KültürManşetTurizmMISIRLILAR EVİ, halka açık Konukevi olarak hizmet vermeye başladı

1 sene ago

Konakları ile ünlü İlimizin, tarihi mimarisi ile en önemli yapılardan biri olan Mısırlılar Konağı geçtiğimiz Cuma gününden itibaren Konukevi olarak hizmet vermeye başladı. 

Öğretmenevi tarafından işletilecek Mısırlılar Konukevi’nin açılışı 8 Mart 2019 Cuma günü Vali Hasan Şıldak ve beraberinde yer alan protokol üyeleri tarafından yapıldı.

Açılışa; Vali Hasan Şıldak, Milletvekili Bayram Özçelik, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Vali Yardımcıları Mehmet Yıldız, Ali Nazım Balcıoğlu, Yakup Tatoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, kurum müdürleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Tarihi nezih bir mekanda halka açık olarak hizmet verecek Konukevi’nde ayrıca Mısırlılar Konağı’nı da gezme fırsatı bulacak vatandaşlarımız iki güzelliği bir arada yaşayacaklar.

1890 yılında yapımına başlanarak 1895 yılında tamamlanan Osmanlı döneminin  günümüze korunarak gelmiş en güzel sivil mimari örneklerinden biri olan Mısırlılar Evi, Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 1977 yılında almış olduğu kararla Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilmiş tarihi bir yapı.

Mülkiyeti Hazine’ye ait olan, tahsisi İl Özel İdaresine yapılan tarihi konak, Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescilli olması hasebiyle Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan alınan izinler doğrultusunda  ve kurulun gözetiminde yıllar itibariyle bakım onarım çalışmaları yapılmış, son olarak 2018 yılı ve 2019 yılı içerisinde yapılan bakımların ardından halka açık hizmet vermek üzere Burdur İl Genel Meclisinin 12.11.2018 tarih ve 80 sayılı Kararı ile ihalesi Milli Emlak Müdürlüğünce yapılarak kiralanması uygun görülmüştür.

Öğretmenevi tarafından işletilmek üzere kiralanan Mısırlılar Konukevi’nde kahvaltı, gözleme, çay, kahve vb. içeçekler başta olmak üzere zengin bir menü sunulacak.

Vali Hasan Şıldak açılışta yaptığı konuşmada; “Bugün anlamlı bir etkinliği gerçekleştireceğiz. Burası bildiğiniz gibi ilimizin marka değerlerinden kültürel açıdan ayakta kalmış, Mısırlılar Evi olarak bilinen güzelde bir hikâyesi olan ilimizin önemli mihenk taşı diyebileceğimiz bir noktası. Kısıtlı imkânlarla mütevazi şekilde elden geçirip, tüm izin prosedürlerini de yerine getirip, ilimizin hizmetine sunacağız. İnsanlarımızın sohbet edebileceği, çayını kahvesini içebileceği, oturup dertleşebileceği böyle bir mekân. Siz ne derseniz deyin, biz konukevi diyeceğiz. Protokolde de o şekilde yer alıyor.

Bu çalışmada çok değerli arkadaşlarımızın katkısı var. Gerek İl Özel İdaremiz, gerek Kültür Müdürlüğümüz, Milli Emlak Müdürlüğümüz özel çaba sarf ettiler. Özellikle Vali Yardımcımız Ali Nazım bey başta olmak üzere bu çalışmanın bu hale gelmesinde emek veren bütün değerli arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Çünkü biliyorsunuz korunan eserlerin prosedürlerini takip ederek izin alarak  bir takım faaliyetleri gerçekleştirmek hem zaman alıyor, hem de zorluk  taşıyor ama, bu zorluk güzellikle noktalandı. Milli Emlak Müdürlüğümüz tarafından binamız Öğretmenevine kiraya verildi. Öğretmenevi Müdürlüğü tarafından inşallah nezih bir yer olarak işletilecek. İlimize ve bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Bu tür çalışmalara sağolsunlar değerli milletvekillerimiz başta olmak üzere bütün kesimlerden de destekler, katkılar alıyoruz. Bahar aylarından itibaren ilimizin değerli konağı Baki Bey konağını da Müze demesek te etnograf sergi alanı yapacağız. Bir defa Burdur nedir? Diye gelen gerek yerli gerek yabancı turistlerimiz Burdur da bir köy evi 50 – 100 yıl önce nasıldı? Bunu yaşatabileceğimiz canlı bir mekâna dönüştürmeyi arzu ediyoruz” Buna imkanlarımız var. İnşallah bu ve benzeri çalışmalar başka kesimlere başka kurumlara da örnek teşkil eder hep birlikte daha güzel mekânlara kavuşuruz” diye konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive