GündemManşetSporBurdur’da ‘Online’ Tenis Bilgi Turnuvası

5 ay ago

Burdur Tenis İl Temsilciliği tarafından karantina günlerinde evde kalan sporcular için Online Tenis Bilgi Turnuvası düzenlendi.
Burdur Tenis İl Temsilcisi Hasan Korkmaz karantina günlerinde evde kalan sporcuların Tenis whatsapp grubundan kendisine sürekli olarak Tenis oynamayı özlediklerini belirten mesajlar attıklarını belirtti.
Korkmaz “Tenis whatsapp grubumuzdaki sporcularımız ‘şu karantina günleri bitsin tenis oynamak istiyoruz, hemen turnuva yapalım’ diye sürekli mesaj atıyorlar. Ben de bu karantina günlerinde ne yapabiliriz diye düşündüm. Öncelikle kortlarda yaptığımız Tenis Turnuvasını bilgi turnuvası olarak yapabilir miyiz diye düşünürken ‘neden olmasın’ dedik. Normal tablosu ile fikstürü ile gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini kontrol ettik. İki yarışmacıyı whatsapp üzerinden online olarak yarıştırdık. Aksaklıklar oldu. Bunları bir kaç denemeyle atlattık. Sonra arkadaşlarımızla bunu paylaştık. Çok talep gördü. 16 kişilik bir yarışmacı grubu turnuvaya katılacağını bildirdi. Çekilişlerini yaptık. Normal turnuvalar gibi Fikstürümüzü oluşturduk. İki grupta turnuvamızı 23 Nisan günü başlattık” dedi.
“Türkiye’de böyle bir turnuva olmadığını biliyorduk dünyada var mı diye merak ettik, araştırdık” diyen Korkmaz “23 Nisan günü Uluslararası bir sitede yayınlanan bir yazı gördük. Bunu Uluslararası hale getirip WTA’da (Kadınlar Tenis Birliği) ve ATP’de (Profesyonel TenisçilerBirliği) Dünya çapında ilk 16’da olan tenisçilerin yer aldığı bir bilgi yarışması yapmışlar. Biz 10 Nisan’da başlattık. herşey aynı. Bu bize büyük bir mutluluk verdi. Böyle bir şeyin Türkiye’den Burdur’dan çıkmış olması” diye konuştu.
Yarışmacıların online olarak beklediğini, tombala usulü sorularını çektikten sonra whatsapp grubuna soruları gönderdiğini belirten Korkmaz “7 soru soruyoruz. cevaplamak için 20 saniyeleri var. Koronometremi tutuyorum. Onlar sorunun cevaplarını evet, hayır ya da doğru yanlış diye cevaplıyorlar. Süre bittikten sonra cevaplara bakıp onları kaydediyorum” dedi.
Korkmaz “Bu şekilde bir konsept ile yarışmamızı yaptırıyoruz. Şu anda yarışmamıza Şanlıurfa, Kayseri, Muğla, Isparta, Denizli, Burdur, Antalya gibi illerden 16 sporcu katılıyor. Turnuvada dereceye girenlere karantina günleri sona erdikten sonra ödül töreni düzenleyeceğiz” dedi.
Korkmaz “Whatsapp gurubumuzda ki 100 kişinin neredeyse tamamı yarışmaya odaklandılar. Çok kaliteli 200 soru havuzundan sorduğumuz sorularla bir çok bilmedikleri şeyler olduğunun farkına vardılar. Sorular Mehmet Akif Ersoy üniversitesinden Uluslararası hakem öğretim görevlisi Soner Sivri yine BESYO öğretim görevlisi Uğur Özer ve tenis bilgisine güvendiğimiz tenisçiler tarafından hazırlandı. Gurubumuzla bağlantılı Antalya Düden Tenis Grubu aynı yarışmayı kendilerinde de yapılması için talepleri var” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive