Burdur’da 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla çelenk sunma töreni düzenlendi.

Şeker Meydanı’nda düzenlenen törene Burdur Valiliği İdare ve Denetim Müdürü Ramazan Şencan, Burdur Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Aktaş ile Köy ve Mahalle muhtarları katıldı.
Mustafa Aktaş’ın Şeker Meydanı’ndaki Atatürk büstüne çelenk sunmasının ardından Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklâl Marşı okundu.

Aktaş törende yaptığı konuşmada “yaklaşık 200 yıllık mazisi olan dmokrasinin en yalın ahlini temsil eden muhtarlık kurumuna verilen önemin bir ifadesi olarak 2015 yılından itibaren her yılın 19 Ekim tarihinde muhtarlar gününü kutluyoruz” dedi.
Aktaş şunları söyledi; “Muhtarlık müessesesinin güçlenmesine yönelik son yıllarda atılan önemli adımlara devlet, millet bütünleşmesinin hayati kurumlarından olan muhtarlıkların etkin biçinde görevlerini yapmaları sağlanmalıdır. Bugün bakıldığında muhtarlara 82 değişik kanun ve toplam 354 maddede görev verilmektedir. Görev ve sorumluluğu olan muhtarların hiç bir yetkisi olmaması düşündürücüdür. Muhtarlar ve muhtarlık müessesesinin 21’inci yüzyıla yakışır koşullarda hizmet etmesi için yeni bir muhtarlık kanununa ihtiyaç duyulmaktadır.”ifadelerini kullandı.