EğitimManşetMinik öğrencilerin konuğu olduk

6 ay ago

Özboyacı İlkokulu 2/B Sınıfı’nda ‘Gazetecilik’ dersi

Özboyacı İlkokulu 2-B Sınıfı ‘Kariyer GÜnleri’ne Gazetemiz Muhabiri Filiz Eryılmaz, Sayfa Sekreteri Şadiye Ünal ve Ali Saraçaydın konuk olarak minik öğrencilere ‘Gazetecilik’ mesleğini anlattılar…

Sınıfı için farklı etkinlikler düzenleyen ve derslerini eğlenceli bir hale getiren sınıf Öğretmeni Sema Sarızeybek ve sınıf annesi Esin Altaş derslerinde zaman zaman farklı meslek gruplarına yer vererek

Öğrencilerinin merak ettiği ve ileride olmak istediği meslekler konusunda bilgilendirilmelerini sağlıyorlar.

Bu amaçla
dÜzenlenen Özboya
cı İlkokulu 2-B sınıfı
Öğretmeni Sema
Sarızeybek ve sınıf
annesi Esin Altaş
tarafından davet edilen
Muhabirimiz Filiz Eryılmaz
ve Sayfa Sekreterimiz Şadiye
Ünal mesleklerini eğlenceli ve miniklerin anlayabileceği bir şekilde anlatarak, onların gazetecilik mesleği konusundaki sorularını cevapladılar.

Gazetemiz Muhabiri Filiz Eryılmaz konuyla ilgili olarak şunları sÖyledi; “Gazetecilik mesleği çok eğlenceli olduğu kadar çok da fedakвrlık isteyen bir meslek. Gazeteci olmak için çok kitap okumanız ve kelime dağarcığınızı çok iyi geliştirmeniz lazım. Bizim haber yazımımız sizlerin TÜrkçe erslerinde yazdığınız hikayelere benziyor. Haber yazmak için bilgiyi doğru almak, gÜzel fotoğraf çekmek ve hayal gücünüzü kullanarak bunu yazmak gerekir. Muhabirlik sadece fotoğraf çekmek değil. Bizler fotoğraf çekiyoruz ama fotoğrafçı değiliz. Biz çektiğimiz fotoğrafın yorumunu da yazıyoruz.”

Eryılmaz, çocuklara Bayram ile ilgili bir konu vererek onların bunu haberleştirmelerini istedi. Yaşları küçük olmasına rağmen oldukça dikkatlerini çeken gazetecilik mesleği miniklerin hayal gÜçlerini de geliştirerek muhteşem başlıkların çıkmasına neden oldu. Küçük Öğrenciler, ‘Bayramlarımız şeker tadında geçsin’, ‘Ağzımızın tadı hiç bozulmasın’, ‘Bayramlar barış getirsin’ diye çok güzel başlıklar attılar.
 Minik Öğrencilerin ‘Gazetecilik’ mesleği konusunda en büyük merakları da haber kaynaklarının neler olduğu ve bizlerin haberleri nasıl bulduğumuz, fotoğrafları renkli çektiğimiz halde gazetede nasıl siyah- beyaz çıktığı konuları oldu.

Sayfa Sekreterimiz Şadiye Ünal’da muhabirin yaptığı haberleri nasıl gazeteye yerleştirdiklerini anlattı.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive