KültürManşetTurizm‘Mısırlılar Evi’ halkın hizmetinde

6 ay ago

Şehrimizdeki tarihi nitelik taşıyan en önemli yapılardan biri olan Mısırlılar Evi’ni turizme kazandırma çalışmaları sürüyor. Burdur’daki en güzel sivil mimari örneklerinden olan Mısırlılar Evi Öğretmenevi Müdürlüğü’nce işletilerek insanların hizmetine sunuldu.

Mısırlılar Evi, Burdur Merkez’de Oluklaraltı Caddesi üzerinde yer alıyor. İki katlı olan ve taş zeminin üzerine bağdadi mimari ile inşa edilen Mısırlılar Evi, 19. Yüzyıla ait bir yapı olarak çıkıyor karşımıza. Alt katında kışlık odalar ile kiler, üst katında ise dört odanın yer aldığı Mısırlılar Evi, alaturka kiremitlerle örtülmüş bir çatıya sahip. Evin içerisinde bulunan odaların tümü, ortalarındaki ince uzun planlı sofaya açılıyor.

Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan ve geçmişte Burdur’un önde gelen insanlarının oturduğu, birçok insanın Hinnaplı Ev olarak da bildiği tarihi Mısırlılar Evi Burdur Öğretmenevine işletmesi verilerek, kahvaltı, toplantı, yemek gibi organizasyonlara ev sahipliği yapıyor.

Tarihi Mısırlılar Evi hakkında Burdur Öğretmenevi yetkililerinden aldığımız bilgiler doğrultusunda; “Turizmin canlanması ve daha önce Valilik Konuk Evi olarak kullanılan Mısırlılar Evi işletmesi, Vali Hasan Şıldak tarafından Tarihi Mısırlılar Konuk Evi olarak Burdur Öğretmenevi’ne verildi. Sayın Valimiz Tarihi Mısırlılar Konuk Evi olarak adını belir- ledi. Tarihi Mısırlılar Konuk Evi gözleme, çay, kahve, kahvaltı ve küçük gurup yemekleri olarak hizmet veriyor. Haftanın 7 günü açık olan Mısırlılar Evi özellikle öğrenci ve dışarıdan gelen tur grupları tarafından yoğun ilgi görüyor. İlerleyen zamanlarda Burdur’un gözde mekanları arasına girmesi hedeflenen Mısırlılar Konuk Evi her geçen gün tanınarak ilgi görmeye başladı.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive