Burdur’un Karakent Köyü yakınlarındaki Lisinia Proje alanında üretilen Lavanta fideleri Özbekistan’a ihraç edildi.

Lisinia Proje Alanı sorumlusu Öztürk Sarıca ihracatçı bir firma aracılığı ile Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e 600 bin adet Lavanta fidesi ihraç ettiklerini söyledi.
Sarıca “alanımızda ürettiğimiz Lavanta fidelerinin bir kısmını kendimize ait alanlarda dikiyoruz. Bir kısmının da satışını gerçekleştiriyoruz. Bizim için önemli olan yurt dışına satışlar idi. Özbekistan’da büyükçe bir Lavanta bahçesi kurulma çalışmaları var. Önümüzdeki yıllarda orada da ciddi anlamda üretimler gerçekleştirilecek” dedi.
Yaptıkları satışlarla ülkeye döviz girdisi sağladıklarına dikkat çeken Sarıca “Fransa ve İtalya’dan da fide talepleri var. Bizim için en önemlisi lavantanın beşiği olan Fransa’ya fide satabilmek. Biz istiyoruz ki Türkiye’de Lavanta yetiştiriciliğini yanısıra lavanta fidesi yetiştiriciliği de ciddi anlamda yapılsın cve ciddi anlamda yurt dışı satışları ile ülkemize ciddi anlamda döviz girdisi sağlansın ki ülkemizin koronavirüs şartlarında buna ihtiyacı olduğuun düşünüyorum” dedi.
Sarıca Özbekistan’ın başkenti Taşkentte ilk etapta 300 dekarlık alanda kurulacak lavanta bahçesinin Lisinia’nın danışmanlığında 2 yıl içerisinde 2 bin dekara ulaşacağını belirtti.