ManşetSiyasetMUHARREM İNCE BURDUR’DA COŞKULU KALABALIĞA SESLENDİ (Yeni Gün miting izlenimleri)

2 sene ago

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday gösterdiği, seçim kampanyasının flaş isimlerinden biri olan Muharrem İnce, 7 Haziran 2018 Perşembe gecesi Burdur mitinginde coşkulu bir kalabalığa seslendi.

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, ilk gece mitingini Burdur’da yaptı. Isparta mitinginin ardından önceki gün akşam saatlerinde Burdur’a giriş yapan İnce Şeker Meydanındaki miting alanına geldi. Yine esprili üslubu ile dikkat çeken İnce Burdur konuşmasında da AK Parti iktidarına, Recep Tayyip Erdoğan’a sert eleştiriler yöneltti.

Erdoğan’a Kıraathane eleştirisi

Alanı dolduran çok sayıda insana seslenen İnce, “Herhalde bugün çok sevinçlisinizdir. Erdoğan bugün gençlere bir proje açıklamış, kıraathane açacakmış. Bu 34 günde bence kimyası bozuldu, yakında ince hastalığa tutulursa şaşırmam. Burdur’da Mehmet Akif Ersoy’un, Fakir Baykurt’un memleketinde, şehrin içindeki Şeker Fabrikasını 487 milyona satacaksın, sonra gideceksin diyeceksin ki kıraathane açacakmış, millet kıraathanesi. Ama orada iskambil oynanmayacakmış diyor. Ne var sana mı soracağız iskambil oynarken? İsteyen oynar, istemeyen oynamaz ona da mı karışacaksın.

Meydan meydan geziyorum aş, iş, tenceredeki et, mutfağa giren et, kadın bilir tencerede aş mı kaynar, taş mı kaynar. Gelecek diyorum, uzay, iletişim, nano teknoloji, endüstri 4.0, kuantum, uzay madenciliği diyorum, o gelmiş 16 yılın sonunda kıraathane açacağım diyor. Kıraathane açacakmış, projeye bak. Fabrika aç bacaları tüten” dedi.

Burdur, hayvancılık vurgusu, ucuz mazot vaadi

Burdur et ve süt’ün başkentiyken hayvancılığın canına okuduklarını dile getiren İnce, “Yem fiyatları süt fiyatlarını geçti. Çiftçi mazotunu dolduramıyor. Sözümüz söz 24 Haziran’dan sonra Allah’ın izni, milletimizin isteğiyle cumhurbaşkanı seçildiğimde çiftçiye mazotu 3 liradan vereceğim. Şimdi meydanlara geliyor, anlatıyor ama hiç proje yok, fabrika, gelecek, vizyon yok. Ya bana sataşıyor ya da kıraathane falan diyor. Başka dediği de bir şey yok.” diye konuştu.

Çırak, elitist eleştirilerine cevap

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çırak eleştirilerini de gündeme getiren İnce, “Meydan meydan geziyor arkamdan konuşuyor. Mert adam yüz yüze konuşur. Meydanlara geliyor çırak diyor bana. Bak bilmediği şeyleri anlatayım. Erbakan hoca diyordu ya, bu sınıftan kaçanlardan. Bence çıraklık da yapmamış, yapsa şunu bilir. Ustalar çıraklar arasında şöyle bir laf vardır, ‘Çırak ustayı geçemezse o meslek ölür’ derler. Çırak bile değil daha. Bana çırak diyor. Peki Bay Erdoğan, o ‘bay’ derken ‘elitist, seçkinci’ demek istiyor. Bana diyor ya ‘Bay İnce’, tam tersine seçkinci, elitist sensin, halk çocuğu benim, bu milletin yerlisi, millisi benim. Bay Erdoğan sana Burdur’dan sesleniyorum, zerre kadar cesaretin, zerre kadar bilgin varsa, diploman varsa diye sorma olan var olmayan var, kıskanır. Onu sorma, olanı var olmayanı var. O zaman madem ekonomiyi benden iyi biliyorsun neden bir televizyonda benim karşıma çıkmıyorsun. Sizce çıkar mı, çıksın mı, bak Erdoğan Burdurlular seni benim karşımda televizyonda tartışmada görmek istiyor. Hadi gel, prompter’ını, camını da al gel, yanına danışmanlarını al gel, gel hepiniz gelin” şeklinde konuştu.

Mitingin sonunda özçekim yaptı. Muharrem İnce ilk gece mitinginin ardından, alandaki Burdurlulardan cep telefonlarının ışıklarını yakmalarını isteyerek, özçekim yaptı.

YENİ GÜN MİTİNG İZLENİMLERİ

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin önceki gün şehrimizde gerçekleştirdiği miting, ilimizdeki 24 Haziran seçimleri kampanyasına damga vurmaya aday gelişmelerden biri oldu.

Son zamanların popüler isimlerinden biri olan, ses getiren mitingleri ve akşamları TV programlarındaki performansıyla dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı seçimine ayrı bir renk, heyecan katan Muharrem İnce, Burdur’da coşkulu, diri bir kalabalığa hitap etti.

İnce’nin yükseliş trendini, Burdur mitingi bir bakıma teyit etmiş, doğrulamış oldu.

Akşam saatinde gerçekleşen gece mitingi olması yönüyle de ilimizde şimdiye kadar gerçekleşen açık hava toplantılarından farklılık gösteren Muharrem İnce’nin Burdur mitingi, CHP’nin 24 Haziran seçimlerindeki iddiasını da ortaya koymuş oldu.

Aslında, hatırlanacağı gibi; 24 Haziran seçim tarihinin belli olması ve seçim takviminin açıklanmasının ardından CHP özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimine durgun bir başlangıç yaptı. 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan tecrübe, Ekmeleddin İhsanoğlu tercihinin CHP tabanında yarattığı rahatsızlığın hafızalarda tazeliğini koruması, CHP’yi Cumhurbaşkanı adayını belirleme sürecinde bir hayli zorladı. Bu sancılı süreçte, yine İhsanoğlu gibi sağ kesimden isimlerin telaffuz edilmesi, Abdullah Gül’ü ortak aday çıkarma arayışları, CHP tabanını gerdi, tepkilere neden oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP yönetiminin epey tartışmaların ardından partisinin Yalova Milletvekili Muharrem İnce isminde karar kılması, CHP’de suları durultttu.

Ardından gelişen süreçte Muharrem İnce’nin performansı, sözleri, çıkışları, TV programlarına gösterilen yoğun ilgi, sosyal medyada gündem oluşturması, toplumun geniş kesimlerine ulaşabilmesi, CHP’deki havayı birden değiştiriverdi…

Muharrem İnce, ilk önce CHP seçmenini kazandı. CHP’den kaçması muhtemel oyları, özellikle de İYi Parti Lideri, Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener’e gitme ihtimali olan oyların kaybını önledi. Çünkü; CHP yine sağ tandanslı bir adayla yola çıktığı takdirde veya ortak aday formülünde ısrar etse; CHP’li seçmenlerin bir bölümünün Meral Akşener’e Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verebileceği, böyle bir eğilimin olduğu yüksek sesle dile getiriliyordu.

İşte; Muharrem İnce bir aylık kampanya performansıyla, bu olasılığın önüne geçti, CHP’deki toparlanmayı sağladı. Burdur’daki mitingde de CHP seçmeninin İnce’nin adaylığı üzerinden mutabık olduğu net bir şekilde görüldü.

CHP seçmeni bugünlerde umutlu… Son 15 yılda 12 seçim yenilgisinden sonra İnce ile AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan karşısında bu kez sonuç alınabileceğine inanıyor. İnce’nin bir rüzgâr, bir heyecan yakaladığı, 1977’deki ‘Ecevit havasına’ yaklaştığı görüşü hakim…

CHP’liler Muharrem İnce’nin sadece CHP’lilerden oy almayacağını, iktidardan memnun olmayan, bıkan insanların da Cumhurbaşkanlığı seçiminde İnce’ye oy vereceğini, İnce’nin kucaklayıcı, toplumun tümüne hitap eden söylemlerinin karşılığı olduğunu, toplumun geniş kesimlerinden oy alacağı beklentisi taşıyorlar.

Nitekim; Burdur’da da olduğu gibi; İnce’ye diğer mitinglerde de halkın gösterdiği yakınlığın, toplumun pek çok kesiminden gelen ilginin bunun göstergesi olduğunu belirten CHP tabanı, bu defa beklentileri yükseltti. Özellikle Cumhurbaşanlığı seçimi ikinci tura kaldığında, Muhrarrem İnce’nin ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan karşısında seçimi kazanacağına inanıyorlar.

Burdur’daki Muharrem İnce’nin mitingi, son yılların en görkemli, canlı, hareketli mitinglerinden biri olarak Burdur siyaset tarihine geçti. Bakalım; bu ilginin ne kadarı sandığa yansıyacak?

Kodlama : SadeMedia Interactive