Burdur’da yapılan deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.

“2022 Tatbikat Yılı” kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü Sivil Savunma Birimi Koordinasyonunda, İl Emniyet Müdürlüğü, AFAD İl Müdürlüğü, Burdur Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Birimi, UMKE ve AFAD Gönüllerinin ortaklaşa gerçekleştirilen deprem tatbikatında 186 personel görev aldı.

Afetlere dirençli toplum oluşturma vizyonu ve bütünleşik afet yönetimi anlayışı ile yaşanabilecek depremler, diğer afet ve acil durumlarla etkin müdahale etmek, koordinasyon içerisinde çalışma kabiliyetini geliştirmek çalışanlarda farkındalık oluşturmak maksadı ile ilk olarak AFAD Eğitim Şube Müdürü Ali Gökhan Toklu tarafından eğitim verildi.

Daha sonra senaryo gereği deprem sırasında görevde olan İl Sağlık Müdürlüğü personeli toplanma alanına tahliye edildi. Panik atak yaşan dört çalışan UMKE tarafından bina içerisinden triaj alanına nakledildi, göçük altında kalan bir çalışan UMKE ve AFAD ekiplerince kurtarıldı ve bina çatısında yangından dolayı mahsur kalan bir çalışan itfaiye ekiplerince kurtarılarak UMKE ekiplerine teslim edildi. Deprem sonrası hırsızlık olayında ise bir kişi güvenlik görevlilerince alıkonularak Polis ekiplerine teslim edildi.