Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur programında merak edilen sorulara açıklık getiriyor. Nihat Hatipoğlu, kendisine yöneltilen regl sorusuna "Özür dileyerek söylüyorum" diye başlayarak cevap verdi.

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, uzun yıllardır yaptığı gibi bu yıl da Ramazan ayı boyunca merak edilenleri yanıtlıyor.

Ünlü ilahiyatçıya pek çok konuda soru gelirken bu kez de regl sorusu geldi. "Efendim hanımların çok sorduğu bir soru var onu sizinle paylaşmak istiyorum" diyen Nihat Hatipoğlu şöyle konuştu:

"Diyorlar ki özel durumlarda kadınlar ne yapmalılar? Özel durum regl yani regl günleri 3 günden az olursa özür kanıdır istihaze dediğimiz özür kanıdır yani ibadet yapabilir. 10 günden fazla olursa özür dileyerek söylüyorum kadınların aybaşı adeti devam ederse 10 günden fazla olan şey özür kanıdır, namaz tutar, oruç tutar ibadetini yapar. 3 gün ve 10 gün arasındaki akıntılar adet kanıdır."

"EŞİYLE YAKINLAŞMAK..."
Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu konuya ilişkin "Namaz kılamazlar... Adet sürecinde namaz kılmaz, affedilmiştir. Özür dileyerek söylüyorum adet halinde eşiyle yakınlaşmak da haramdır. Kadın regl olduysa bunu paylaşması gerekiyor" dedi.