GündemKültürManşetONLAR; BİZİM,TOPLUMUN, HAFIZASI… İhtiyar insanlar; baş tacımız

5 ay ago

Yaşlılara gösterilen ilgi, önem, bir toplumun gelişmişlik kriterlerinden biri, aynı zamanda….

İnsanoğlu her canlı gibi doğar, büyür, yaşlanır, ölür. Yaşlanmak da hayatımızın bir evresi.

Yaşlılar; geçmişimiz demek, birikim, tecrübe, saygı, sevgi, sabır demek…

Her insan için değişik manalar ve önemler ifade eden Yaşlılık; hayatın çok özel bir dönemi. Yaşlılarımız; dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşıyan en değerli varlıklarımız…

Yaşlılık süreci itibar gerektirir. Yaşlı bireyler, toplumla bütünleşmeli, aktif olmalı, yaşama bağlı olmalılar…

Yaşlılar Haftası; geçmişimiz ile bugünümüz arasında mukaddes bağlar kuran, kültürümüzü gelecek kuşaklara taşımamızı sağlayan yaşlılarımızı hatırlamamız için güzel bir fırsat.

Yaşlılara saygı göstermek ve onları toplumla bütünleştirmek her vatandaşın minnet borcu olmalı…

BİR ÖMRÜ BİRLİKTE PAYLAŞANLAR

Burdur merkeze bağlı Akyaka köyünde yaşayan Hasan Ali ve Fatma Türkel çifti, 67 yıllık mutlu evliliklerinin sırrının “kıymet bilmek ve saygılı olmak” olduğunu anlattı.

Akyaka Köyü’nde yaşayan 90 yaşındaki Hasan Ali ile 82 yaşındaki Fatma Türkel çifti, evliliklerinde 67. yılı geride bırakıyor. Evlilikleri boyunca hiç kavga etmediklerini ve birbirlerini kırmadıklarını söyleyen çift, gençlere de çeşitli öğütler verdi.

Hasan Ali ve Fatma Türkel çifti, “Eskiden görüşerek, tanışarak evlilik yoktu, biz amca çocuklarıyız. Büyükler ne derse o olurdu. Şimdi ilkokuldan başlıyorlar tanışmaya, o zaman ki şartlar ile şimdi ki şartlar çok farklı.” ifadelerini kullandılar.

Evlendiğinde 23 yaşında olduğunu belirten Hasan Ali Türkel, 2 çocuklarının 6 tane de torunlarının olduğunu söyledi.

“Eşim bir yere gittiğinde yollarını gözlerdim” diyen Hasan Ali Türkel, şöyle konuştu;

Hasan Ali Türkel; “1930 doğumluyum. Eşim benim amcamın kızı. 1953 yılında evlendik. 67 yılı devirdik. 67 yıl boyunca ne kavga ettik, ne de birbirimizi kırdık. Bizim evlendiğimiz zamanlarda şimdi ki şartlar yoktu.

Ben çobanlık yaptım, hamballık yaptım, ustalık yaptım. Şu an oturduğumuz evi de zamanında kendim yaptım. 2 tane çocuğumuz oldu. 6 tane de torunumuz var. Köyde kendimiz yaşıyoruz. Eşimi çok seviyorum. O bir yere gittiğinde yo- lunu gözlüyorum.

Aşk meselesi. Birbirimize destek oluyoruz. Eşim çuval çeker, ben çıra doğrarım. Bu evde parayı erkek getirir, kadın yedirir. 67 yıllık evliliğimizin sırrı kıymet bilmek ve saygılı olmak. Biz hep birbirimize saygı gösterdik.” diye konuştu.

“Birbirimize kıyamıyoruz.” diyen Fatma Türkel ise evliliklerini şu sözlerle anlattı:

“1938 doğumluyum. Eşimin söylediği gibi biz amca çocuklarıydık. Hasan Ali ile evlendiğim için hiç pişman olmadım. Ben de onu çok seviyorum. Biz hep birbirimize saygılı olduk. Birbirimize kıyamıyoruz.

O sinirlendiğinde ben uysal oluyorum, ben sinirlendiğimde o uysal oluyor. Evliliğimizin sırlarından biri de budur. Kaç sene oldu ne bir kavga ettik ne de birbirimize küstük. Eşim bana hep destek oldu. Evlendiğimde 16 yaşındaydım. 1953 yılında evlendik, 1955’de kızımız, 1961’de de bir oğlumuz oldu. Çocuklarımızı okuttuk, büyüttük, evlendirdik. Onlarda şimdi aile geçindiriyorlar. Biz köyde Allaha şükür birbirimize destek olarak yaşayıp gidiyoruz.” diye konuştu.

“Şimdiki evlilikler eskisi gibi değil. Eskiden öyle boşanmak yoktu. Şimdi bugün evleniyorlar, yarın boşanıyorlar” diyen Türel çifti gençlere de şöyle öğütler verdi:

“Şimdiki gençlere tavsiyemiz öncelikle Allah hepsine hayırlı bir kul nasip etsin. Birbirlerini üzmesinler kavga, dövüş etmesinler. Sabırlı olsunlar.

Sabırlı ve saygılı olurlarsa birbirlerine her zaman mutlu olurlar. İyi günde kötü günde, varlıkta yoklukta, karı koca bir- birine saygıyı kaybetmedikten sonra sevgi arkadan gelir. Ölümlü dünya da birbirinizi kırıp, üzmeyin. Biz birbirimizi kırıp, üzmedik ve en önemlisi saygısızlık yapmadık. Evliliğimizin 67. yılı. Çok mutluyuz.”

Huzurevi Sakini Ahmet İnce: ” Hayatım roman olur”

Burdur Belediyesi Berberoğlu Vakfı Huzurevi sakinlerinden Ahmet İnce (88) eşi vefat ettikten sorna hayatının alt üst olduğunu ve Huzurevi’ne yerleştiğini söyledi.

Yaklaşık 15 yıldır Burdur Belediyesi Berberoğlu Vakfı Huzurevi’nde yaşamını sürdüren Ahmet İnce ” Merkez Kışla Mahallesi’nde berberlik, bakkallık, çiftçilik besicilik yaptım. Eşim öldükten sonra Huzurevine yerleştim” dedi.

İnce ; “1949 yılında evlendim. 1954 yılında askerden geldikten sonra Kışla Mahallesi’nde berberlik yaptım. 1969’da berberliği bıraktıktan sonra 21 yıl bakkallık yaptım. 1990 yılında bakkal dükkânını da kapattım. Evliliğimizden çocuğumuz olmadı. 1973 yılında 4 aylık bir erkek bebeği evlat edindik. Onu büyüttük, evlendirdik.

3 torunumuz oldu. Hayatım 2003 yılında geçirdiğimiz trafik kazası ile alt üst oldu. Eşim ve ben aylarca Hastanede yattık eşim vefat etti. Benim ayağım sakat kaldı” dedi.

Eşi öldükten iki yıl sonra Huzurevine yerleştiğini söyleyen İnce “eşim ölünce hayatın tadı tuzu kalmadı. Baktım olacak gibi değil. Geldim buraya yerleştim. Hayatımı burada devam ettiriyorum” diye konuştu.

2008 yılında oğlununda vefat ettiğini anlatan İnce “eşimden sonra oğlumun ölümü de beni etkiledi. Torunlarım zaman zaman ziyaretime geliyorlar. Mutlu oluyorum” ifadelerini kullandı.

Ahmet İnce “hayatımı anlatsam kitaplar almaz. Roman olur. Bugünümüze şükür. Huzurevi personelimiz bize iyi davranıyor. Ziyarete gelenler oluyor. Onlarla sohbet ediyoruz. Namazlarımızı kılıyoruz. Vaktimiz böyle geçiyor. Ziyaretçilerimiz geldi mi çok mutlu oluyoruz” dedi.

90’ININA MERDİVEN DAYAYAN BAHÇIVAN, DEVAMLI MERDİVEN ÜSTÜNDE ÇALIŞIYOR

Akın Mahallesi’nin sakinlerinden biri olan, fakat Burdur’un en yaşlı (89 yaşında) ve en usta, hattâ Başbahçıvanı durumunda olan Hüseyin Ölmez Amca, gününün büyük bir bölümünü evinin önündeki bahçesinde eşinin dostunun çubuklarını ve fidanlarını aşılayarak ve budayarak geçiriyor.

Aslen Merkez Soğanlı Köyünden olup Akın Mahallesi’nden yıllar önce aldığı evinin arsasını ve boşluğunu bahçeye çeviren ve genelde ergen fidanı, özelde de elma ve diğer meyvelerin fidanlarını ve meyvelerini yetiştirip satarak geçinen 89 yaşındaki Hüseyin Ölmez;  çubuk ve ağaç budama, bilhassa aşılama konularında uzmanlaşmış olduğu için kendisini tanıyanlar tarafından hiç boş bırakılmıyor.

BURDUR’UN “BAŞBAHÇIVANI” HÜSEYİN ÖLMEZ: “BEN AĞAÇLAR GİBİ AYAKTA ÖLECEĞİM” DİYOR

İşini, tabiatı, yeşilliği, ağacı, meyveyi ve sebzeyi çok sevdiğini belirten 89’luk ihtiyar delikanlı Hüseyin Ölmez, sağlığını işine ve tabiata borçlu olduğunu söylüyor ve “Cenab-ı Allah sağlık sıhhat ve ömür verdiği müddetçe bağı bahçeyi ve meyve yetiştiriciliğini sürdüreceğim.

Yani ben ağaçlar gibi ayakta öleceğim. Ve ben bu işi para kazanmaktan çok eş dost kazanmak, sağlığımı sıhhatimi korumak ve beton yığını hâline gelen noktaların bir kısmını da olsa yeşillendirmek, dolayısıyla da insanlara hizmet etmek için yapıyorum… ” diyor. Ve Hüseyin Amca, iler- leyen yaşına ve bazı rahatsızlıklarına rağmen ya ağaç başında ya da merdiven üstünde çalıştığı gibi “Nüfus kâğı- dım da doğum tarihim 1931 yazıyor ama asıl yaşım 90’ını geçmiştir” derken ve “Ben yaşlı ya da ihtiyar değil, genç irisiyim!..” diyor.

YAŞLILIK BİLGİLERİ

Burdur’da , 65 ve üzeri yaştaki kişilerin oluşturduğu yaşlı nüfusun toplam nüfusa oranı 2019 yılında yüzde %14,9 olarak gerçekleşti.

Burdur’da , 65 ve üzeri yaştaki kişilerin oluşturduğu yaşlı nüfusun toplam nüfusa oranı 2019 yılında yüzde %14,9 olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2019 yılı İstatistiklerle Yaşlılar verilerini yayımladı. Bu kapsamda TÜİK Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel tarafından verilen bilgiye göre; Burdur ilinde 65 ve üzeri yaştaki kişilerin oluşturduğu yaşlı nüfusun toplam nüfusa oranı 2019 yılında yüzde %14,9 olarak gerçekleşti. Türkiye’deki yaşlı nüfus oranı yüzde 9,1 oldu.

Ülkemizde yaşlı nüfus son beş yılda %21,9 arttı

Yaşlı nüfus olarak kabul edilen 65 ve daha yukarı yaştaki nüfus, 2014 yılında 6 milyon 192 bin 962 kişi iken son beş yılda %21,9 artarak 2019 yılında 7 milyon 550 bin 727 kişi oldu.

Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı ise 2014 yılında %8,0 iken, 2019 yılında %9,1’e yükseldi. Yaşlı nüfusun 2019 yılında %44,2’sini erkek nüfus, %55,8’ini kadın nüfus oluşturdu.

Türkiye’deki yeni nüfus projeksiyon- larına göre, ülkemizde yaşlı nüfus oranı- nın 2023 yılında %10,2, 2030 yılında %12,9, 2040 yılında %16,3, 2060 yılında %22,6 ve 2080 yılında %25,6 olacağı öngörülüyor.

BATI AKDENİZ BÖLGESİNDE YAŞLILIK RAKAMLARI

Yaşlı nüfus oranı 2019 yılında;

Antalya ilinde %8,5 ile il sıralamasında
58. sırada

Isparta ilinde %12,7 ile il

sıralamasında 24. sırada

Burdur ilinde %14,9 ile il sıralamasında 9. sırada yer aldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive