EğitimManşetÖzçelik: “Burdur Lisesi kapatılmayacak”

3 sene ago

Birkaç gündür başta sosyal medya olmak üzere yerel gündemde öne çıkan konu başlıklarından biri olan Burdur Lisesi’nin kapatılacağı, binasının da Sınav Merkezi’ne dönüştürüleceğine yönelik iddialara cevap veren ilimiz Milletvekili Bayram Özçelik, böyle bir durumun sözkonusu olmadığını açıkladı. “Okul kapatılmayacak, kapatılamaz” diyen Özçelik açıklamasının son bölümünde, “her eğitim olayının arkasında İMAM HATİP Okullarını aramak ve bu okullara toplumun bazı kesimlerinin karşıt olduğunu göstermek doğru bir yaklaşım değildir. Düz Liseler de İmam Hatip Liseleri de Bu milletin okullarıdır. Vatana Millete yarayışlı insan yetiştiren kurumlarımızdır. Burdur’umuzda bu tür haberler yapılmadan önce sebebi sorulsa ve araştırılsa yanlış anlaşılmaların önüne geçilmiş olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Bayram Özçelik, “Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olup öğrenci pansiyon hizmetlerinde kullanılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığına süresiz tahsis edilmiştir. Bina ile ilgili yapılan Deprem Tahkikinde; Milli Eğitim Bakanlığından binanın güçlendirilmesi ya da Yıkımı Yönünde Karar Verilmesi Beklenildiğinden 2017/2018 öğretim yılında bu binada öğrenci barındırmak RİSKLİ Olacağından 2017/2018 öğretim Yılında Bu Pansiyonda Kalacak öğrenciler il Merkezinde Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı diğer pansiyonlarda kalacak şekilde planlaması yapılmış bulunmaktadır. Önümüzdeki yıl Burdur Lisesi Erkek Pansiyonunun güçlendirilmesi ya da yıkımı depremle ilgili teknik raporların milli eğitim bakanlığınca değerlendirilmesi sonucu verilecek bir karardır” ifadelerini kullandı.

E-SINAV MERKEZİ :

Milletvekili Bayram Özçelik, tüm Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığının Yaptığı Merkezi Sistem Sınavlarının bir kısmı il merkezlerinde oluşturulan E-SINAV Merkezlerinde yapılmaya başlandığını hatırlatarak; açıklamasında şu bilgilendirmelerde bulundu:

“Büyük illerin tamamında bu merkezler oluşturulmuş olup sınava girecek aday sayısı az olan illerde de bu merkezlerin oluşturulma çalışmaları devam etmektedir. İlimiz Burdur’da da bu sınav Merkezi ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerince fizibilite çalışmaları devam etmektedir.

Ölçme, Değerlendirme Birimi:

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce henüz kamuoyuna açıklanmamış bir çalışmanın devam ettiği, Türkiye genelinde pilot olarak seçilen 20 il merkezinde uygulanacak illerden biride Eğitimde ve Akademik başarılarıyla Milli Eğitim Bakanlığının dikkatini çeken ilimiz Burdurdur.Pilot olarak seçilen Büyükşehir İller Arasına giren Burdur’da bu çalışmanın yapılacağı Binayı tespit etmek ve yerinde görmek üzere ilgili Daire Başkanı ekibiyle birlikte Nisan ayının ikinci haftası ilimize gelmiş Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri bakanlık yetkililerine eşlik etmişler ve bu biriminde ilimize kazandırılması amacıyla ; Bakanlık standartlarına uygun özellikleri taşıyan muhtemel tüm binaları bakanlık yetkililerine birlikte gezerek göstermişlerdir. Bu binalar şunlardır: Yeni Milli Eğitim Müdürlüğü Hizmet Binası, Şeker Ortaokulu Bahçesindeki Eski BILSEM binası, Burdur Lisesi binası, Alpaslan Ali Can Bilim Sanat Merkezi Binası ve Burdur Rehberlik Araştırma Merkezidir Bakanlık standartlarından, merkezi konumda olması, ulaşılabilirliğin kolay olması, bağımsız giriş çıkışının olması, sessiz ortamda hizmet veren E-Sınav Merkezinin de aynı binada olacak şekilde yeteri kadar dersliğin olması, bağımsız olması ve rahatsız edici ortamlardan uzak olması gibi bazı kriterleri sağlayan Burdur Rehberlik ve Araştırma Merkezi Giriş Katının olduğu yönünde RAPOR TANZİM EDİLEREK Milli Eğitim Bakanlığının Yetkilerinin ayrıldığı bir gerçektir. Burdur lisesinin kapatılması, e-Sınav merkezine dönüştürülmesi, ölçme. Değerlendirme birimi olarak hizmet vermesi ile ilgili haberlerin hepsi dedikodu mahiyetinde, işin aslından haberi olmayanların çıkardığı bir konudur.”

Özçelik,açıklamasında ayrıca; “Her eğitim olayının arkasında İMAM HATİP Okullarını aramak ve bu okullara toplumun bazı kesimlerinin karşıt olduğunu göstermek doğru bir yaklaşım değildir” diyerek “Düz liseler de İmam Hatip liseleri de Bu milletin okullarıdır.Vatana Millete yarayışlı insan yetiştiren kurumlarımızdır.Burdur’umuzda bu tür haberler yapılmadan önce sebebi sorulsa ve araştırılsa yanlış anlaşılmaların önüne geçilmiş olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive