GenelMuhtarlarla buluşan Vali Hasan Kürklü: ‘KÖYDE YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZIN YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ’

5 sene ago

Vali Hasan Kürklü, Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından 29 Aralık 2015 Salı günü düzenlenen toplantıda Burdur merkez mahalle ve merkeze bağlı köy Muhtarları ile biraraya geldi.

İl Özel İdare alt yapı çalışmalarına ağırlık veriyor

İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleşen Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyet Üyeliği Köy ve Mahalle Muhtarı Seçimi öncesi konuşan Vali Kürklü, “İl Özel İdaresi ve KÖYDES kapsamında köylerimizin ihtiyacını karşılamaya gayret ediyoruz. 2015 yılı içerisinde yaklaşın 375 bin metrekare kilitli parke taşı döşedik. 2016 yılı içerisinde ise 175 bin metrekare kilit parke taşı döşemeyi planlıyoruz. Bizim amacımız köyde yaşayan vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin arttırılması. Dolayısıyla köydeki göçünde önlenmesi en büyük arzumuz. Bu nedenle İl Özel İdaresi olarak alt yapı çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı gibi kurumlarımızda köylerimizde yapılan bir takım işletmelere ve işlere krediler verip, kırsalda yaşayan insanlarımızın doğdukları bölgede ve yerde doymaları noktasında gayret sarfediyoruz.

Tarım yapılmasının önemli olduğu noktada ise son zamanlarda kırsaldan şehre göçler arttı. Dolayısıyla bu göçler Büyükşehirlerde ciddi problemleri beraberinde getiriyor. Köyden kente göçün önlenmesi gerekiyor. Bunun içinde köyde yaşayan vatandaşımızın yaşam kalitelerinin yükseltilmesi gerekiyor. Bu noktada çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor” dedi.

Muhtarlar gözümüz, kulağımız

“Muhtarlar, Burdur’un en ücra köşesinde yaşayan gözümüz kulağımız” Vali Kürklü, köylerin birçok sorununu, ihtiyacını onların vasıtasıyla öğrendiklerini ifade etti. Vakıf çalışanlarının köyleri ve mahalleleri gezerek taradıklarını kaydeden Vali Kürklü, gözden kaçan, ulaşılamayan ve devletin yardımına ihtiyacı olan insanları tespit edip bilgi verilmesi konusunda muhtarlardan yardım istedi.

Kömür yardımları biraz gecikti

Kömür yardımlarının biraz geçiktiğini dile getiren Kürklü gecikmenin kendileri ile alakalı olmadığını belirterek, yardımları organize eden ekibin gece gündüz çalıştığını aktardı. Kış aylarında olunduğu için kar yağma ihtimali göz önüne alınarak, özellikle kömür yardımlarının dağıtımının köylerden başlatıldığını ifade eden Vali Kürklü, mahallelerde ise Cumartesi Pazar dağıtım yapıldığını bildirerek, dağıtımları köy ve mahalle olmak üzere ortak bir şekilde yürütmeye gayret ettiklerini belirtti.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive