GündemManşetNİTELİKLİ İÇME SUYU’NDA YENİ ADIM

4 sene ago

Gökpınar mevkii’nde 4 sondaj kuyusu daha açılıyor

Burdur İli İçme suyu İsale Hattı Yenileme İşi” projesinde ilk adım atıldı. Gökpınar mevkii’nde projenin ilk ayağı olan 4 adet içme suyu kuyusu için sondaj çalışması başladı. Başkan Ercengiz, sondaj çalışmalarını yerinde inceleyerek çalışmalar hakkında dün gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur’a nitelikli içme suyu müjdesini verdi. İnsuyu havzası’nda bulunan Gökpınar mevkii’nde açılan 4 sondaj kuyusu ile, Burdur’un hacmi yüksek ve nitelikli içme suyuna kavuşacağını açıklayan Başkan Ercengiz; “Devlet Su İşleri’nden gerekli çalışmalar yapılarak, Burdur içme suyunun ana havzasının yine Çine Ovası olarak adlandırılan Gökpınar Ovası’ndan sağlanacağı, daha sonra ise çeşitli su kaynaklarına gidileceğini daha önce sizlerle paylaşmıştık. 4 tane daha kuyu Burdur’umuzun mevcut ihtiyacını karşılayacak nitelikli ve hacimli suyu sağlayacaktır. Bunun akabinde değiştirilecek olan isale hattı ve su arıtma yumuşatma tesisi ve 10 bin metreküplük su deposu ile birlikte, Burdur’umuzun hem nitelikli içme suyunun hem de kısa kesintilerde, şu anda mevcut bize yetersiz olan deponun güçlendirilerek, vatandaşımızın uzun vadede susuz kalmasının önüne geçeceğiz.” açıklamasını yaptı.

Gökpınar’daki kaynakların devreye girmesiyle birlikte 45-46 sertlik derecesindeki vatandaşların sürekli şikayet ettiği içme suyu’nun 25-26’lar seviyesine düşürülmesi hedefleniyor. 18 aydır iş başında olan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in en öncelikli hedeflerinin başında şehrimizdeki içme suyunu daha nitelikli ve kaliteli hale getirmek geliyor… Yaklaşık 5-6 aydır teknik çalışması yapılan, Gökpınar mevkii’nde 4 adet sondaj kuyusu açılmaya başlandı. Başkan Ercengiz, dün basın mensuplarıyla beraber Gökpınar mevkii’ne giderek; “Bize ait olacak, 4 adet sondajdan elde edilebilecek suyla artık şehrimiz nitelikli içme suyuna kavuşacak.” dedi.

‘BURDUR’UN İHTİYACINI KARŞILAYACAK SU’YA ULAŞTIK’

Açıklamasında, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Burdur ziyaretinde belirttiği içme suyu projesinin arkasında olduklarının altını çizen Başkan Ercengiz; “Burdur’a ziyaretinde de belirttiği ve söz verdiği gibi bu çalışmanın arkasındayız. Devlet Su İşleri’nden gerekli çalışmalar yapılarak, Burdur içme suyunun ana havzasının yine Çine Ovası olarak adlandırılan Gökpınar Ovası’ndan sağlanacağı, daha sonra ise çeşitli su kaynaklarına gidileceğini daha önce sizlerle paylaşmıştık. 3 tane daha kuyu Burdur’umuzun mevcut ihtiyacını karşılayacak nitelikli ve hacimli suyu sağlayacaktır.   Bunun akabinde değiştirilecek olan isale hattı ve su arıtma yumuşatma tesisi ve 10 bin metreküplük su deposu ile birlikte, Burdur’umuzun hem nitelikli içme suyunun hem de kısa kesintilerde, şuanda mevcut bize yetersiz olan deponun güçlendirilerek, vatandaşımızın uzun vadede susuz kalmasının önüne geçeceğiz.” diye konuştu.

‘BURDUR’UMUZA HAYIRLI OLSUN’

Çalışmanın Burdur’a hayırlı olmasını dileyen Ali Orkun Ercengiz; “En başta Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na ve emeği geçen DSİ çalışanları, birim müdürleri ve çalışanlarına, bu işe emek veren herkese teşekkür etmek istiyorum. İnşallah Burdur’umuz için hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

‘İLK DONELER, GÖKPINAR SUYU’NUN YETERLİ HACME SAHİP OLDUĞU YÖNÜNDE’

Başkan Ercengiz’e, Isparta’dan getirtilen ‘Senir Suyu’da soruldu. Ercengiz soruya; “Şu anki ilk doneler bu suyun yeterli hacme sahip olduğu yönünde. Daha önceki kuyularımız yaklaşık 20-25 civarında iken, şu anda biz bunu 70 metrelere taşıdık. Daha büyük bir hacimle suya ulaşacağız.” cevabını verdi.

‘SENİR SUYU ÇOK MALİYETLİ, BU YÜK BURDUR HALKININ SIRTINA BİNECEK’

Senir Suyu ile ilgili çalışmaları DSİ Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü’nün yapacağını söyleyen Ercengiz; Senir suyu’nun maliyetinin çok yüksek olduğundan yakındı. Senir suyunun rantabl olması gerektiğinin altını çizen Ercengiz; “Senir suyu’nun maliyetlerinin de hesap edilmesi çok önemli. Çünkü iki tane terfi istasyonu ile taşıdığımız su’da, aylık 250-300 bin civarında bir elektrik maliyetimiz var. Bu maliyet Burdur Belediyesi’ne, dolayısıyla da Burdur halkının sırtına binecek. Akabilen bir su kaynağı mevcutken, su’yun niteliğini içme suyu haline dönüştürebilecek olursak, o içme suyu bizim için yedek bir hat olarak bekleyebilir. Her ne kadar boru patlak olup, çalışmasa da o hattın da bekletilmesini isteriz.” diye konuştu.

Açıklamaların ardından, Başkan Ercengiz, sondajların açıldığı noktada DSİ yetkilileri ve çalışanları ile birlikte basına poz verdi.

Hacer ZEREN

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive