ManşetON PARMAĞINDA 10 MARİFET! (Burdur’daki kadın girişimciler) Fatmagül Erşimşek: “Pes etmeyin, zorlukların üzerine gidin”

2 sene ago

“On parmağında 10 marifet!” yazı dizimizin bu haftaki konuğu 21 yıldır kuaförlük mesleği yapan Doğa Kuaför işletmecisi Fatmagül Erşimşek.

Ankaralı olup Amcasının Burdur’da kuaför olmasından dolayı mesleği öğrenmek için çok küçük yaşta Ankara’dan gelerek Burdur’a yerleşen girişimci Bayan Fatmagül Erşimşek mesleğe başladıktan sonraki süreci ve meslek hayatını bizlerle paylaştı.

Doğa Bayan Kuaför İşletmecisi Fatmagül Erşimşek’in iş yaşamında öne çıkan pasajlar şöyle: “Çok küçük yaşta burada kuaför olan amcamın yanına geldim ve çırak olarak onunla mesleğe başladım. Bir müddet amcamla çalıştıktan sonra Burdur’da evlendim. Evlendikten bir yıl sonra ilk çocuğum olan ve şu an 21 yaşında olan kızım Kübra dünyaya geldi. Bir müddet kızım biraz büyüyünceye kadar mesleğe ara verdim. Daha sonra kızımı kayınvalidem baktı ve ben mesleğe geri döndüm. 2000 yılından itibaren amcam ile 2009 yılına kadar birfiil çalıştım. Tabi bu arada ikinci çocuğum olan oğlum Doğaç dünyaya geldi. Ben oğlumun hamileliğinde de çalıştım. İşi bırakmadım.

Çünkü; o aralar eşim işsiz kalmıştı ve maddi durumumuz iyi değildi ve çalışmak zorundaydım. Oğlum dünyaya geldikten sonra da iki aylık olunca bebek ile dükkana gelmeye devam ettim. Bu arada amcam sağlık sorunları yüzünden uzun bir süre iş yerine gelemedi. İş yerinin çalışması ve iki eve ekmek parası gitmesi gerekiyordu. Bebeğimle her gün işe gelerek geç saatlere kadar çalıştım. Çoğu zaman bebeğimi müşterinin kucağına veriyor onları saç kesimini ve fön çekimini yapıyordum. Bebeğim iş yerinde büyüdü. O dönemler gerçekten çok zorluk çektim. Kayınvalidem Antalya’ya ya taşınmıştı. Bebeğe bakıcı tutsam maddi durum iyi değildi. Hem kızım hem bebeğim iş yerinde yanımda büyüdüler. 2009 yılında mesleği iyice kavrayıp ustalık belgemi de alınca kendi iş yerimi açtım. Doğa Bayan Kuaför olarak 2009 yılından bu tarafa hizmet vermekteyim. İş yerimi açınca da sıkıntılar bitmedi. Müşteri kazanmak, kaliteli iş yapmak ve müşteri memnuniyeti benim için çok önemliydi. Bıkmadan, yılmadan çalıştım ve çok şükür bugünlere geldim. İşten geç çıktığım günler evde eşim çocuklara baktı onların yemek ve dersleri ile ilgilendi. Çok zor bir süreçten geçtik.

Şimdi çocuklarım büyüdü. Kızım üniversiteye gidiyor. Oğlum ise ilkokul son sınıf. Kendi işlerini kendileri görebiliyorlar. Yılmadan ve dürüstçe çalışmanın mükafatını da gördüm. Birkaç yıl önce kendi evimizi aldık, arabamızı aldık ve dükkanımızı büyüttük. İnsan azim ettiği, sıkıntılara göğüs gerdiği ve yılmadığı sürece her şeyin üstesinden gelebiliyor. Hiçbir zaman halimden şikayet etmedim. Hep güler yüzlü ve pozitif oldum. Müşterilerim hiçbir zaman benden ters bir hareket veya kötü söz duymadılar. İnsanları elimden geldiğince iş yerimden mutlu ayrılmalarını sağladım. Paradan ve maddiyattan çok müşteri memnuniyeti ve dostluğa önem veriyorum. Para benim için çok sıkıntı çekmeme rağmen hep ikinci planda kaldı. Şimdi hem çok güzel dostluklarım ve çok güzel müşterilerim var.

Bayanlar yapı olarak çok hassas oluyorlar. En küçük hayal kırıklığında yıkılıyorlar. Yıkılmasınlar, pes etmesinler. Doğru, düzgün ve işini severek yaptıkları sürece Rabbim bunun mükafatını er geç veriyor. Her kadın istediği işi istediği sürece yapabilir. Ben bayanlara en küçük şeyde pes etmeyin zorlukların üzerine gidin diyorum.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive