GündemManşetÖldürülen kadınlar için taştan heykel

3 ay ago

BURDUR’da Çoban Ressam olarak tanınan Büşra Öğüt (22) cinayete kurban giden kadınlar için Ağlasun İlçesi’ndeki 1100 rakımlı Akdağ Yaylası’na ‘Uyuyan Güzel’ adını verdiği taştan heykel yaptı. Büşra, heykeldeki taşlara cinayete kurban giden kadınların isimlerini yazdı.

Mimar Sinan üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Büşra Öğüt okulunun pandemi sürecinde tatil olması nedeniyle Burdur’un Ağlasun İlçesi’ndeki 1100 rakımlı Akdağ yaylasındaki evinde ailesiyle birlikte yaşıyor.

Son günlerde yaşanan kadın cinayetlerine duyarsız kalmayan Büşra Öğüt, Akdağ Yaylası’ndaki boş bir alanda arazide bulduğu küçük taşlarla kadın vücudunu betimleyen heykel yaptı.
“Son zamanlarda çok sık karşılaştığımız kadın cinayetleri nedeniyle bir şekilde içimden gelen acıyı ortaya koymak istedim ve etrafta bulduğum taşlarla bir kadın vücudu oluşturdum” diyen Öğüt “Bu kadın vücudunu oluşturan neredeyse bütün taşlarda öldürülen kadınların isimleri yazıyor çünkü hepsinin acısı içimize bir taş gibi oturdu. Artık daha fazla kadın kaybetmek istemiyoruz. Artık buraya daha fazla taş koymak istemiyoruz” diye konuştu.

Öğüt şunları söyledi; “bu dünyada kadınların öpülerek uyandırıldığı masallar değil, dövülerek öldürüldüğü gerçekler var. Faillerin tutukluluk süresini kamuoyunda konuşulma oranına göre belirleyen ‘iyi hallerinden ötürü’ cezasını düşüren yargı sistemi var. Namus kavramını kadınla bağdaştıran, ne şekilde öldürülmüş olursa olsun ölümün sebebini kadına bağlayan, yaşanan ölümleri bir sonraki olay gerçekleşene kadar unutan toplum var. Kadınlar yalnızca masallarda sonsuza dek mutlu yaşayabiliyor, gerçek hayatta ise yaşamasına bile izin verilmiyor. Ve artık bu dünyada sadece kadın olmak değil, insan olmakta çok zor.”

Kodlama : SadeMedia Interactive