GündemManşetSiyasetÖZÇELİK’TEN İLGİNÇ AÇIKLAMALAR    

6 sene ago

AK Parti Burdur Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, geçtiğimiz Cuma akşamı Kanal 32 ekranlarında canlı yayınlanan Burdur’da Gündem programında, kamuoyunda merak edilen pek çok soruya açıklık getirdi. Bilal Karasakal’ın hazırlayıp sunduğu programda, ilimiz Milletvekili Özçelik, Gazeteciler Kürşat Tuncel ile Abdurrahman Kızılkaya’nın sorularını cevapladı.    

Burdur’da 2001 yılında aktif siyasi yaşamına AK Parti Burdur İl Teşkilatı’nda kurucu il başkanı olarak başlayan, 3 Kasım 2002, 22 Temmuz 2007 ve 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde üç kez üstüste AK Parti’den Burdur Milletvekili seçilen, son 12 yıldır Burdur siyasetinin en etkili isimlerinden biri olan Özçelik, ilginç açıklamalarda bulundu.

İkinci kez Kanal 32’de canlı yayınlanan programa çıkan Özçelik, başta ‘üç dönem kuralı olmak üzere, Milletvekilliği sona erdikten sonra neler yapacağı, gelecek planları, siyasi hayatına nasıl devam edeceği’ konularında değerlendirmelerde bulundu. Burdur’da gerçekleşen yatırımlar, hizmetler hakkında da bilgi veren Özçelik, Üniversite tartışmaları, Yerleşke tercihi, Burdur’da öne çıkan siyasi polemikler, geçtiğimiz hafta Ankara’da CHP heyeti ile birlikte gerçekleşen temaslar hakkında da konuştu.

Programın başında ilk gündeme gelen konu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Akdeniz Bölgesi Milletvekilleri ile yaptığı toplantı oldu. Bu görüşmede Başbakan Davutoğlu’na bütünşehir yasası ile gelişmeler hakkında soru sorduğunu belirten Özçelik, nüfusu 750 bin ve üzerinde olan 31 il’de İl Özel İdarelerinin kaldırılarak bütünşehir uygulamasının başladığını hatırlatarak, 2019 yılına kadar tüm illerde böyle bir uygulamaya geçilebilmesinin ihtimal dahilinde olduğunu açıkladı. Bütünşehirlerin tüm Türkiye’ye yayılması fikrine sıcak baktığını belirten Özçelik, daha etkili hizmet verileceğini savundu.

Özçelik’le gerçekleşen söyleşinin ilk bölümünde AK Parti’deki üç dönem kuralı ele alındı. Özçelik, bu düzenlemenin örnek bir uygulama olduğunu, ileride diğer siyasi partilerin de buna benzer bir sisteme geçeceğini ileri sürdü.  Üç dönem kuralı ile parti kadrolarının sürekli yenilendiğini, yeni isimlerin de siyaset yapma fırsatı elde ettiğini belirten Özçelik, “ben 36 yaşında Milletvekili oldum. Şimdi 48 yaşındayım. Üç dönemdir Milletvekilliği yapıyorum, şimdi ara veriyoruz. Oysa eskiden bıraktığım yaşta siyasete girilirdi. İşte; AK Parti’nin getirdiği değişimlerden, siyasete getirdiği yeniliklerden biri de bu üç dönem kriteri” ifadelerini kullandı.

2015 Haziran’ında Milletvekilliği görevinin ardından ne yapacağı, gelecek planına ile ilişkin sorulara cevap veren Özçelik, “öncelikle bu işler nasip işi. Öyle önceden planlamakla, kurgulamakla olmaz. Ben kurucu il başkanlığı yaparken de Milletvekili olayım diye plan yapmadım. Önce her yerde Teşkilatlanma çalışmaları için uğraştım. 2002’de şartlar oluştu, nasip oldu Milletvekili oldum. Şimdi de 2015 sonrası için ne olur. Ciddi bir birikim ve tecrübe sahibi olduk. Edindiğimiz bu birikimi başka mecralarda aktarmaya devam edeceğiz. Kendimin eksik olduğunu alanlarda eksikliklerimi gidermeye çalışacağım. İleride neler olur, hep birlikte göreceğiz.” dedi.

‘Bakan Yardımcılığı, Genel Merkez’de görev alma gibi’ iddialar hakkında da konuşan Özçelik, “elbette Milletvekilliğinin dışında da millete hizmet yerleri var. Bu tür görevler verilirse, ülkemiz, ilimiz ve bölgemiz için ciddi gayret sarfederiz” diye konuştu.

“2019’da yeniden Milletvekili Adaylığı veya Belediye Başkan Adaylığı niyetiniz var mı?” sorusuna Özçelik, “2019 uzun bir süre. Önümüzdeki süreçte AK Parti köklü dönüşümleri, reformları hayata geçirdikçe, siyasi anlayış da kökten değişecek,  o zaman belki de bu tür soruların pek bir anlamı kalmayacak” cevabını verdi.

Programın ikinci bölümünde ise; ilimizdeki okullarda müdür atamaları, bu yöndeki eleştirileri cevaplayan Özçelik, Üniversite Örtülü tercihi tartışmalarını da değerlendirerek artık bu konunun bir anlamı kalmadığını, 2006 yılında yapılan bir tercihin 8 yıldır, özellikle de yerel seçimler öncesinden bu yana son bir yıldır gündeme getirilmesine bir mana veremediğini söyledi. İstiklal Yerleşkesinin şehre uzak olmadığını, sadece coğrafi şartlardan dolayı bir zorluk yaşandığını belirten Özçelik, Üniversite’nin Burdur’a pek çok katkısı olduğunu vurguladı.

Zaman zaman sert siyasi polemikler içine girdiği CHP heyeti ile, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve beraberindekilerle Ankara’da Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüştüklerini, içme suyu ve ileri biyolojik arıtma yatırımları ve pek çok konuda olumlu temaslar sağladıklarını belirten Özçelik, “bu tür ziyaretlerin olması gerektiğinin altını çizdi. Burdur halkının menfaatleri söz konusu olduğunda, herkesle işbirliği yapabileceğini, diyalog kurabileceğini belirten Özçelik, Burdur meselelerinde ortak hareket edilmesi gerektiğini vurgulayarak, Antep ve Kayseri örneklerinden bahsetti.

Şehrimizde vatandaşlarımızın çok merak ettikleri toplu konut yatırımları hakkında da konuşan Özçelik, “biz aslında TOKİ yatırımlarını iyi yakalayan illerden biriydik. AK Parti 2004’te Burdur’da Belediye Başkanlığını kazanınca Depremevleri’nde birinci hamle, Bur-kent’te sosyal konutlar ile ikinci hamle gerçekleşti. Fakat, 2009’dan sonra bir türlü üçüncü etabı hayata geçiremedik. Aslında 2010’da Depremevleri’nde 250 konutluk bir proje her şeyiyle hazırdı. Daha sonra Depremevlerinin tamamı olsun, yayılsın diye vakit kaybettik, o fırsatı kaçırdık. Anket çalışmasıydı ve vatandaşın hepsini ikna edeceğiz derken, vakit kaybettik. Depremevlerinin tamamını yerine, ilk aşamada 250 konutluk proje yapılmalıydı” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive