GündemManşetÖNEMLİ OLAN ZİHİNLERDEKİ ENGELİ KALDIRABİLMEK

4 sene ago

‘10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda dün şehrimizde Şeker Meydanında bir etkinlik düzenlendi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce organize edilen, engellilerin sorunlarına dikkat çekmek, yaşadıkları sıkıntıların daha çabuk çözülmesini amacıyla gerçekleştirilen etkinlikler, toplumda engelliler konusunda bir farkındalık sağlamayı amaçlıyor.

Vali Hasan Kürklü, insan zihnindeki engelleri kaldırmanın önemine vurgu yaparak, engellilere bakış açısının da son dönemlerde değiştiğini ifade etti. Vali Kürklü “Devletimizin, Hükümetimizin aldığı önlemler ile engelli bireylere hak ettiği değerler veriliyor. İlimiz olarak da, evde bakım ücretlerinden, engelli maaşlarına kadar olan çalışmalarımız devam ediyor. Engelli vatandaşlarımızın da rahatça sokakta dolaşabilecekleri engelsiz hayat kapsamında, binalara rahat girebilmeleri içinde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Onları da en kısa zamanda tamamlayıp engelli bireylerimizin de, normal bireyler gibi hayatını sürdürdüğü bir şehir olmayı arzu ediyoruz” dedi.

Bucak İsmail Şerife Sarı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Mehteran Takımı ve Bahçelievler İlkokulu Öğrencilerinden oluşan işaret dili korosu gösterisinin ardından, şiirler okundu ve halk oyunları gösterisi ile program son buldu.Vali Kürklü programda sahne alan ve emeği geçenlere teşekkür ederek onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Birleşmiş Milletlere üye olan tüm ülkelerde hatırlanan 10-16 Mayıs Engelliler haftasının herkesin yüreğini, duygularını ve düşüncelerinin yoklayarak engelli bireylerin yaşam zorluklarını ortadan kaldırmaları yönünde yapıp yapmadıklarını sorgulayacakları bir hafta olmasını dile getiren Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürü Nurdan Kamal, “Nice insanlar vardır ki, engelli olmadıkları, hayatlarında onlara engel olan herhangi bir etken de olmadığı halde dünyadan hiç yaşamamış gibi ayrılırlar ve geride ne bir iz, ne bir eser, ne de bir isim bırakırlar. Öyle insanlar da vardır ki engelli olmalarına ve hatta engellemelerine rağmen adını altın harflerle tarihe yazarak yüzyıllar boyunca kendilerinden bahsettirirler. Aşık Veysel, Louis Braill, Beethoven, Edison düşünmeye,üretmeye, hissetmeye ve sevmeye engelin olmadığını dünyaya göstermişlerdir.” şeklinde konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive