GündemManşetNUMAN KURTULMUŞ: “Salda’nın güzelliğini ve bakir halini korumak lâzım”

3 sene ago

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un 24 Eylül 2017 Pazar günü gerçekleştirdiği Burdur gezisi, komşu ilimiz Antalya’daki temaslarının ardından Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü ziyaretiyle başladı. Son birkaç yıldır adını sıkça duyuran, özellikle bu yaz döneminde büyük bir patlama yapan Salda Gölü, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un da gündemindeydi…Bakan Kurtulmuş, Salda Gölü’nün çok fazla tesislerle doldurulmadan, güzelliğinin ve bakir halinin korunması gerektiğini söyledi.

Beraberindeki Büyükelçiler, yabancı yetkililer ve medya mensupları ile birlikte Salda Gölü’ne gelen “Türkiye’nin Maldivleri” olarak bilinen, “Saldivler” diye de adlandırılan, beyaz kumsalı ve turkuaz rengiyle herkesin hayran kaldığı Salda Gölü’nde Bakan Kurtulmuş, ayakkabılarını çıkarıp göl kıyısında yürüdü. Kurtulmuş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Salda Gölü’nün cennet köşesi bir yer olduğunu ifade etti.

Burada yabancı konukları ve gazetecileri ağırlamanın sebeplerinden birisinin de tanıtım olduğuna işaret eden Kurtulmuş, “Salda Gölü, çok fazla bilinmiyor. Türkiye’nin saklı cennetlerinden birisi . İnşallah bu vesile ile tanınmış olur” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilimiz Gölhisar ilçesi Kibyra Antik Kenti’nde düzenlenecek “Senfonik Türküler Konseri” için Burdur’a gelen Bakan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ilk olarak programı kapsamında Yeşilova İlçesi Salda Gölünde incelemelerde bulundu.

Vali Şerif Yılmaz ve eşi Hilal Yılmaz ve protokol tarafından karşılanan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a, hemşehrimiz eşi Prof Dr. Sevgi Kurtulmuş ve Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman da eşlik etti. Ziyarette Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve eşi’de yer aldı.

Salda Gölü kıyısında yabancı ülkelerin Büyükelçileri, Maslahatgüzarları ve yaygınbasın Temsilcileri ile yemekte biraraya gelen Bakan Kurtulmuş, öğle yemeğinin ardından Burdur’un en önemli değerlerinin, doğal varlıklarının başında gelen, bu yıl 250 bin’i aşkın insanın ziyaret etttiği Salda Gölü’nde incelemelerde bulundu.

Eşsiz turkuazın tonlarıyla görsel şölen sunan ve “Türkiye’nin Maldivleri” olarak ün yapan Salda Gölü için, yeni sloganımız; “SALDİVLER” diyen Vali Yılmaz, herkesi maviyle yeşilin içi içe olduğu bu güzelliği görmeye davet etti.

Göl kıyısında su’da yürüyen, vatandaşlarla fotoğraf çektiren Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada; Salda Gölü’nün Türkiye’nin saklı cennetlerinden birisi olduğunu belirterek, göldeki güzelliğin korunması gerektiğine vurgu yaptı.

Salda Gölü’nü çok fazla tesislerle, binalarla doldurmadan güzelliğini ve bakir halini korumak gerektiğini belirten Bakan Kurtulmuş, bu yaz Salda’yı 250 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Daha çok yerli turist ağırlayan Salda Gölü’nün yabancı turist açısından da çok ciddi bir cazibe merkezi olabileceğini dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş, gölün doğallığını kirletmeyecek şekilde burada turistik tesislerin yapılabileceğine işaret etti.

Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden Salda Gölü berraklığı, temizliği, derinliği ve eşine az rastlanır beyazlıktaki kumsalları ile adeta saklı kalmış bir tatil cenneti… “Türkiye’nin Maldivleri” olarak da anılan doğa harikasının halk arasında cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenen kıyıları, Salda Gölü’nü sağlık turizmi için de bir cazibe merkezi haline getiriyor.Dünyada, Mars gezegeninin özelliklerini taşıyan iki yerden biri konumundaki göl, üzerinde endemik bitki ve hayvan türlerini barındıran, yapılaşmanın yasaklandığı bir sit alanı olarak bakir güzelliğini özenle koruyor. Kil havuzlarında ziyaretçilerine çamur banyosu imkânı sunan Salda Gölü, bir kamp alanı olarak da özellikle yerli turistin göz bebeği… Daha çok yerli turist ağırlayan Salda Gölü, yabancı turist açısından da çok ciddi bir cazibe merkezi olma potansiyeli taşıyor.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive