ManşetSağlıkAcile Gelen Hastaya Başarılı Ameliyat

5 sene ago

Burdur Devlet Hastanesi’ne 15 gün önce Acil Polikliniğine bilinci kapalı olarak gelen Erdoğan Göçer’in Acil Servis’de yapılan  tetkikler sonrasında beyninde tümör oluştuğu teşhisi konuldu. Hastanın 2 yıl önce  Antalya Tıp Fakültesi’nde ameliyat olduğu ve onkolojik hasta olduğu tespiti yapıldı. Genellikle Tıp Fakültelerinde onkolojik hastalara yapılan büyük ameliyat Burdur’da Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr.Dr. Engin Düz tarafından başarıyla gerçekleştirildi.          

Onkolojik  hastalıklar hakkında bilgi veren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr.Dr. Engin Düz, “Vücudun yapısı taşları olan hücreler bir araya gelerek dokuları, dokular ise organları oluştururlar. Bu döngüde, kanser organlarda ve dokularda değil, hücresel aşamada başlar.Normal olarak vücudun ihtiyacına göre bu hücreler oluşur, büyür, bölünür ve gerekli olan yeni hücreleri meydana getirirler. Yaşlandıklarında ise ölürler ve yerlerine yenileri gelir. Bazen bu döngü bozulur; vücudun kontrolü dışında fazla miktarda hücre oluşur veya yaşlı hücreler ölmeleri gerektiği halde ölmezler. Bu anormal hücrelerin kontrol dışı büyümesi sonucu oluşan doku kütlesine tümör denir.             Tümörler iyi veya kötü huylu olabilir. Kötü huylu olanlar, yani kanserler; Hayatı ciddi şekilde tehdit ederler; Bazen vücuttan çıkarılabilirler ancak yeniden büyüyebilirler, yani nüks edebilirler Kanser hücreleri komşu organlara ve dokulara yayılabilir ve onlara zarar verebilirler. Sadece komşu değil uzak organlara da atlayabilirler ve yeni tümörler oluşturabilirler.

Acil’de bilinci kapalı olarak gelen hastamzda onkolojik hasta. Beyinde oluşan ve daha önce Tıp Fakültesinde tedavi gören hastanın beyinde oluşan tümörü başarılı  ameliyatla alındı. Şu an yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürüyor” şekline konuştu.

Burdur Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Opr.Dr Ulaş Sağlam’ da bilgi ve tecrübenin merkezi  olan Burdur Devlet Hastanesi’nde başarılı ameliyatlara her geçen gün bir yenisinin daha eklendiğini belirterek, “canla başla çalışan tecrübeli ameliyat personellerine ve  doktor meslektaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive