KültürManşetÜniversite-MAKÜ‘Ortak akıl’la Burdur’da kültür turizmi büyür

4 sene ago

Burdur’un öne çıkan değerleri ile bütünleşme, bu değerleri işleyerek Burdur ekonomisine kazandırmayı hedefleyen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ‘Burdur İli Arkeoloji ve Kültür Turizmi Çalıştayı’ düzenledi.

Burdur’un zengin tarih ve kültür birikimini dikkate alarak, bu birikimin kültür turizminde en iyi şekilde değerlendirilmesi için çalışmalar başlatan MAKÜ, Burdur Gelişim Enstitüsü aracılığı ile düğmeye bastı.

MAKÜ internet sitesinden yapılan açıklamada, Burdur Arkeoloji ve Kültür Turizmi Çalıştayı hakkında şu bilgilere yer verildi:

“Sektör-akademi buluşmaları kapsamında gerçekleştirilen ‘Burdur ili Arkeoloji ve kültür Turizmi Çalıştayı’  Üniversitemiz,  Burdur Gelişim Merkezinde gerçekleştirildi. Burdur Belediyesi, Ağlasun Kaymakamlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Burdur Müze Müdürlüğü, sektör aktörleri ve üniversitemiz öğretim üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen çalıştay da Burdur ilinin turizm potansiyeli, Burdur ilinin arkeolojik potansiyeli ve bu potansiyelin geliştirilmesi, Burdur’da kültür turizminin durumu, Sagalasos ve Kribya’da gerçekleştirilen çalışmalar, Burdur’un yöresel ürünleri, ilin turizm potansiyelinin arttırılmasına yönelik gerçekleştirilen projeler gibi konular masaya yatırıldı.

Çalıştay sonucunda akademi öncülüğünde turizm komisyonu ve çalışmaları yapılmasının gerekliliği, yerel halkın arkeoloji ve kültür turizm hakkında bilgilendirilmesinin gerekliliği, yerel yönetimlerin antik kentlerin ve yöresel ürünlerin tanıtılmasında daha etkin olması, yerel pazarlamanın önemi, Burdur’a gelen turist sayısın arttırılmasına ilişkin şehrin imkanlarının geliştirilmesi konusu, özellikle antik kentlerdeki alt yapı eksikliklerinin giderilmesi, Burdur’da otel hizmetlerinin arttırılıp geliştirilmesi ve gelişmiş interaktif turizm portalı hazırlanması gibi sorunlar konuşulmuştur.

Ortak akıl sonucunda belirlenen sorunlara “sektör-akademi-kamu” ortak aklı ile çözüm yolları geliştirilmiş ve Burdur ilinin Turizm Stratejisi çalışmaları yapılmıştır.”

 

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive