EkonomiManşetORTAK FUAR DEĞERLENDİRMESİ: ‘BAŞARILI OLDUK’

4 sene ago

Burdur’da 28 Nisan- 1 Mayıs 2016 tarihleri arasında bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ‘Teke Yöresi Canlı Hayvan, Hayvancılık Teknolojileri ve Yem Fuarı’ hakkında ilimizdeki oda başkanları ortak bir değerlendirme yaptılar.

Geçtiğimiz Pazartesi akşamı Göl Park Dinlenme Tesislerinde Burdur Ticaret Borsa Başkanı Yılmaz Başar’ın düzenlediği basın toplantısına; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fırat Erkal, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Köy-Koop Genel Başkanı Yakup Yıldız, Burdur DSYB Başkanı Kamil Özcan, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner, Koyun- Keçi Birliği Başkanı Cevdet Sezer katıldı.

Başar, “Fuarı başarı ile tamamladık. Fuara 83 firma katıldı. 8’de yabancı firmaya ev sahipliği yaptık. Fuara yurt içi ziyaretçi sayısı 53 bin 705 olarak gerçekleşmiştir. Bu veriler ışığında baktığımızda geçen sene ziyaretçi sayısında yaklaşık dört katın üzerinde bir artış var. Geçen yılki birinci fuarda 12 bin 500 ziyaretçi sayısı vardı. Sadece firma sayısında biraz eksiklik gördük. Ama bunun ziyaretçi ile kapandığını görüyoruz. Gelecek sene daha fazla olacağına inanıyoruz. Damızlık inek yarışması, koyun keçi oğlak yarışmaları fuara damgasını vurdu. Diğer illerdeki oda başkanlarımızdan da fuarın verimli geçtiği ve ses getirdiği yorumlarını aldım. Bu da bizi mutlu etti” ifadelerini kullandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fırat Erkal; “Fuar organizasyonları çok kolay değil. Çünkü uzun süre hazırlık aşaması gerektiren neticesinde katılımcıların ve ziyaretçilerin memnuniyetini sağlamak lazım. Hayvancılık fuarı iklimsel şartlardan etkilenebiliyor. Geçen yıl bir salgın hastalık yaşamıştık. Bu sene şükür böyle bir şey olmadı. Dolayısı ile çok kolay değil ama geçen yılki fuara dönüp baktığımızda bu seneki gerçekten başarılı oldu. Hem fuar içerisinde yapılan etkinliklerin büyük katkısı önemi var. Tabiki en önemlisi sayın bakanımızın aynı tarihli başka programlarla birlikte birleştirerek ilimizi ziyareti ve fuarın açılışını yapmış olması ulusal ve yerel basında ciddi anlamda yer alması fuarın başarılı olmasını olumlu derecede etkiledi. Burdurlu isterse her şeyi yapıyor, bunu gördük bu fuarda” dedi.

Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner; “hazırlık süreci çok kısa olmasına rağmen Burdura yakışır bir fuar tamamladık. Bu konuda damızlık hayvan yarışmalarının büyük katkısı oldu. Elbette sayın Tarım Bakanımızın açılışı yapması beraberinde güzel bir toplantı gerçekleştirmesi sektör adına da güzel gelişmelerdi. Genel bir durgunluğun yaşandığı ülkemizde Burdur’da yaşanan bu fuar alkışlanacak bir durum diye düşünüyorum” diye konuştu.

Küçükbaş Birlik Başkanı Cevdet Sezer; “Çoban arkadaşlarımız geçen yıl çok iyi hazırlanmışlardı. Şap hastalığından dolayı gerçekleştiremedik. Bu sene gerçekleştirdik. 9 bin değil 19 bin olur demiştim 53 bini bulduk. Gelecek yıllarda daha da ilerlemeyi düşünüyoruz. Hedefimiz bu” dedi.

Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir; “Fuarın başarılı bir şekilde Burdur’un yüz akı olarak tamamlandığını düşünüyorum. Burada birlikte hareket etmek çok önemliydi. Meslek kuruluşlarının taşın altına elini koyması, Tarım Bakanımızın açılışa gelmesi çok önemliydi. Burdur çiftçisini fuara taşıdı. Komşu illerin Ziraat Odalarından yardım istedik. Sağolsun komşu iller özellikle Afyon, Isparta, Denizli, Antalya’nın fuara çok büyük destekleri oldu. Karınca kararınca birlikte toplu hareket ettik, Burdur Milliyetçisi olduğumuzu gösterdik.” şeklinde konuştu.

Burdur DSYB Başkanı Kamil Özcan; “Hedefi vurduğumuzu düşünüyorum. Yani bizim hedefimiz Tarım Bakanını Burdura getirmek ülkenin hayvancılık sektörünün Tarım Bakanının o gün söyleyeceği sözlere baktığında Bakanın sözleri gerçekten çok önemliydi. Sivil toplum örgütlerinin hayvancılık sektörününde Bakanımız anlatacağı çok şeyler vardı. Tarım Bakanımızda duyması gereken şeyleri gerçekten üretim yapan insanların ağzından birebir duymasını sağladığımıza inanıyorum. Fuarın hazırlanması, hayvan yarışmalarının hazırlanması çok acele oldu. Ekonomik anlamda bu işleri yapma durumunda değilken gerçekten güzel bir tanıtım örneği gerçekleştirdik.Başarılı olduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Köy-Koop Genel Başkanı Yakup Yıldız; “Yıllardır bu sektörün içerisindeyiz. Tarım ve hayvancılıkta gerçekten Türkiye genelinde örnek il olma özelliğini göstermiştir. Burada en güzel örnekte sivil toplum örgütlerinin dayanışma içerisinde çalışması takdire şayan. Fuar organizasyonu kolay bir olay değil. Ama bu sene gördükki, çevreden bana iletilenler de aynı şeyi söyledi fuar alanımız yetersiz. Bana göre süt’teki sıkıntının dile getirilmesi ve Bakanımızın ağzından duymak bizleri çok memnun etti” diye konuştu.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik; “Son yaptığımız fuar bence tam istediğimiz gibi çok güzel oldu. Firmalar, ziyaretçiler çok memnun kaldılar. Doğru insanlarla doğru iş yapıldığında her şey çok güzel oluyor. Fuar amacına ulaştı diyorum” dedi.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive