Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Burdur Şubesi, başta MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Burdur Valisi Ali Arslantaş olmak üzere Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ile Yasin Uğur ve Burdur protokolünün katlımıyla açıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan açılış töreninde ilk konuşmayı gerçekleştiren MÜSİAD Burdur Şube Başkanı Kerim Albayrak, “MÜSİAD gibi Ahilik Kültürü ile yoğrulmuş, yıkmaya değil yapmaya odaklı bir oluşumu ilimize kazandırmaktaki hevesimiz, kendi insanımız için üretmeye odaklı olan aşkımızdan gelmektedir. Bilindiği üzere, MÜSİAD iş adamları önce gönül insanı olup, gönüllere dokunmaya teşvik etmekte ve ardından onları istihdam, yatırım ve üretim gibi bu ülke insanına yönelik çalışmalar yapmaya sevk etmekte olan marka bir dernektir. Tam 31 senedir bu yüce amaçlardan sapmadan, her zaman önceliğini taşıdığı değerlere veren, ülkemizde ve dünyada pek çok noktada aynı kararlılıkla çalışıp, çabalayan 11 binden fazla iş adamının dahil olduğu bir gönül hareketi olan MÜSİAD’da inanıyorum ki, Burdur’umuzda da sizlerin destekleri ve güçlü kadromuz ile güzel projelere imza atacak ve bu değerleri bir üst noktaya taşımak ve elimizden geleni yapmak için gece gündüz çalışacağımızı ifade etmek isterim. Bu düşüncelerle bu şubeyi ilimize kazandırmanın büyük mutluluğunu ve kıvancını yaşıyoruz. Ayrıca, bu gönül hareketimizi güçlü kılacak, hayatınız Ahilik kültürü ile önce insanımız deyip, hakka hizmet amacıyla halka yönelmekte olan, bizim gibi iş adamı dostlarımızla birlikte bu yolda yürümeye davet ediyoruz.” dedi.

“MÜSİAD Burdur olarak toplamda 5 etaptan oluşan bir projeyi yapmayı hedeflemekteyiz”

Albayrak, “Eşsiz güzelliği ve doğasıyla son yıllarda ziyaretçe akınına uğrayan Salda Gölümüze bizler de katkı sağlamak adına Sayın Valimiz Ali Arslantaş öncülüğünde MÜSİAD Burdur olarak toplamda 5 etaptan oluşan bir projeyi yapmayı hedeflemekteyiz. MÜSİAD Burdur’da, ülkemizin pek çok yerinde olduğu gibi MÜSİAD’ın iş dünyasında tekrar kazandırdığı Ahilik kültürü ile projeler üretmeye ve kısacası insanımızın gönlüne dokunacak çalışmalarla Burdur’a canlılık getirmeye söz veriyoruz. MÜSİAD Burdur şubesinin ilimize kazandıracağı pek çok güzellikle birlikte Burdur’a hayırlı olmasını Allah’tan temenni ediyor, açılışımızı şereflendiren siz saygıdeğer konuklarımıza katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

MÜSİAD Burdur Şube Başkanı Kerim Albayrak’ın konuşmasının ardından Burdur Milletvekili Bayram Özçelik konuştu.
Özçelik, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ı Burdur’da görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, MÜSİAD Burdur Şubesinin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni etti.

“Üreteceğiz ve çalışacağız”

Konuşmasında gündeme dair açıklamalarda da bulunan Milletvekili Bayram Özçelik, “Amaçları bir taşla 10-15 tane kuş vurmaktır yani biz öyle bir söyleyelim ki bu ülkede uluslararası yatırımcılar gelmek istediğinde gündemde ne var diye sorduklarında, bu ülkede erken seçim konuşuluyor dediklerinde o zaman ben niye gideyim bu ülkeye, niye yatırım yapayım, düşünebiliyor musunuz, bu ülkede bu lafı konuşanlar ne kadar zarar verdiklerinin hele salgın gibi büyük bir devasa dünyayı saran bir salgından sonra ekonomilerin düzeleceği bir yerde, bu lafı nasıl, kasıtlı ve nerelerden kaynaklanarak söylediklerini çok net görebiliyoruz o halde biz üreteceğiz ve çalışacağız. Çok şükür Burdur, Nisan 2020’de 12 milyon dolarlık bir ihracatı var. Nisan 2021’de yüzde 89.3’lük artışla 22 milyon 766 bin dolarlık bir ihracat gerçekleştirmiş dolayısıyla buradan görüyoruz ki, imkan ve fırsat olduğunda Burdurlu iş adamı üretecektir” diye konuştu.

“Bugün itibarıyla Türkiye’de 89 noktadayız”

Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ise konuşmasında, “MÜSİAD 31’inci yılında, bugün itibarıyla Türkiye’de 89 noktadayız. Dünya geleninde de 95 ülkede 225 noktada faaliyet gösteren, Türkiye’nin yerel ve globalde en etkin sivil toplum kuruluşu ve sanayi platformuyuz. Tabi 32 yıllık geçmişinde birçok badireler atlatmış, milli ve yerli sermayenin temsilcisi olan MÜSİAD’ın bugün geldiği noktaya şükrediyoruz. Burdur’a biraz geç gelmiş olabiliriz daha önce temsilcilerimiz vardı ama buradan şu da gözüküyor, dün Isparta’mızda mevcut mekanına sığmadığı için yeni hizmet binasına taşındı, daha iyi hizmet verebilmek için tabi ülkemiz büyüyor, ekonomi olarak büyüme rakamlarımızı bu ay içinde açıklandı, ilk çeyrekte yaklaşık yüzde 7 oranında büyüyen bir Türkiye var ve OECD ülkeleri içinde de ikinci sıradayız, bu yine vekilimizin de ifade ettiği gibi Türkiye’de sizlerin de yerel siyasi, kamu, sanayi ve üniversitelerimizin de işbirliği şeklinde kendi insanımızın ülkesine güvenmesi, sahiplenmesi, iş dünyamızın aynı zamanda gerçekten üretim yapmak bu tür koşullarda zordur ama vatansever olursanız, ülkeniz için mücadeleniz olursa, dertli olursanız bunu yapabilirsiniz, bugün Avrupa Birliğinin de büyüme rakamlarını biliyoruz; -1,5, gelişmiş ekonomiler, her dönemde, her şartta mücadele vermek. MÜSİAD bunun neresinde, bizlerde 2019 yılı Mayıs ayı itibarıyla yenidünya düzenine uygun, yeni gelişmelere göre yaşanacak birçok şeyi ciddi ekiplerimizle birlikte çözüm setleri hazırlıyoruz. Bu çözüm setlerine göre de ülkeyi yönetmeye çalışıyoruz. Siyasete ve dünya siyasetine de yön vermeye çalışıyoruz, bugün 95 ülke dediğinizde 25 noktada dediğimizde ciddi bir ekonomik istihbarat alıyorsunuz. Bu verileri işleyip çünkü bizler iş adamıyız, iş adamı olduğumuz için ticaret nasıl olur, dünyanın neresinde global olarak büyüme var, neresinde küçülme var, hangi ülke Pazar kaybediyor, hangi ülke kurda üretim kapasitesiyle bunu geliştirmeye çalışıyor” dedi.

“Burdur’da bu bağlamda Carrara’yı geçebilecek özelliklere sahip”

Kaan, “Buradan tekrar Burdur ve Isparta’ya döndüğümüz zaman şunu söyleyebiliriz, Türkiye’nin yeni kalkınmasında yeni cazibe merkezi olarak bu bölgeyi görüyoruz. Her ilimizle ilgili çalışmamız var ama bu bölgeyle ilgili olarak da biraz bakir kalan bir bölge, nüfusu yeterli artmıyor fakat insan gücü olarak yeterli olacağını düşünüyoruz. Buraya da bir göç alınabilineceğini düşünüyoruz fakat bize bir model lazımdır. MÜSİAD olarak burada dün Isparta’da açıkladım, Burdur’un değerleri ile kalkındırma projesi olarak ifade ediyoruz. Bunu yaparken nereye güveniyoruz, o şehrin yeraltı ve yer üstü kaynaklarına, o şehrin coğrafi konum itibarıyla ticaretteki konumuna, o şehrin firmalarına ve o şehre getirebileceğimiz makro planlama ile birlikte üretim formüllerine, buradan özellikle dün Isparta’da ifade ettik, Isparta’yı aromatik bitkiler başta olmak üzere Avrupa’da markalaşmış olan Fransa ile eşleştirip, Isparta’yı da bu alanda markalaştırmak istiyoruz. Isparta’nın kendine özgü başka özellikleri de var yani dünyada yeni marka şehirler oluşturmak istiyoruz. Burdur’un da tabi ki hayvancılıkta, yeni turizm kaynakları gibi komitemiz var bu konuda çalışan, karavan turizmi bizim başlattığımız, yaygınlaştırdığımız ve Burdur’unda çok ciddi bir konum olarak çünkü Antalya bir turizm kenti, Burdur’u da aynı zamanda mermer konusu, dünyada İtalya’nın Carrara mermerde marka şehirdir ama Burdur’da bu bağlamda Carrara’yı geçebilecek özelliklere sahip, mermercilerin ve mermer işleyen birçok firmanın da çeşit itibarıyla bloku tabi ki Çin’e taşıyabiliriz ama Burdur’da da işleyebiliriz, burada da işleme tesisi ile burada markalaşmak istiyoruz. MÜSİAD 31 yıldır nasıl yapmışsa, bırakın elini taşın altına koymayı, gövdemizle bu işin altındadır ve bunu yapacak güce, kudrete ve iş dünyasına sahiptir” diyerek sözlerini noktaladı.

“KARAVAN TURİZMİ MÜJDESİ”

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’nın konuşmasının ardından Burdur Valisi Ali Arslantaş konuştu.
Vali Arslantaş’da; “Kıymetli başkanım, dersinize çok iyi çalışmış olduğunuzu gördüm, heyecanlandım da, Burdur’un değerlerini, piyasaya sunabileceklerini, dünya ölçeğinde eşleştirmelerle, marka şehirlerle eşleştirerek, makus kaderimiz olan belki de arka şehir olmaktan marka şehir olmaya çıkacağımız heyecanlı bir yolculuğun emarelerini gördüm. Size ve ekibinize teşekkür ederim. İş adamları istihdam sağlarlar, biz devlet olarak vergisini alırız, üretirler vergisini alırız, satarlar vergisini alırız, içeriye satar, dışarıya satar vergimizi alırız çünkü bizim de çarkımızın dönemsi lazımdır en son her şeyden arındırdıktan sonra bir miktar paraları olur, o kadar gelirin oldu der tekrar vergisini alırız. Biz de devlet memuru olarak vergi öderiz ama görmeden öderiz, bir bilanço üzerinde ödenmiş, geçmiş gitmiştir. İş adamlarında, toparlayıp, şuraya koyup, ondan sonra devletin hakkı budur deyip, ondan ayırıp, verebilme yüceliği ve ulviliği vardır bunun için hepsini ayrı ayrı tebrik ediyor ve takdir ediyoruz. Devletin çarkını dönmesi için ana etmenimiz onlardır. MÜSİAD’ın 2016’da İstanbul’da yaptığı bir fuar vardı, dünyanın dört bir tarafından insanlar gelmişti, çarşamba akşamında kuruldu fuar, pazara kadar devam etti, biz de o zaman Erzincan Valisiydim, Erzincan Valiliği olarak bir bölümümüz vardı orada tanıdık, orada tanıdıktan sonra dünya ölçeğinde öngörülerini, çalışmalarını yapabileceklerini gördük akabinde Abdurrahman Beyle başka bir yatırıma uğraştık, başarılı olamadık ama orada olmamış buraya çok yakın bir yerde olmuş, süt ürünlerinin ham maddesinin bulunduğu ilimize yakın bir yerde olmuş, çok isabetli olmuş. Burada tarımdan, turizme birçok değerimizin de önceden çalışıldığını gördük bunun da bir ucuna Salda kayak merkezinden, Salda Gölüne, nazır bir tepeden karavan turizmi olarak ajansımızla birlikte MÜSİAD Temsilcimiz, şimdi il başkanımız çalışmalarını bir aşamaya getirdiler, çok kısa süre içinde karavancıların uğrak bir yeri olacak, hazırlanmış olacaktır. İlimize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarından sonra İl Müftüsü Enver Türkmen’in yapmış olduğu dua ile birlikte protokol üyelerinin açılış kurdelesini kesmesinin ardından MÜSİAD Burdur Şubesi hizmete açıldı.