Yeşilay Burdur Şubesi, Burdur’daki mahalle muhtarları ile bir araya geldi.

Yeşilay Burdur Şubesi yetkilileri, Merkez Mahalle Muhtarları ile bir araya gelerek sağlıklı yaşam, teknoloji bağımlılığı, tütün bağımlılığı, alkol bağımlılığı ve madde bağımlılığı konularında bilgilendirmek amaçlı sunum yaptı.

Yeşilay Burdur Şube Başkanı Murat Yarar, sunumlar öncesinde muhtarlardan mahallelerinde madde bağımlısı olanları 115 danışma hattına bildirmelerini ve destek vermelerini istedi. Yarar, konuşmasının sonunda katılım sağlayan muhtarlara teşekkür etti.

Yeşilay Burdur İl Temsilcisi Murat Yarar’ın konuşmasının ardından Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) ve Yeşilay Elçileri Projesi İl Koordinatörü Ülkü Genç, muhtarlara sağlıklı yaşam, teknoloji bağımlılığı, tütün bağımlılığı, alkol bağımlılığı ve madde bağımlılığı konularında sunum yaptı. Sunumun ardından Ülkü Genç, muhtarların sorularını yanıtladı.

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) ve Yeşilay Elçileri Projesi İl Koordinatörü Ülkü Genç’in sunumun ardından ise YEDAM Sosyal Hizmet Uzmanı Büşra Ç., YEDAM ve YEDAM’ın çalışmaları hakkında sunum yaptı.

Yapılan sunumların ardından Muhatarlar ve Yeşilay Danışma Merkezi (YEDAM) temsilcileri hatıra fotoğrafı çektirerek program sona erdi.

TBM Nedir?

TBM Yeşilay tarafından geliştirilen teknoloji, tütün, alkol ve madde bağımlılıkları ile sağlıklı yaşam modüllerinden oluşan başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun tamamını bu konularda bilgilendirmeyi ve farkındalıklarını arttırmayı amaçlayan bir birincil önleme programıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere geliştirilen kamu, STK, özel sektör işbirlikleri ile Türkiye Bağimlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) her yıl yaklaşık 10 milyon öğrenciye 3 milyon da yetişkine ulaşmaktadır.

TBM Kimleri Hedefliyor?

Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği çerçevesinde hayata geçirilen program, başta çoçuklar ve gençler olmak üzere toplumun genelinde bağımlılıklara karşı farkındalığın arttırılmasını amaçlayan bir eğitim programıdır. Yeşilay Bilim Kurulu danışmanlığında her yaşın gelişim özelliklerine uygun farklı içerikler geliştirilmiştir. Bilimsel kanıta dayalı üretilen eğitim içerikleri Türkiye’de bağımlılık alanında bir dil birliği sağlamış, Bağımlılıkla Mücadele Üst Kurulu tarafından akredite eğitim programı olarak tanımlanmıştır.

-Muhammet Fatih Başcı