GündemManşetSiyasetMUHALEFETİN BURDUR’DA MİTİNG TEPKİSİ!

5 sene ago

Şehrimizde geçtiğimiz haftasonu bazı internet haber sitelerinde AK Parti, CHP ve MHP Liderlerinin Burdur’a gelişi nedeniyle düzenlenen mitinglere katılımla ilgili açıklanan rakamlar, iktidar partisi yöneticilerinin ve milletvekili adaylarının mitinglere yönelik değerlendirmeleri, ilimizde muhalefetin, CHP ve MHP’li yöneticilerin tepkisine yol açtı. MHP ve CHP’den verilen rakamların gerçeği yansıtmadığına dair tepki sesleri yükseldi.

Gazetemize miting rakamlarını değerlendiren Milliyetçi Hareket Partisi İl Sekreteri Halil İbrahim Güler, haberlerde MHP’nin Burdur mitingine katılım oranının 5700 kişi olarak gösterildiğini hatırlatarak, bu rakamın gerçeği yansıtmadığını, MHP mitingine katılım oranının 10 bin’in üzerinde olduğunu ileri sürdü.

25 yıldır siyasetin içerisinde yer aldığını, siyasi konulara objektif bakabildiğini söyleyen Güler, MHP’nin mitingine katılımın AK Parti ve CHP mitinglerine katılımdan daha yüksek olduğunu savundu. Miting alanına giriş yapamayanların da hesaba katılması gerektiğine işaret eden Halil İbrahim Güler: “Her üç siyasi partide Cumhuriyet Meydanı’nda miting yaptı. Bu mitingle ilgili yerel basında internet haber sitelerinde çeşitli rakamlar yer alıyor. Bunları birebir saymanın imkanı yok. Kendi partimizle ilgili verilen rakamlar kesinlikle doğru değil. Bir kere onu 2’ye çarpın. 25 yıldır siyasetin içinde yer alan biri olarak, ben siyasi meselelere objektif bakarım. Her giriş kapısında birer kamera var. Bu insanlarda psikolojik baskı yaratıyor. İnsanlar fişlenirim korkusuyla, mevcut iktidardan çekindiğinden korktuğundan, çevre kanatlarda, sağlı sollu park tarafında, özel idarenin önünde orada yığılmalar vardı. En az alanın içindeki insan kadar bu alanlarda insan vardı.” dedi.

İktidar partisinin, devletin imkanlarıyla miting için otobüsler kaldırıp vatandaşları getirdiğini öne süren Güler, “Her siyasi parti taraftarlarını toplar, otobüs kaldırırlar, mevcut iktidar partisi devletin imkanlarını kullanır, devlet memurları getirilir, kamu işçileri getirirler. Ama gönüllü, ama telkinle, zorlamayla. Milliyetçi Hareket Partisi hiçbir ilçeden hiçbir köyden ne dolmuş, ne otobüs kiralamamıştır. Duyurusunu yapmıştır, insanları Cumhuriyet Meydanı’na davet etmiştir. Orada başka partilerden insanlar da gelmiştir mutlaka ama ağırlıklı olarak Milliyetçi Hareket Partisi’ne gönül vermiş, oy vermeyi düşünenler, geçmişte başka siyasi partiye oy verip bu kez MHP diyenler alanda yer aldı. Özellikle gençlerimizin ve kadınlarımızın katılımı fazlaydı. Diğer siyasi partiler, miting yaparken, aralara bariyer koymak ve araları açmak suretiyle Valiliğin uç noktasına kadar uzatabiliyorlar. Biz de tam tersi mitingi daha yakından izlemek için sahneye yakın olmak istediler, nefes alamıyordu insanlar.” diyerek, sosyal medya üzerinden paylaştığı fotoğraflarda da bunun net olarak göründüğünü belirtti.

Bugünkü teknolojiyle bunlar incelendiğinde, Milliyetçi Hareket Partisi’nin Burdurmitinginin, AK Parti’nin ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin mitinginden de daha kalabalık ve görkemli olacağının görüneceğini söyleyen Güler, “bunu övünmek için söylemiyorum, tespit için söylüyorum. Ben size 10 bin’in üzerinde insan katıldı diyorum. Kendi sosyal medya hesabımdan da resimleri paylaştım, isteyen insanları saysın. Bu rakamlar gerçeği yansıtmamaktadır. Verilen rakamlar polis kameralarından alana girenlerle ilgili olabilir ama verilen rakamlar olabilir ama birebir değil. O verilen rakamların katılım daha çok üzerinde. İnsanlar biraz önce bahsettiğim nedenlerle alana giremeyenler, sıcaktan dolayı gölgede izlemek isteyenleri düşündüğümüzde o rakam 10 bin’in üzerindedir. Görsellere bakıldığında da bu net olarak görünmektedir. “ diye konuştu.

Miting rakamlarına bir tepki de CHP İl Başkanı Ali Özdemir’den geldi. Rakamların gerçeği yansıttığına inanmadığını kaydeden Özdemir, CHP’nin mitingine katılımın bahsedilen rakamdan daha yüksek olduğunu öne sürdü.

Bilindiği gibi miting rakamları ile ilgili haberlerde; AK Parti mitingine 11 bin, CHP mitingine 4800, MHP mitingine ise 5700 kişinin katıldığı belirtilmişti.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive