GündemİlçeManşetTurizmNASA’dan Salda Gölü paylaşımı: Mars ile benzerliğe sahip

3 ay ago

NASA Earth twitter hesabından yaptığı paylaşımda Salda Gölü’nün Mars’taki krater ile jeolojik benzerliğe sahip olduğu söyledi.

NASA’nın Mars uzay robotu Perseverance (Sebat), dün başlayan Mars yolculuğunun ardından NASA, NASA Earth twitter hesabından paylaşımlarda bulundu.

Söz konusu paylaşımlardan biri ise Salda Gölü’nün uzaydan görüntüleri oldu.

Paylaşımda Salda Gölü’nün Mars’taki Krater ile jeolik benzerliklere sahip olduğu ve araştırmacıların uçuş öncesi Salda Gölü’nde saha araştırması yaptığı belirtildi.

Nasa Earth hesabından yapılan paylaşım şu şekilde:

“Türkiye’deki Salda Gölü, Mars’taki Jezero Krateri ile jeolojik benzerliklere sahiptir. Aslında, araştırmacılar Mars’a uçuşa (#CountdownToMars) hazırlanmak için Salda Gölü’nde saha çalışması bile yaptılar.”

NASA tarafından yapılan bu paylaşımın ardından sosyal medya’nın gündemine oturan Salda Gölü ve Marstaki Jezero Krateri’nin benzerliği hakkında bir paylaşım da Burdur Valisi Ali Arslantaş’tan geldi.
Vali Arslantaş, twitter hesabından NASA Earth’ın paylaşımını alıntılayıp Salda Gölü görsellerini kullanarak vatandaşları Saldaya davet eden bir paylaşım yaptı.
Vali Ali Arslantaş, paylaşımında şu ifadeleri kullandı; “#Salda Gölü, Mars’taki Jezero Krateri ile jeolojik benzerliklere sahiptir diyor #NASA
İnsanoğlu henüz Mars’a gidemiyor, ama siz çıkın çıkın #Salda gölümüze gelin…”
Kodlama : SadeMedia Interactive