EkonomiManşetÜniversite-MAKÜÖĞRENCİ, BURDUR’A CANLILIK GETİRDİ!

5 sene ago

Burdur şehir merkezi, ortaöğretim, lise ve üniversite öğrencileri için yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte hareketlenmeye başladı. Öğrenciler Burdur’daki mekanları; kafeleri, pastaneleri doldurmaya başladı. İşletmecilerin yüzü ise gülüyor. Daha çok öğrenciye yönelik mekan açan işletmecilerin yaz boyunca işleri düşüktü. 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte özellikle kafelerde boş masa bulmak mümkün değil. Burdur’da bayramdan sonra okulların açılmasıyla birlikte özellikle de üniversite öğrencilerinin şehrimize gelmesiyle birlikte artan hareketlilik, şehirde yaşanan canlılık, Burdur hizmet sektörünün de geliştiğini bir bakıma ortaya koyuyor.

Muhabirimiz Hacer Zeren yeni bir saha çalışmasına daha imza attı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi civarındaki kafe, pansiyon, apart sahipleriyle görüşen Hacer Zeren, öğrencilerin gelmesiyle birlikte şehirde yaşanan değişimleri esnafın bakış açısıyla aktarmaya çalıştı. Pansiyon ve apartların doluluk oranını da araştıran muhabirimiz, üniversite öğrencileri açısından şehirde konaklama sorunu olup olmadığını da yine Meslek Yüksekokulu civarındaki esnaf ve pansiyon, apart sahiplerinden öğrenmeye çalıştı.

ÇOK SAYIDA PANSİYON ve APART AÇILDI

Bu yıl, Burdur’da üniversite öğrencileri için çok sayıda yeni pansiyon ve apart açıldı. Vatandaşların bazıları, daha önce kiraya verdikleri evlerini aparta veya pansiyona çevirdi.

Ancak, Meslek Yüksekokulu civarında hizmet veren kafe işletmecilerinden bazıları, öğrenci sayısının artması nedeniyle bu pansiyon ve apartların da yetersiz kalacağı görüşünde. Bazı pansiyon ve apart sahipleri ise tam tersini düşünüyor. Çok sayıda yeni pansiyon ve apart açıldığını söyleyen işletmeciler, yeni açılan yerlerin öğrenci kapasitesini taşıyacağı görüşünde…

MEKANLAR ÖĞRENCİLER İÇİN DİZAYN EDİLDİ

Meslek Yüksekokulu karşısında kafesi bulunan Ömer Şan, öğrencilerin olmadığı yaz döneminde işlerin çok durgun olduğunu söylerken, üniversitede yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla beraber, işlerin açıldığını söyledi. Sokak havası tarzında dizayn ettiği kafe’de öğrencilere farklı bir hizmet vermeye çalıştıklarını aktaran Ömer Şan, “Yaklaşık birbuçuk yıldır burada hizmet veriyoruz. Öğrenciler için sokak havası tarzında bir yer yaratmak istedik. Bizim bir dost meclisimiz var. Herkes fikrini söylüyor, çoğunluk kabul ederse uygulamaya koyuyoruz. Burada yerli ve yabancı oyuncuların afişleri var. Kitaplığımız var. Herkesin burayla ilgili görüşlerini, duygularını yazdıkları bir panomuz var. Öğrencilerin kendilerini burada rahat hissetmeleri için elimizden geleni yaptık.” dedi.

Öğrenciler yokken, sabah 09.00’da açıp, gece 01.00’de kapatırken, 10-15 dolu masayla günü kapattıklarını dile getiren Ömer Şan, “Öğrenciler geldi, biraz hareketlenmeye başladı, ama ilk hafta bazı öğrenciler gelmez. Önümüzdeki hafta artık öğrencilerin tamamı gelmeye başlar. İşler daha fazla yükselir” diye konuştu.

DAHA FAZLA PANSİYON VE APARTA İHTİYAÇ OLABİLİR

Civardaki apart ve pansiyonların bulunmasının işlerin artmasında etken olduğuna dikkat çeken Şan, kafeye gelen öğrencilerden, Burdur’da daha fazla kafe ve pansiyona ihtiyaç olduğunu söylediklerini belirtti. Ömer Şan, “Fakat daha fazla apart ve pansiyona ihtiyaç olduğunu duyduk. Geçen sene bazı öğrencilerin kalacak yer bulamadığı için okulu dondurdukları söyleniyor. Burdur’da ev kiralarının da çok yüksek olmasından yakınılıyor. 400-500 lira olan kira ederi için 1000-1500 lira istendiği söyleniyor. Pansiyon ve apartlardan şikayetçi olan pek olmadı. Onlar kendi aralarında bir standart belirlenmişler. Hemen hemen aynı fiyat üzerinden gidiyorlar” dedi.

DÖRT GÖZLE ÖĞRENCİNİN GELMESİNİ BEKLEDİK

Yine kafe işletmecilerinden İbrahim Şimşek de, öğrenci geldikten sonra işlerde artış yaşandığını söyledi. Bütün bir yaz boyunca öğrencileri beklediklerini söyleyen İbrahim Şimşek, “Öğrenci yokken burası ölü bir sokak. Biz dört gözle öğrencinin gelmesini bekliyoruz. Benim halen Eğitim Fakültesi’nden öğrenci müşterilerim var. Çünkü onlar muhabbet ortamı arıyorlar. Biz burada o ortamı oluşturduk. Üniversite yukarıya taşındığında, bazı öğrenciler gerçekten ağladılar. Onlar bizim arkadaşımızdı. Benim öğrenciye fiyatım neyse, bütün müşterilere fiyatım aynı. Çizginizi bozmamanız gerekir. Müşteri kesimimiz şu anda tamamen öğrenci” diye konuştu.

İSTASYON CADDESİ’NDEKİ KAFELER FUL ÇEKİYOR

Öğrencilerin, şüphesiz en çok vakit geçirdiği alanların başında İstasyon Caddesi geliyor. İstasyon Caddesi’nde de şu sıralar öğrenci hareketliliği yaşanıyor. İstasyon Caddesi’ndeki kafeler gün boyu ful çekiyor. Kafe işletmecilerinden Mehmet Ergüven’de öğrencilerin gelmesinden memnun. Her kesimden müşterileri olduğunu ancak yine de öğrenciler şehre geldiğinde işlerde gözle görünür bir artış yaşandığı söyleyen, İstasyon Caddesi’ndeki kafe işletmecilerinden Mehmet Ergüven, yaz mevsiminde azalan işlerin, öğrencilerin gelmesiyle açıldığını söyledi.

APARTLAR UYGUN EV KİRALARI ATEŞ PAHASI

Bu yıl ilk kez ilimize gelen üniversite öğrencilerinden, erken kayıt yaptıranlar avantajlı. Onlar kendilerine kalacak yer buldular. MAKÜ’ye yeni kayıt yaptıran öğrencilerin çoğu, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na, pansiyon ve apartlara yerleşti. Şehri henüz tam olarak gezme fırsatı bulamayan öğrenciler, Burdur’la ilgili tam fikir sahibi değiller. Pansiyon ve apartların fiyatlarından genel olarak memnun olan öğrenciler, ev kiralarının ise yüksek olmasından yakınıyor. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne bu yıl kayıt yaptıran ve Muğla’dan gelen Ümit Özdemir ve Osman Çengel, apart ve pansiyon fiyatlarının uygun olduğunu, şehri henüz gezme fırsatı bulamadıklarını, ancak ‘Burdur için rahat yaşanabilecek bir şehir’ algısı edindiklerini belirttiler.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive