EğitimKültürManşetOkul Öncesi Şenliklerinde miniklere büyük alkış

5 sene ago

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram:  “Burdur’da Okul Öncesi Eğitim, Türkiye ortalamasının üstünde”

 Burdur’daki 10 Anaokulu’nda eğitim gören öğrenciler Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Okul Öncesi Şenlikleri kapsamında Hüsnü Bayer Spor Salonu’nda önceki gün gösterilerini sundu.

Programa; Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Mustafa Kemal Sever, İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram, Milli Eğitim Şube Müdürleri ile öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Öğrenciler hazırladıkları halk oyunları ve gösterilerini büyük bir başarıyla sergilerken tribünleri dolduran ailelerinden de büyük alkış aldılar. Program da Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi bölümü öğrencileri de çeşitli gösteriler sundu.

Burdur Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram amaçlarının okul öncesi eğitimine verilen önemi velilere anlatmak olduğunu kaydetti. Bayram; “Öğrencilerimizin özgüvenlerini ve kendilerine olan güvenlerini ifade edebilmelerinin en güzel yolu bu tür etkinliklerle ortaya çıkmaktadır. Şenliklerin düzenlenmesinde emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

İl merkezinde eğitim veren Anaokulları tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Okul Öncesi Şenliklerinde minik öğrenciler öğrendikleri oyunları tıklım tıklım dolan salonda büyük bir heyecanla sergilediler.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram konuşmasında şunları söyledi:

“Okul Öncesi Eğitimin gelişmesi ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak, anne-babaların ve toplumun dikkatini çekerek, okul öncesi eğitimle ilgili çalışmalara ve yatırımlara öncelik vermenin gerekliliğini anlayabilmek için ilimizin genelinde her yıl kutlanan okul öncesi eğitim şenliklerini bir bayram havasında, çok renkli ve coşkulu kutluyoruz. Okul öncesi eğitim gören çocuklarımızın hem okulları tanıması, hem de okullara alışması için bu tür şenlikler düzenliyoruz, eğlenceli bir ortamda geçen bu şenliklerde öğrenciler bir yıl içinde öğrendiklerini sergileme imkânı yakalıyorlar. Eğitimin sağlam temeller üzerine kurulmasında ve insanların ileri yaşlardaki başarılarında okul öncesi eğitimin rolü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ana kucağındaki yoğun ilgiden sonra, anaokulu ortamı çocuk için dünyaya açılan yepyeni bir penceredir. Okul öncesi eğitim süresince çocuklar ilköğretime hazırlanırken, paylaşmayı, dayanışmayı sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrenir. 3 yaşına kadar bir çocuğun beyni bir yetişkinden 2,5 kat fazla çalışır, 6 yaşına kadar bir profesörden 2 kat hızlıdır.Yapılan tüm uluslar arası araştırmalar ve uygulanan testler görmektedir ki 0-6 yaş grubunda, gelişi m düzeyinde okul öncesi eğitimi almış çocukların, akademik programlarda, eğitim almamış olanlara göre 1. Sınıf başarı düzeyleri daha yüksektir ve okuma yazmaya daha hızlı geçmektedirler. Okul öncesi eğitim kurumları; toplumun temel yapısını oluşturan; saygı, sevgi, paylaşma, iş bölümü, sorumluluk, sosyal çevre oluşturma açısından çocuğu geleceğe hazırlayan en güvenli ortamdır. İl genelinde kayıtsız öğrencilerimizin tespitini yaparak, okul müdürlerimiz, okul öncesi öğretmenlerimiz, rehber öğretmenlerimiz ve muhtarlarımızla birlikte yapılan ev ziyaretlerinde çocuklarımızın velilerini ikna ederek okullaşmalarını sağladık. Okul Öncesi okullaşma oranında Türkiye ortalaması % 65, Burdur ortalaması ise %85 tir. Şenliklerin hazırlanıp sunulmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” Velilerimize bize destek oldukları için teşekkür ediyorum. İlimizde yürüttüğümüz eğitim projelerine ve şenliklerimize desteğini esirgemeyen Sayın Valimize, eğitim camiası adına teşekkür ediyor. Programa katılan herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive