Aşı gelişmelerinden sonra, tam ümitlendik derken, şimdi de mutasyona uğrayan virüs çıktı!

Yeni bir yıla yeni umutlarla, birbiri ardına gelen müjdeli aşı haberleriyle girmeye, bahar aylarında yaz’a doğru salgını atlatma beklentisi içinde iken, hafta sonu İngiltere’den gelen son haberler, büyük bir hayal kırıklığı, panik ve korkuya neden oldu!..

Tam bir yıldır dünyayı kasıp kavuran, korona salgın belası, şimdi de mutasyon (değişim) iddiaları, mutasyonlu virüs şoku ile gündemde… İngiltere’nin güneyinde başlayarak Avrupa ülkelerine sıçrayan yeni corona virüs mutasyonu endişe yarattı! Aşı çalışmaları ile belirli ölçüde kontrol alınması beklenen virüs’teki bu değişim yeni soruları da beraberinde getirdi.

En büyük kaygı, korona’ya yönelik bulunan aşı’yı nasıl etkileyecek? Aşı ile filizlenen iyimser ortam, 2021’de yayılma hızı yavaşlar derken, yerini yine belirsizliğe mi, olumsuz senaryolara mı bıracak? Geçtiğimiz Pazar gününden bu yana, dünya, herkes bu soruların cevabının, kaygıları gidermenin peşinde…

Mutasyon ne demek?

Mutasyon ve varyant kelimeleri değişim anlamına gelmekte… Mutasyon, varyant ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona sahip bir organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonlar, genel olarak germ hattı mutasyonları ve somatik mutasyonlar olmak üzere ikiye ayrılır.

YENİ MUTASYON (GÜNCEL BİLGİ:)

B.1.1.7 soyu olarak isimlendirilen yeni #coronavirus mutantı, özellikle aşıların etkili olduğu SPIKE proteinini RBD, ACE2 bağlanma bölgesinde olan tehlikeli olabilecek mutasyonlar.

B.1.1.7 ‘in taşıdığı 1. mutasyon:

N501Y mutasyonu reseptör bağlanma alanı (RBD) içindeki altı anahtar temas bölgesinden birinde meydana gelmiş. Bu mutasyon insan ve fare ACE2’sine artmış bağlanma gücü olarak çalışmalarda tanımlanmıştı. Yani ACE2’ye daha güçlü bağlanabilir.

B.1.1.7 ‘in taşıdığı 2. mutasyon:

Spike, 69-70del (silinme), virüsün insan immün sisteminden kaçması bağlamında tarif edildi. Ancak aynı zamanda diğer RBD değişiklikleriyle bağlantılı olabileceğinden çekiniliyor. Yani; bağışıklıktan kaçabilir.

B.1.1.7 ‘in taşıdığı 3. mutasyon:

P681H mutasyonu, ACE2 ‘ye bağlanmada, biyolojik önemi olduğu bilinen bir bölge olan furin kesim bölgesine hemen bitişiktir. Yani, yine bu mutasyon #coronavirus’ün reseptöre/- hücreye bağlanma gücünü etkileyebilir.

Bu üç mutasyon neden önemli?

1- Hastalığın şiddetini değiştirebilir.

2- Bağışıklık sistemimizin virüsü tanıması güç- leşebilir.

3- Daha kolay bulaşıcı olmasını sağlayabilir.

4- Aşıların etkisini azaltabilir.

5- Hastalığın görüldüğü yaş grupları ve klinik seyir değişebilir. Bu hızla yayılım devam eder- se, daha büyük mutasyonlar gelebilir!..

(Doç.Dr.Kaan Yılancıoğlu)

İngiltere’de yeni KOVİD şoku!

Geçtiğimiz haafta sonu tüm dünyada gündem, bütün dikkatler, Avrupa kıtasında Ada devleti Britanya, Birleşik Krallık, İngiltere’ye çevrildi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un koronavirüs’ün mutasyona uğradığı, İngiltere’de vakaların bu yüzden art- tığı açıklaması ve yeni önlemler, küresel salgının seyrini de değiştirecek gibi görünüyor. İngiltere, mutasyona uğrayan yeni koronavirüs türünün yüzde 70’e kadar daha bulaşıcı olabileceğini açıkladı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, başkent Londra dahil ülkenin güneydoğusunda son dönemdeki vaka artışlarının mutasyon geçirmiş yeni koronavirüs türünden kaynaklandığını açıkladı. Johnson, eldeki ilk verilere göre, tespit edilen bu yeni türün eskisine kıyasla yüzde 70’e varan oranlarda daha bulaşıcı olabileceğini belirtti. Johnson, bu yeni türün daha ağır hastalığa yol açtığı ya da daha yüksek ölüm oranına sahip olduğunu gösteren herhangi bir bulgu olmadığını aktardı. İngiltere Hükümeti, baş- kent Londra, doğu ve güneydoğuda görülen vaka artışları nedeniyle yeni kısıtlayıcı önlemler devreye soktu. İn- giltere’de şu ana kadar uygu- lanan üç kademeli bölgesel önlemler sistemine dördüncü bir kademenin eklendiği ve Londra, güneydoğu ve doğunun bu kademeye dahil edildiği belirtildi.

İngiltere Sağlık Bakanı: Corona virüsün yeni formu kontrolden çıktı (Beş ülkeye daha yayıldı)

İngiltere Sağlık Bakanı Hancock, ülkedeki corona virüsün mutasyona uğramış yeni türü için, “kontrolden çıktı” uyarısında bulundu. Türkiye, Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, İtalya, Bulgaristan, İrlanda, Romanya, Kanada, Suudi Arabistan ve Kuveyt ada ülkesine havayolu ulaşımını durdurdu. Ayrıca beş ülkede yüzde 70 daha bulaşıcı olan yeni virüs türünün görüldüğü duyuruldu. Aralarında Türkiye’nin de olduğu çok sayıda ülke, yeni tip corona virüsün (Covid-19) daha bulaşıcı bir türü ortaya çıkan İngiltere ile sınırları kapatmaya başladı. Sağlık Bakanı Matt Hancock’un, yeni türün “kontrolden çıktığını” söylemesi, tüm dünyada endişeye yol açtı. Yüzde 70 daha bulaşıcı olan türün sadece Londra ve civarında değil ülkenin tamanında görüldüğü belirlendi. Daha ölümcül olduğuna veya aşıları etkisiz kılacağına dair dair henüz bir veri bulunmasa da ülkeler, art arda önlem alarak İngiltere’yle sınırları kapatmaya başladı.

YENİ TÜR, DİĞER ÜLKELERE SIÇRADI

Öte yandan Belçika ve Hollanda’dan gelen bilgilere göre iki ülkede de yeni tür corona virüs mutasyonu hali- hazırda görülmüş durumda. BBC’ye açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri Belçika ve Hollanda’nın yanı- sıra Avusturya ve Danimarka’da da mu- tasyona uğramış corona virüs vakalarına rastlandığı belirtti.

Yeni corona virüs mutasyonu hakkında bilinmesi gerekenler

Yeni tip corona virüsün mutasyona uğraması kulağa korkunç geliyor, ancak mutasyon ve değişim, virüslerin yapmakta olduğu doğal bir şeydir. Çoğu zaman virüsler bizi enfekte etmekte daha da kötüleşecek şekilde kendini değiştirir.

AŞI’YI ETKİSİZ HALE GETİREBİLİR Mİ?

Güneydoğu İngiltere’de tespit edilen yeni corona virüs varyasyonunun daha kolay bulaşabildiğine, daha ciddi semptomlara neden olabileceğine veya aşıyı işe yaramaz hale getirebileceğine dair net bir kanıt yok. Bilim insanları iki neden üzerinde duruyor. Birincisi, vakaların daha yüksek olduğu yerlerde değişim seviyelerinin daha yüksek olması. Bu, iki şekilde yorumlansa da bir uyarı işareti. Virüs, daha kolay mutasyona uğrayabilir ve daha fazla enfeksiyona neden olabilir.

DAHA FAZLA YAYILIMCI MI?

Ancak değişen virüs, doğru zamanda doğru kişilere bulaşarak da şanslarını artırabilir. “İspanyol türünün” yaz boyunca yayılmasının bir açıklaması, insanların ona tatilde yakalanıp evine taşımasıydı. Laboratuar araştırmaları, bu cinsin diğerlerine göre çok daha fazla yayılımcı olduğunu gösterdi. Bir başka konu da virüsün mutasyonunun nasıl gerçekleştiği… İngiliz Prof. Dr. Nick Loman, “Beklediğimizden fazla, virüs şaşırtıcı derecede çok sayıda mutasyona sahip ve birkaçı ilginç görünüyor” dedi.

Dikkat çeken iki tür mutasyon var. Her ikisi de, virüsün onları ele geçirmek için vücudumuzun hücrelerine açılan kapıyı açmak için kullandığı anahtar değerde önemli başak proteininde bulunur.

AŞILAR, VİRÜSÜN BAŞAK PROTEİNİNİ HEDEF ALIYOR:

Araştırmacılar, değişikliklerin çoğunun virüsün insan hücrelerine tutunmak için kullandığı başak proteininde meydana geldiğini açıkladı.

‘AŞILARI ETKİLEYECEĞİNE DAİR HENÜZ BİR KANIT YOK’

Bununla birlikte,  İngiltere’nin Baş Tıbbi Danışmanı Chris Whitty de dahil olmak üzere bilim insanları şu ana dek Galler, İskoçya, Danimarka ve Avustralya’da görülen mutasyonun aşılar üzerinde herhangi bir etkisi olacağına dair ‘henüz hiçbir kanıt bulunmadığını’ söylediler. “VUI – 202012/01” adı verilen yeni tür, ilk olarak Eylül ayında İngiltere’nin Kent şehrinde tespit edildi. Çoğunlukla güney İngiltere’de olmak üzere, yeni türün bin’den fazla doğrulanmış vakası belirtildi. AVRUPA’DAKİ BASKIN TÜRDEN DAHA HIZLI YAYILIYOR: Araştırmacılar, mutas- yonların hastalığın daha bulaşıcı olduğu anlamına gelebileceğinden şüpheleniyor, virüsün daha hızlı yayılmasının onu daha ölümcül hale getirmediğini belirtiyor. Bilim insanlarına göre bazı virüsler, daha uzun süre hayatta kalabilmek için daha az ölümcül hale geliyor.

EN BÜYÜK ENDİŞEYİ ANTİKORLARIN NASIL TEPKİ VERECEĞİ OLUŞTURUYOR?

Bilim insanlarına göre söz konusu mutasyonlara ilişkin en büyük endişelerden birini, virüsün daha önceki varyantlarına karşı geliştiren antikorların mutasyona uğramış versiyonu üzerinde etkili olmama ihtimali oluşturuyor. Antikorlar, daha önce bir hastalık ile karşılaşıldığında  bağışıklık sistemi tar fından üretilen ve vücut tekrar corona virüsle karşılaştırdığında hastalığın önlemesini sağlayan protein yapılara deniliyor.

Hastalığa daha önce yakalanan  veya bir aşı olan kişiler, virüse tekrar yakalandıklarında,  böylece hastalanmadan önce ondan kurtulabilirler. Ancak, uzmanlara göre, antikorlar  son derece spesifik yapılar ve virüste meydana gelen değişikliklere karşı son derece duyarlı olduklarından çalışmayabiliyorlar. Örneğin gribe neden olan virüs çok sık mutasyona uğradığından insanların gribe karşı bağışıklık kazanamıyor ve hastalığa sürekli olarak yakalanmaya devam ediyor. Bu nedenle uzmanlar, en kötü senaryoda virüse karşı bir aşının da işe yaramayabileceği veya insanların virüse ikinci kez yakanlama riski olma ihtimalini bulunduğunu ama şu andaki veriler incelendiğinde böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

VİRÜS BU YIL BİNLERCE KEZ DEĞİŞTİ:

Öte yan- dan bazı bilim insanları, İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock’un yeni mutasyon ile ilgili yaptığı açıklamaya tepki göstererek, corona virüsün keşfedildiğinden bu yana binlerce kez değiştiğini ve mutasyonların hiçbirinin onu önemli ölçüde değiştirmediğini vurguladı.

Türkiye’de uzmanların ilk değerlendirmeleri;

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “İngiltere’den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, İngiltere’de ortaya çıkan mutasyona uğramış Covid-19 hakkında sosyal medyadan açıklama yaptı.Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İngiltere’den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir. Bu virüste gözlenen N501Y, Spike 69-70 del ve P681H mutasyonlarının, virüsün daha kolay ve hızlı yayılmasına neden olabileceği, hastalığı geçirenlerde ve aşılananlarda oluşan bağışıklıktan kurtulmasını sağlayabileceği öngörülüyor. Hastalığın kliniğini, risk gruplarını ve şiddetini değiştirip değiştiremeyeceğini ise şimdilik bilemiyoruz. Umarım kötü senaryo gerçekleşmez. Ama dikkatli olmamız ve tedbirlere uymakta ihmalkârlık yapmamamız gereken günlerdeyiz” ifadelerini kullandı.