GenelManşetON PARMAĞINDA 10 MARİFET! (Burdur’daki kadın girişimciler) ŞENNUR TEKELİOĞLU: “Bayanlar azim ettiği sürece her işi başarır”

1 sene ago

Girişimci bayanların konuk olduğu ‘On Parmağında 10 Marifet’ yazı dizimizin bu haftaki konuğu Tekelioğlu Bebe Mağazası işletmecisi genç girişimci bayan Şennur Tekelioğlu oldu.

Pazar tezgâhlarında başlayan bebe kıyafeti satış macerasını iş yeri açarak devam ettiren bir çocuk annesi Şennur Tekelioğlu, iş ve ev arasında yaşadıklarını bizlerle paylaştı.

Girişimci Bayan Şennur Tekelioğlu’nun konuşmasında öne çıkan pasajlar şöyle: “6 yıl Burdur Salı Pazarı’nda ve diğer günlerde ilçe pazarlarında bebek kıyafeti satışı işini yaptım. Pazar takip etmek bir kadın için oldukça sıkıntılı bir iş. Sabahın çok erken saatlerinde yola çıkmak ve tezgâh açmak oldukça zordu.

Bu arada bunun yağmuru, çamuru, soğuğu, sıcağı oluyor. Akşama kadar tezgâhının başından ayrılamıyorsun. Eşim memur olarak çalıştığı için bana bu konuda yardımcı olamıyordu. Ama bende işimi her ne kadar zor olursa olsun çok sevdiğim için pes etmiyordum.

Bu arada Salı günleri benden bebe kıyafeti alan müşterilerim, ‘sana sadece Salı günleri ulaşabiliyoruz, keşke bir dükkânın olsa, her zaman rahatça seni bulabilsek’ diyorlardı. Bu fikir üzerine yola çıkarak yaklaşık 7 ay önce bebe mağazamı açtım. Ama Salı günleri yine pazara çıkıyorum. Tabi esnaflığın da zor tarafları var. Zaman problemi oluyor. Dükkânı erken açmak ve geç kapatmak gerekiyor. Akşam eve gidince yorgun oluyorum. Eşim ve oğlum bana bu konuda en büyük destekler. Yemeği hep birlikte yapıyoruz, temizlikte bana yardım ediyorlar. Yoksa benim için ev ve iş arasındaki hayatım gerçekten çok zor olurdu. Evdeki işlerde de bana yardım etkileri için onlara da zaman ayırma fırsatım oluyor. Gezmeye gidiyoruz, ya da evde birlikte bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Sosyal hayatımızı hafta sonlarına bırakıyoruz genelde. Hafta sonunu da birlikte dolu dolu geçirmeye çalışıyoruz. Benim için iş yerimde paradan çok müşteri memnuniyeti çok önemli. Sürümden kazanmayı hedefleyerek kaliteyi ucuza satıyoruz.

Şu an iş yerinde doğumdan 16 yaşa kadar hitap edebilecek kıyafetler mevcut. Bir bayan olarak esnaflık zor iş. Çünkü esnaflığın saati, mesaisi, hafta sonu gibi bir lüksü yok. Kadınlar gerçekten severek yapacakları bir iş olursa öyle dükkân açsınlar. Çünkü, iş yeri açmakta artık çok kolay değil Burdur gibi dükkân kiraları çok pahalı olan bir il’de. Bayanlar azim ettiği sürece bence her işi başarır. Korkmasınlar, azim etsinler özelliklede sevdikleri işi yapsınlar…”

FİLİZ ERYILMAZ                

Kodlama : SadeMedia Interactive