Uzmanlardan Altın Tahmini 2025'te Neler Olacak? Uzmanlardan Altın Tahmini 2025'te Neler Olacak?

Sektör temsilcilerinden alınan bilgilere göre, 5 Haziran Çarşamba gününden itibaren otogaz (LPG) fiyatında 1 lira 8 kuruş indirim, motorin fiyatında ise 12 kuruşluk zam bekleniyor. Brent petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki değişiklikler, vatandaşların benzin ve motorin fiyatlarını yakından takip etmesine neden oluyor.

Akaryakıtta Yeni Gelişmeler

Son dönemde akaryakıt fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar, araç sürücülerinin dikkatini çekmeye devam ediyor. Sektör temsilcileri tarafından yapılan açıklamalara göre, otogaz kullanıcıları için sevindirici bir gelişme yaşanacak. 5 Haziran Çarşamba gününden itibaren otogazın litre fiyatında 1 lira 8 kuruşluk bir indirim yapılması öngörülüyor.

Öte yandan, motorin kullanıcıları için ise olumsuz bir haber var. 4 Haziran’dan itibaren geçerli olacak şekilde motorin fiyatına 12 kuruşluk bir zam yapılması bekleniyor. Bu değişikliklerle birlikte İstanbul'da motorinin litre fiyatı 40.27 lira, benzinin litre fiyatı 41.38 lira, otogazın litre fiyatı ise 21.19 lira olacak.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle belirleniyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru üzerinden hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucunda, gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor ve buna göre akaryakıt fiyatları şekilleniyor.

Güncel Akaryakıt Fiyatları

İstanbul'da mevcut durumda motorin litre fiyatı 40.27 lira, benzin litre fiyatı 41.38 lira, otogaz litre fiyatı ise 21.19 lira olarak satılıyor. Brent petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki hareketlilik, bu fiyatların sürekli olarak değişmesine neden oluyor.

Sektör temsilcilerinin açıklamalarına göre, otogazdaki indirim ve motorindeki zam, önümüzdeki günlerde akaryakıt fiyatlarını yeniden şekillendirecek. Vatandaşlar, benzin ve motorin fiyatlarını yakından takip etmeye devam ediyor.

Editör: Hatice Kübra Savaş