Burdur Merkez Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ortaokulu öğrencileri sergiledikleri tiyatro oyunuyla izleyicilerden “tam not” aldı. 

Turgut Özakman’ın yazdığı Türkçe öğretmeni Osman Yetkin Özkan’ın yönettiği ‘Ah Şu Gençler’ adlı oyununu Burdur Kültür Merkezi’nde sahneleyen öğrenciler sahne performansları ile profesyonel sanatçıları aratmadı.

Oyunun yönetmenliğini yapan okulun Türkçe Öğretmeni Osman Yetkin Özkan,

“Öğrencilerimle birlikte 6 aylık bir çalışma sonunda ‘Ah Şu Gençler’ isimli oyunumuzu sergiledik. Öğrencilerimin çoğu ilk defa sahneye çıktı. Onlara tiyatroyu tanıtmak, tiyatro sevgisini aşılamak, sahnede kendileri dışında bir başkası olabilmenin eşsiz tadını yaşatmak, seyirci karşısında heyecanını kontrol ederek disiplinli bir çalışma ortamıyla güzel bir ürün ortaya çıkarmak için başladık bu çalışmaya. 30 kişilik kalabalık bir öğrenci grubu ile çalıştık. Bu otuz öğrencimden bazısı oyun boyunca hiç söz söylemedi bakışlarıyla sahneye katkı sağladı, bazısı sadece dekor değişiminde yardımcı oldu, bazısı da sayfalarca ezber yaptı ama sonuçta biz bu otuz öğrencimle birlikte çok güzel bir ekip olduk. Hepimizin bambaşka görevleri vardı. O güzel tablonun birer rengi olduk. Çocuklarım, çalışmalarımız için öğle aralarından feragat ettiler, okul çıkışlarında kendilerine ayırdıkları o özel zamanlarından feragat ettiler, oyunumuza zaman ayırdılar. Çok yoğun bir şekilde çalıştık. Tam bir ekip ruhu yakaladık. Öğrencilerim genel prova için Kültür merkezine ilk girdikleri an, gözlerine inanmadılar. Bu ne kadar büyük bir salon dediler. Sahneye çıkınca da biz burada nasıl oyunumuzu oynarız, dediler. Çünkü ilk defa böyle bir tiyatro etkinliğine katılıp böyle bir salonda oyun oynanacaktı. Ama genel provalardaki telkinlerim ve kendi öz disiplinleri sayesinde hepsi nerede nasıl davranacağını hemen kavradı ve oyun gecesi 5.,6. ve 7.sınıf öğrenciler olmalarına rağmen yaşlarının çok üstünde bir performans sergilediler. Toplamında 35 sahneden oyunumuzda herkes üstüne düşen sorumluluklarını; dekor değişiminden, kostüm değişimine, seslerini doğru bir şekilde kullanarak seslerini mikrofonsuz bir şekilde seyircilere ulaştırmaya kadar tüm sorumluluklarını harfiyen yerine getirdi. Ve çok şükür çocuklarım oyun akşamı oldukça güzel bir performans sergiledi. Beni, ailelerini ve okulumuzu gururlandırdılar. Tüm öğrencilerimi ayrı ayrı canı gönülden tebrik ediyorum. Son olarak bizlere her an destek olan Okul Müdürümüz Mustafa Yaramış’a, okulumuz öğretmenlerine ve velilerimize, o gün bizleri yalnız bırakmayan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Seyit Güven Yılmaz’a ve salonu tamamen dolduran konuklarımıza desteklerinden ve katılımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. “Ah Su Gençler” oyunumuzla en kısa zamanda seyircilerimizle tekrar buluşabilmek umuduyla” diye konuştu.

Oyun sonunda öğrenciler uzun süre alkışlandı.