EkonomiManşetON PARMAĞINDA 10 MARİFET! (Burdur’daki kadın girişimciler) NEFİSE TUNCEL: “Azmin elinden hiçbir şey kurtulmuyor”

2 sene ago

On Parmağında On Marifet yazı dizimizin bu haftaki konuğu konuğu 9 yıldır bebek kıyafetleri ve iç çamaşırı üzerine küçük bir işletmesi olan girişimci bayan Nefise Tuncel oldu.

Ot Pazarı Sokağında 9 yıldır kendine ait işletmesi olan ve güler yüzü, sevimli cana yakın tavrı ile herkesin yakından tanıdığı, Ot Pazarı Sokağı’nın ‘Nefise Ablas’ı iş hayatını, ev ve iş arasında yaşadığı sıkıntıları bizlerle paylaştı.

Nefise Tuncel’in açıklamalarında öne çıkan pasajlar şöyle:

“Ben ilk iş hayatına çocuk bakıcılığı ile başladım. Beş yıl çocuk baktım. İnsanın kendi parasını kazanması kadar güzel bir şey yok. Hem istediğini alabiliyorsun, hem de özgüvenin artıyor. Sonra baktığım çocuk büyüdü okula başladı. O esnada ben boşlukta kaldım. Hep ne yapabilirim diye düşündüm. Başka bir çocuk bakmak ta istemedim. Çünkü baktığım çocuğu çok seviyordum, bir başka çocuğu o kadar sevebileceğimi düşünmedim. Ama para kazanmakta istiyordum. Bu iş yeri o esnada devren satılıktı. Devir aldım ve 9 senedir çalıştırıyordum.

Bu dükkanı devir aldığımda kızlarım büyüktü. Biri üniversite diğeri lise öğrencisiydi. Bana çok ihtiyaçları yoktu. Onlar küçükken okula giderken ben evdeydim onların hep yanındaydım. Her şeyleri ile bire bir ilgilendim. Tabi sıkıntılarım da oldu. Esnafsınız, dükkanı istediğiniz zaman kapatıp gidemiyorsunuz. Geç gittiğim, evde yemeğin olmadığı zamanlar çok oldu. Eşim memur olduğu için o eve hep erken gidiyordu ama ben geç gidince sıkıntı oluyordu. Bunları ilk dönemlerde çok yaşadık. Ama şimdi ikimizde bu tempoya alıştık. Son yıllarda esnaflık gerçekten zorlaşmaya başladı. Eşimin işi olmasa benim iş yerimden bir ev asla geçinemez. Ama en azından buradan Bağ-Kurumu yatırıyorum ve hedefim emekliliğimi hak etmek. Eşimden hiçbir zaman harçlık almıyorum. Şu an bir torunum var canım ne isterse onu eşimden para istemeden alabiliyorum. Az da kazansam en azından maddi özgürlüğüm var. Biz küçük esnafların işi çok zor. Büyük alış-veriş merkezleri bizleri gerçekten çok zorluyor.”

Ev hanımı bayanlara da tavsiyelerde bulunan Tuncel; “İş yeri sahibi olmak isteyen bayanlar kesinlikle denesinler. Ne kaybedecekler ki. Kaybedecekleri bir şey yok. Azmin elinden hiçbir şeyin kurtulmayacağı bir gerçek. Esnaflığın güzel tarafı da çok fazla. Çevreniz genişliyor. Güzel dostluklarınız oluyor. Komşuluk oluyor. Özellikle bizim sokağımızdaki esnaflık bağı çok kuvvetli. Birbirimize dükkanlarımızı emanet edebiliyoruz. Şefte etmeyen esnaf komşumuzdan alış veriş yaparak şefte etmesini sağlıyoruz. Yeri geliyor hep beraber yemek yiyoruz, çay, kahve içiyoruz. Birbirimize selam vermeden iş yerlerimize girmiyoruz. Kısacası biz bu sokaktaki insanlar ahilik geleneğini sürdürüyoruz” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive