EkonomiGündemManşetNBŞ (Nişasta Bazlı Şeker) kotası %5’e düşürüldü

2 sene ago

Son günlerde Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi, 14 Şeker Fabrikası’nın satışa çıkarılması tartışmalarında sıkça gündeme gelen, eleştiri konularından biri olan, nişasta bazlı şeker kotalarında, önceki gün Perşembe gecesi iktidar partisi AK Parti Grubu’ndan Meclis’te sürpriz bir hamle geldi.

TBMM genel kurulunda nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesine ilişkin önerge kabul edildi. Meclis’te Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülürken, AK Parti, 4634 sayılı Şeker Kanunu 3. maddesinde yer alan nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesine ilişkin önerge verdi. AK Parti’nin önergesi ve 47. madde kabul edildi.

Kanun Tasarısı’ndaki tüm maddeler bittikten sonra kanun tasarısının geneli oylanacak ve kabul edilirse kanunlaşacak. Cumhurbaşkanı’nın onaylanması ve Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra yürürlüğe girecek.

Önergede ilimiz Milletvekili Bayram Özçelik’te imza koydu

Nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesine ilişkin önergede AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’in de imzası bulunuyor.

Kamu’ya ait Şeker Fabrikalarının özel sektöre devredilme kararında, kamuoyunda öne çıkan en büyük kaygılardan biri de; NBŞ olarak bilinen nişasta bazlı şeker üretiminin yaygınlaşması idi… Şeker Fabrikalarının satılmasıyla birlikte, pancar’dan şeker üretiminin azalacağı, NBŞ’lerin yaygınlaşacağı endişesi, sağlık sorunlarının artacağı iddiaları, kamuoyunda geniş yankı bulmuştu…

Toplumdaki bu hassasiyeti dikkate alan AK Parti, NBŞ’ler ile ilgilli sert eleştiriler üzerine, Meclis genel kurulunda kanun teklifi önerisiyle nişasta bazlı şeker’da kotayı %10’dan % 5’e düşürdü.

Bilindiği gibi; şeker üretimi üç farklı seçenek üzerinden gerçekleşiyor. Biri şeker pancarı, diğer alternatifler ise şeker kamışı ve mısırdan elde edilen şeker. Ülkemizde ise kamış yoluyla üretilen şeker olmadığı için pancar ve mısırdan elde edilen şekerler tüketiliyor.

Şubat ayı birlikte ülke gündemine giren 14 Şeker Fabrikasının satışına karşı çıkanların en önemli argümanlarından biri, şeker pancarı üretiminin darbe alacağı, nişasta bazlı şeker tüketiminin yaygınlaşarak sağlık sorunlarının artacağı kaygısı idi…

Özçelik’ten yazılı açıklama

Başta Burdur Şeker Fabrikası olmak üzere Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi sürecini yakından takip eden AK Parti Burdur Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, kendisinin de imza koyduğu AK Partili Milletvekillerinin verdiği önerge ile nişasta bazlı şeker kotasının oranının TBMM genel kurulunda yeniden düzenlendiği belirtti.

Özçelik; “AK Parti Grubu olarak Meclis Genel kurulunda görüşülmekte olan 533 sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkundaki kanun tasarısının 47. Maddesinin çerçevesinde Ak Parti olarak verdiğimiz önerge İle NBŞ Nişasta Bazlı Şeker Kota Oranı % 10’dan %5’e İndirilmiştir” bilgisini paylaştı.

Kodlama : SadeMedia Interactive