ManşetSağlıkOrganlarıyla üç kişiye hayat verecek

6 ay ago

Burdur’da beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin organları üç kişiye hayat verecek.

Burdur’da oturan eski terzi esnaflarından 86 yaşındaki Rıfat Yakar, geçtiğimiz Salı günü Yenice Mahalle’deki evinde merdivenden düşerek beyin kanaması geçirdi. Salı gününden bu yana Burdur Devlet Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Servisi’nde tedavisi devam eden Rıfat Yakar’ın akşam saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti.

Yakar’ın ailesi organ bağışına karar verdi. Rıfat Yakar’ın karaciğeri İzmir’de, böbrekleri ise Antalya’da nakil bekleyen 3 hastaya nakledilecek.

Yakar’ın damadı İbrahim Özev “Kayınpederim Salı günü akşam namazı vaktinde merdivenlerden düşerek beyin travması geçirdi. Üç gündür yoğun bakımda idi. Beyin ölümü gerçekleştiği için ailesi olarak karar verip organ bağışına teşvik olması için organ bağışına karar verdik. Çok güzel bir duygu” dedi.

Yakar’la aynı ismi taşıyan torunu Rıfat Yakar, gazetecilere yaptığı açıklamada, dedesinin organlarının başka insanlara umut olmasının, acılarını biraz olsun hafiflettiğini söyledi. Yakar, “dedemin başka insanlarda yaşayacağını bildiğimiz için acımız hafifliyor. Herkese örnek olmasını diliyorum” diye konuştu.

Organ naklini gerçekleştirecek olan Antalya Medicial Park Hastanesi Genel Cerrahi Doktoru Yücel Yüksel “beyin ölümü gerçekleşen hastamızın organları umarım üç kişiye hayat verecek. Karaciğerini İzmir’de acil karaciğer nakli olması gereken bir hastaya göndereceğiz. Böbrekleri ise Antalya’daki iki hastaya umut olacak. Ülkemizde kadavra bağışı maalesef çok az. Aileye bu konuda teşekkür ediyorum” dedi.

Burdur Devlet Hastanesi Başhekim Vekili Mustafa Güngör’de organ bağışının artırılmasını temenni ettiğini söyledi. Güngör, organ bağışında yaş sınırının olmadığını, yaş ilerlemiş olsa bile her organın kullanılabilme şansının bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive