GündemManşetMÜZELER GENEL MÜDÜRÜ KOCAPINAR BURDUR’DA

5 sene ago

            Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere haftasonu Burdur’a geldi. Daire Başkanı Yakup Harmanda ile gelen Genel Müdür’e İl Kültür ve Turizm Müdürü  Mehmet Tanır yanında Müze Müdürü H. Ali Ekinci, Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Berna Görgün, Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel ve il müdürlüğü personeli eşlik etti.

Açılışa hazırlanan Doğa Tarihi Müzesi, yeni Müze alanı ile Sagalassos Ziyaretçi Karşılama Merkezinde incelemelerde bulunan Kocapınar, İnsuyu Mağarasını da ziyaret etti.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar ”Bakanımız Sayın Ömer Çelik’in talimatlarıyla açılış hazırlıklarını sürdürdüğümüz Doğa Tarihi Müzesi,  Sagalassos Karşılama Merkezinde incelemelerde bulunarak varsa eksiklikleri gidermek için Burdur’dayız.

Burdur tarihi zenginliklere sahiptir. Bu zenginliklerin etkili sunulmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. 1.8 milyon yaşındaki Elmacık’tan bakanlığımız tarafından yaptırılan kazılarda ortaya çıkan Güney fili fosillerini, bölgede yaşamış diğer canlıların fosillerini, kayaçları vb. sergilediğimiz, dijital program, görsel ve canlandırmalarla sunumunu zenginleştirdiğimiz müze MTA müzesinden sonra Türkiye’de ikinci Doğa Tarihi Müzesi olma özelliğini taşıyor. Yine Sagalassos’ta ziyaretçilerimize kaliteli hizmet sunabilmek için karşılama merkezini yaptık. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ülkemizde ve yurt dışında tarihimize sahip çıkarken, bu alanda yaptığı hizmetlerden  Burdur’unda nasibini alması gerektiğine inanıyoruz.  ‘Doğa Tarihi Müzesi ve Sagalassos Karşılama Merkezi’ Bakanlığımızın Burdur’da yaptığı önemli çalışmalardan bir kaçıdır. Burdur’da başarılı çalışmalar yapan il müdürümüz Mehmet Tanır ve müze müdürümüzü kutluyorum” dedi.

İl Müdürü Mehmet Tanır, Genel Müdür Kocapınar’a  Burdur’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi  ve taleplerini iletti.

Kodlama : SadeMedia Interactive