Burdur Şirinevler Anaokulu öğretmeni Nazik Gönenli, pandemi sürecinde arkadaşları ile rahatça oyun oynayamayan ve doğada gezme imkanı olmayan çocukları bir nebze de olsa rahatlatmayı amaçlayarak öğrencileri ile birlikte ‘Tohumun Sihirli Yolculuğu’ isimli eTwinning projesini başlattı.

Proje; çocukların doğayı keşfetmeleri,kendi tohumlarını çimlendirmelerine, bitkilerin bakım sorumluluğunu üstlenmelerine ve büyüme sürecine eşlik etmelerine imkan verdi.

Proje hakkında Gazetemiz muhabiri Muhammet Fatih Başcı’ya bilgi veren öğretmen Nazik Gönenli; “ Öğrenciler kendi tasarladıkları saksılarında odaların da çiçek büyütme şansını yakaladılar.Kendi bölgelerinde yetişen tohumları tanıyıp diğer bölgelerde yaşayan arkadaşları ile paylaşarak ülkemizin zenginliklerini tanıma fırsatları oldu. Evlerinde tohum avcılığına çıkarak yiyip içtikleri meyve, baklagil, sebze vb. yiyeceklerdeki tohumları bulup; tükettikleri yiyeceklerde ki tohumları tohum kumbaralarında biriktirerek bu tohumları tekrar çimlendirme ve tohum bombaları yaparak doğaya dönüşünü sağladılar. Çocukların İzledikleri videolarla ve yaptıkları sanat etkinlikleri ile tohumun büyüme aşamalarına hızlıca bakma fırsatları oldu. İşbirlikçi yaklaşım yapılarak uzman webinarları düzenlendi.Çocuklar bu webinarlar sayesinde  suyun önemine ve tohum sihirli yolculuğuna uzman gözü ile bakma şansı yakaladı. Gelecekteki yaşamda söz sahibi olacak çocukların ”Tohumun Sihirli Yolculuğu Projesi” ile bilinçlenmelerine ve doğanın hayatımızdaki önemi ile ilgili farkındalık kazanmalarına destek sağlanmaya çalışılmıştır.” dedi.

-Muhammet Fatih Başcı