileceğimizi vurgulamak için bu etkinlikleri önemsiyoruz. Emeği geçen bütün arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Vali Hasan Şıldak “İlimizde sosyal projeler, etkinlikler anlamında, iki anlamlı çalışmanın son bölümüne ben de katıldım. İlimizde eğitim faaliyetini sürdüren Özel Eğitim Okullarımızın, öğrencilerinin, öğretmenlerinin ve velilerin de iş birliği içinde bulunduğu çok güzel etkinlikleri gerçekleştirdiler. Onları izledik. Korolar oluşturmuşlar. Öğrenciler çok güzel eğlendiler.

Biz onların hayatlarına dokunabilmek adına bu tür etkinliklere çok önem veriyoruz. Öğrencilerimiz ve okullarımız arasında kısa film yarışması düzenlenmişti. Engellilerin hayatına, onların günlük hayatta çektikleri sıkıntılara, zorluklara, işaret etmek ve aranızdayız mesajını iletebilmek için iki güzel etkinlik vardı.

Hep birlikte kısa film alanında Çav- dır’dan bir öğrencimizin birinci gelen eserini izledik. Etkiliydi ve iyi mesajlar veriyordu. Bu tür etkinliklerin toplumumuza örnek teşkil ettiğini ve engellilerin hayatlarının zor olduğunu, bu zorlukların ancak toplumdaki normal bireylerin, bizlerin aramıza alarak onları hep birlikte bir kompozisyonla aşabileceğimizi ve onların ve onların hayatlarını kolaylaştırabileceğimizi vurgulamak için bu etkinlikleri önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive