ÖSYM Başkanlığı, 2022-KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim sınavlarına katılan adaylar için branş bazında sıralamaların güncellendiğini duyurdu. Adaylar, güncellenmiş sıralamalarını ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden kontrol edebilirler. İşte detaylar...

2022 KPSS Branş Bazında Sıralamalar Güncellendi

ÖSYM, 2022-KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim sınavlarına katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaların güncellendiğini açıkladı. Adaylar, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresiyle giriş yaparak güncellenmiş sıralamalarını öğrenebilirler.

Branş Bazında Sıralamalar Nedir?

Branş bazında sıralamalar, adayların kendi başarı durumlarını, aynı alanda sınava giren diğer adaylarla karşılaştırmalarını sağlar. Bu sıralamalar bilgilendirme amacı taşır ve resmi belge niteliği taşımaz. Her türlü resmi değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.

Sıralamalar Nasıl Hazırlanır?

Branş bazında sıralama işlemleri, adayların YÖKSİS ve e-Okul sistemi üzerinden çekilmiş olan eğitim bilgileri ve başvuruda belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır. Bu sayede adayların doğru ve güncel bilgilerle sıralamaları yapılır.

Mersin Aydıncık Belediyesi 14 Yeni Personel Alacak Mersin Aydıncık Belediyesi 14 Yeni Personel Alacak

Öğretmen Adayları İçin Önemli Bilgilendirme

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan türleri kullanılmaktadır. Öğretmen adaylarının branş bazında sıralamalarını kontrol ederken bu durumları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Teknik Açıklama Metni

Adayların, branş bazında sıralamaları incelerken dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında teknik açıklama metnine aşağıdaki bağlantıdan erişilebilir. Bu metin, sıralamalar hakkında daha detaylı bilgi sunmaktadır.

Adaylara ve Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur

ÖSYM, adayların doğru ve güncel bilgilerle bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla düzenli güncellemeler yapmaktadır. Adaylar, branş bazında sıralamalarını kontrol ederek başarı durumlarını değerlendirebilirler.

Link: https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2023/KPSS/teknikaciklama02082023.pdf

Kaynak: Haber Merkezi