İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı, Belediyelerin kamu görevlisi dışındakilere hizmet pasaportu sağlamasıyla ilgili soruşturma açılan Belediyeler arasında yer alan Burdur’un Yeşilova İlçesi Belediye Başkanı Mümtaz Şenel yazılı bir açıklama ile iddiaları yalanladı.


Başkan Şenel yaptığı yazılı açıklamada; “Bugün basında Belediyemizin insan kaçakçılığı yaptığına dair asılsız haberler ortaya atılmıştır. Bahsi geçen mevzunun aslı şu şekildedir. Benden önceki dönemde Belediye Başkanlığı yapan Nuri Özbek’in döneminde Belediye Meclisi’nde alınan kararla; AB Kültür Mirasları Turizm Elçileri Programı için Belediyemiz tarafından çıkartılan hizmet damgalı gri pasaport ile bir firma aracılığıyla 397 öğrenci İtalya’ya Erasmus programı kapsamında, eğitim amaçlı olmak üzere üç aylığına gönderilmiştir. Giden öğrencilerin pasaportları elimizde olup, yalnız 23 adet pasaport çalındı diye teslim edilmemiştir. Giden öğrencilerin herhangi bir şekilde ülkeye geri dönüş yapmama durumu söz konusu değildir.” dedi.


Şenel, “Yeşilova Belediyesi olarak, herhangi bir zamanda usulsüz ve kanuna aykırı bir işte yer almadığımız gibi bundan sonra da Belediyecilik anlayışımızın temeline uygun olarak şeffaf bir yönetim sergilemeye devam ediyoruz ve edeceğiz. Tüm kamuoyuna saygılarımla duyurulur.” ifadelerine yer verdi.