Türkiye'de seçimler YSK tarafından düzenleniyor. 31 Mart seçimleri öncesinde oy verme konusunda detaylar seçmen tarafından araştırılıyor. Sandık başına gidemeyecek seçmenler ise oy kullanmak zorunlu mu, oy kullanmama cezası var mı? sorularına yanıt arıyor.

65fab899400ec1033633e99d
OY KULLANMAMA CEZASI VAR MI?
Oy kullanmama cezası 2010'da yapılan açıklama ile 22 TL olarak duyurulmuştu. Öte yandan 2023 yılında yapılan Genel Seçimlerde ise oy vermeme cezası 300 lira olarak belirlenmişti. Oy kullanmayan seçmene ceza tebligatı gönderiliyor ve ödeme işlemleri Maliye Bakanlığı ya da PTT gibi kurumlar üzerinden yapıldığı biliniyor.
OY KULLANMAK ZORUNLU MU?
298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 25. maddesine göre, seçimlerde oy kullanmak yasal bir zorunluluktur. Seçme hakkı bir vatandaşlık görevidir.