GenelÖzçelik: “ESKİ KIZ MESLEK LİSESİ BİNASINDA; BURDUR KAYBEDİYOR!”

3 sene ago

Burdur’da yerel gündemi uzun bir süredir meşgul eden tartışmalardan biri de ‘İstasyon Caddesi’ndeki eski Kız Meslek Lisesi binasının durumu, bu binanın ne olacağı?’ Önceki gün AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik yaptığı açıklamada, Kent Konseyi’nin Kız Meslek Lisesi binasındaki tutumuna eleştiri getirerek, binaya hiç birşey yapılamamasından dolayı Burdur’un kaybettiğine dikkat çekti.

Bilindiği gibi; eski Kız Meslek binası depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılmak istendi. Nitekim harekete geçen Milli Eğitim Müdürlüğü gerekli girişimleri başlatarak mevcut binanın yıkılması yerine de yeni bir Okul yapılması, İl Özel İdaresi aracılığıyla yeni bir yatırım için düğmeye bastı. Şehrimizde Kent Konseyi Kız Meslek binasının yıkım kararına karşı çıkarak, bu yapının tarih ve kültür hüviyeti taşıdığı gerekçesiyle konuyu hukuki zemine taşıdı. Bölge İdare Mahkemesi ise, yürütmeyi durdurarak, binanın tarihi yapı olarak tescil edilmesi yönünde karar aldı. Şimdi de Kent Konseyinin açtığı tescil davasının sonucu beklenmekte…

İlimiz Milletvekili Özçelik açıklamasında Kız Meslek Lisesi binası ile ilgili gelişmeleri, yaşanan süreci özetleyerek, gelinen hukuki durumu da hatırlatıp, “bu kararlar doğrultusunda bina üzerinde herhangi işlem yapılamamakta, Kent Konseyinin açmış olduğu tescil davasının sonucu beklenmektedir. Evet, Okulun mazisi vardır, öğrencilerin anısı ve hatıraları vardır. Tamamen çürük ve yıkım kararı olan bir metruk binada kim? nasıl? sağlıklı oturabilecek ve eğitim görülebilecektir? Bina bekliyor, biz bekliyoruz, Kent Konseyi bekliyor. Sonuç; Burdur kaybetti” ifadelerine yer verdi.

Özçelik’in açıklaması şöyle: “Hafızaları tazelemek adına 1955 yılında yapılan bina, eski Kız Meslek Lisesi, Veteriner Fakültesi çıkarken okulun içerisinde çok büyük yıkıntılar bırakarak kampüse taşındı. O günlerde okulu gezdiğimizde büyük bir tahrip gördük ve yapılanın yanlışlığını dönemin yetkililerle tartıştık. Daha oonra okulumuzda teknik inceleme yapıldı ve güçlendirme için Milli Eğitim Bakanlığından 412 Bin TL ödenek çıkarttım. Yıl 2011 sonra Bakanlık İnşaat Emlak Dairesi, Müsteşar Yardımcıları ve dönemin Bakanlarıyla görüştükten sonra burayı nasıl değerlendiririz derken tekrar teknik incelemede 2011 yılında 2007 Deprem Yönetmeliğine göre raporlarda % 64 yapım maliyeti olduğundan; günümüzde bu maliyet %100’e çıkmış olup, çürük ve yıkılması için raporlar geldi.

Bunun üzerine bu alanı değerlendirme için Bakanlıkla yazışmalar yapıldı. Bu alanın herhangi bir şekilde Milli Eğitim açısından değerlendirilmesi halinde Burdur’umuza 16-24 derslikli bir okul kazandırmayı veya mesleki bir okul yapılması planlamış olmamıza rağmen, tüm işlemler başlatılmışken, Burdur Kent Konseyi bu binanın tarihi kültür hüviyeti olduğunu iddia ederek Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna başvurdu. Kurul 10.03.2015 Tarih 3562 Sayılı ile Kültür Varlıkları Kurulu yaptığı incelemeler sonucunda buranın tarihi ve kültürel yapı olmadığına karar verdi ve Özel İdare tarafından yıkım ihalesi yapılıp, yıkım işlemleri başlatıldığı gün Belediye yükleniciye yıkım ruhsatı vermemiştir. Kent Konseyi mahkemenin yoluna gitti. 26.05.2016 Yürütmeyi durdurdu ve Kültür Müdürlüğü’nün Bölge İdare Mahkemesine başvurusunda 26.05.2016 tarihinde jet hızıyla itirazı ret etti.

Şimdi bu kararlar doğrultusunda bina üzerinde herhangi işlem yapılamamakta Kent Konseyinin açmış olduğu tescil davasının sonucu beklenmektedir. Evet, okulun mazisi vardır, öğrencilerin anısı ve hatıraları vardır tamamen çürük ve yıkım kararı olan bir metruk binada kim? Nasıl? Sağlıklı oturabilecek ve eğitim görülebilecektir? bina Bekliyor, biz bekliyoruz, Kent Konseyi bekliyor. Sonuç; Burdur kaybetti.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive