KültürManşetÇocuklar için teknolojinin dışında da hayat var! (MİNİK ELLER SERAMİKLE BULUŞTU)

2 sene ago

Burdur Belediyesi, Burdurlu çocukların yaz tatilini dijital ortamdan uzak kalarak eğlenceli bir şekilde geçirmesi ve yeni yeteneklerin keşfedilmesi amacı ile Anadolu Uygarlığında toprak kapla ilk uğraşan medeniyetlerden biri olan Burdur Hacılar Seramiğini miniklerle buluşturdu.

‘Minik Eller Seramikle Buluşuyor’ projesi kapsamında Burdur Şehir Kulübü’nde 6-12 yaş arası 80 çocuğa, 20 günlük bir seramik kursu açarak minikleri çamur ile tanıştırdı.

Kurs hakkında bilgi veren Seramik Eğitmeni Işıl Eryılmaz; “Burdur Belediyesi olarak bir proje ile karşınızdayız. ‘Minik eller seramik ile buluşuyor’ projesi. Bizim 10 yıldır Burdur Belediyesi olarak seramik eğitim kursumuz vardı atölyemizde. Bu kurslarımız 6-7 ay her sene devam ediyor.

Belediye Başkanımızın da bu konuda sürekli bir isteği vardı. Çocuklarımız için de bir şeyler yapmak ve bu sanatı çocuklarımıza öğretmek için. Bunun için şu an devam eden kurslarımız olduğu için yerimiz sıkıntılıydı. Şimdi Belediye Başkanımız Şehir Kulübünün kapılarını çocuklarımız için açtı. Burayı küçük bir atölye haline getirdik. Kurban Bayramına kadar hafta sonları ikişer günlük çocuklarımıza eğitim vereceğiz ve sonunda sertifika ile ödüllendireceğiz.” bilgisini paylaştı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de yaptığı değerlendirmede; “Seramik Kursu, Burdur Belediyesinin bir geleneği. Aslına bakarsanız Anadolu coğrafyasında ilk toprakla uğraşılan, toprak kapların yapıldığı bir alanda yaşıyoruz biz. Dönüp baktığımızda Hacılar, Sagalassos, Ağlasun Mamak köyünde bu işin ilk defa Anadolu coğrafyasında bu topraklarda yapıldığını görüyoruz. Amacımız çocuklarımızı yaz tatilinde dijital teknolojinin onları esir almasından her aile şikâyetçi. Çocuklarımızın el becerilerinin geliştirilmesi, belki sanata olan eğilimlerinin ortaya çıkması açısından böyle bir kursun çocuklarımıza yararlı olacağı açısından, hiç beklemediğimiz yeni yeteneklerin ortaya çıktığını görebilmek imkanımız olacak. Değişen dünya içerisinde artık eğitim ve öğretimin yanı sıra birtakım yeteneklerin ortaya çıkmasını istiyor gelişmiş dünya ülkeleri. Bu tarafından baktığımızda da çocuklarımızın yeteneğini açığa çıkarmak adına bizde Burdur Belediyesi olarak küçük katkılar koymaya çalışıyoruz. Umarım amacımıza ulaşırız. Çocuklarımız eğlenceli zaman geçirir. Hem sertifika sahibi olurlar hem de yeteneklerin ortaya çıkartıldığı eğlenceli bir vakit dönemi geçirmiş olurlar diyorum” diye konuştu.

Kurs sonunda kursu tamamlayan miniklere sertifika verilecek ve yaptıkları seramiklerden sergi açılacak.

Kodlama : SadeMedia Interactive