Burdur’da biri özel 3 çocuk babası Asım Gümüş, “Burdur’da yaşıyoruz ve şehirde yaşadığımız sıkıntılar da oluyor. Biz kızımızı saklamıyoruz. Sosyal etkinliklere, caddelerde gezmeye götürüyoruz. Ama bazı vatandaşlar bize, çocuklarımıza acıma duygusuyla bakıyor. Ben bu durumdan rahatsızlanıyorum. Elimizden geldiği kadar bu durumla da mücadele etmeye çalışıyoruz.” dedi.

Burdur’da biri özel 3 çocuk babası olan, kamuda görev yapan 58 yaşındaki Asım Gümüş, Babalar Günü dolayısıyla gazetemize konuştu.

Özel çocuğuyla ilgili yaşadıklarını anlatan Asım Gümüş, eşiyle birlikte 30 yıldır özel kızlarına gözü gibi bakıyor.

Baba Asım Gümüş, “Bizim meleğimiz Fatma’mız 30 yaşında doğma engelli. Eşim hafta da 2 gün engelli kızımı rehabilitasyon merkezine götürüyor. Engelli, özel çocuk babası olmayı anlatmak bizim gibi aileler için çok zor, yaşamak gerekiyor. Örneğin en son inanır mısınız kendi düğünümüze 45 dakika gittim. Yaşadıklarımızı kimse anlamıyor. Gerekçesi ise hazırlanmak, çocuğumuzun bakımı, bunlara katlanmak. Ama elimizden geldiği kadar biz bunlara katlanıyoruz. Fatma’ya elimizden geldiği kadar en iyi şekilde bakmaya çalışıyoruz. Rabbim bize böyle bir sınav vermiş bizde mücadele ediyoruz.” dedi.

“Çocuklarımıza acıma duygusuyla bakılıyor”

Gümüş, “Fatma’mız doğma engelli. 30 yaşında. 30 yılın gecesi, gündüzü eşimle birlikte kızımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Her şeyiyle biz ilgileniyoruz. Fatma’mız rehabilitasyon merkezine hafta da 2 gün gidiyor. Hocalarımız özel eğitimler veriyor. Faydalarını görüyoruz ama bu seanslar saat olarak yeterli değil. Haftada 1 saatte ne yapılabilir. Bence yeterli değil. Burdur’da yaşıyoruz ve şehirde yaşadığımız sıkıntılar da oluyor. Biz kızımızı saklamıyoruz. Sosyal etkinliklere, caddelerde gezmeye götürüyoruz. Ama bazı vatandaşlar bize, çocuklarımıza acıma duygusuyla bakıyor. Ben bu durumdan rahatsızlanıyorum. Elimizden geldiği kadar bu durumla da mücadele etmeye çalışıyoruz. Derneklerde de görev aldım. Şu son zamanlarda faaliyetler zayıfladı. Çocuklarımız için yapılan etkinlikler de yeterli değil. Daha çok etkinlikler yapılmasını istiyorum.” diye konuştu.

“Çocuklarınızı saklamayın. Çocuklarınız toplum içerisinde yer alsın”

Baba Asım Gümüş şunları söyledi; “Rabbim özel çocuklarımızı bize hediye etti. Bu ailelere rabbim yardımcı olsun. Gerçekten çok zor ama benim tavsiyem şudur; çocuklarınızı saklamayın. Çocuklarımız toplum içerisinde yer alsın. Maddi, manevi desteklerle yardımcı olun. Rehabilitasyon merkezlerine, sosyal etkinliklere, eğlencelere çocuklarınızı götürmeye çalışsın. İnsanlar bizim çocuklarımızı göre göre artık onlarda da acıma duygusu değil yardımlaşma duygusunu sağlamamız gerektiğini düşünüyorum. Tüm Burdurlu hemşerilerimizin bir engelli babası olarak geçmiş babalar gününü kutluyorum. Bu günler özel günler, hepimizin hatırlanması çok güzel. Bir engelli babası olarak, aile olarak çocuklarımızla birlikte geçirmek çok güzel bir duygu. Son olarak bizim çocuklarımıza acıyarak değil hep birlikte paylaşarak yardımcı olursak daha yararlı olacağına inanıyorum.”

MUHAMMET FATİH BAŞCI