Burdur’da annesi, anneannesi ve dayısıyla yaşadığı evde ölü bulunan 2 yaşındaki Ayşenur Kazık’ın cenazesi biyolojik babası Erdi Karakiraz ve yakınları tarafından teslim alındı.

Burdur merkez Cemil Mahallesi Koskos, sokakta müstakil bir evde annesi ve kardeşi ile yaşayan Kader Karadeniz sabah işe gitmek için uyandığında 2 yaşındaki kızı Ayşenur’u yatağında hareketsiz halde gördü. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri minik kızın yaşamını yitirdiğini belirledi. Savcının incelemesinin ardından minik Ayşenur’un cenazesi otopsi yapılmak üzere Burdur Devlet Hastanesi morguna konuldu.

Olayla ilgili olarak gözaltına alınan anneanne Yüksel K. savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Anne Kader Karadeniz ‘ihmali davranışla kasten ölüme sebep olma’, Hızır Tunç Çetinkaya ise ‘çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme’ suçundan tutuklandı. Annenin cezaevinde olması, nüfusuna kayıtlı olduğu üvey dedesi Erdoğan Kazık’ın da minik Ayşenur’un cenazesini almak istememesi nedeniyle çarşamba gününden bu yana Burdur Devlet Hastanesi morgunda beklemekte olan Ayşenur Kazık’ın cenazesi bugün akşam saatlerinde işlemlerinin tamamlanmasını ardından babası Erdi Karakiraz ve yakınlarına teslim edildi.

Yeni Gün Gazetesi’ne konuşan Erdi Karakiraz “Allah kimseye evlat acısı vermesin. Son üç günde yaşadıklarım benim psikolojimi bozdu. Kızımın yüzünü dahi göremedim. Ölüsünü göreceğiz şimdi. Oğlumu benden habersiz yurda teslim etmişler. Oğlumun nüfusu benim üstüme kayıtlı idi. Kızımın cenazesini almaya geldim. Herkesten şikayetçi olacağım” dedi.

Karakiraz “Ben oğlumu almak için gerekli yerlere başvurdum. Oğlumu istiyorum. Tek onun var olduğunu bilmek beni hayatta tutuyor. Allah’ın izniyle sağ salim oğlumu da almak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Karakiraz cenazeyi aldığı sırada da gazetecilere “İlla ben katil mi olayım. Kimi vurayım. Bunun hesabını nasıl verecek bu devlet bana. Hiçbir şekilde bu dünyada adalet yok. Oğlumu istiyorum. Kızım bu şekilde oldu, oğlum da bu şekilde olursa ben katil olacağım” diye konuştu.

Erdi Karakiraz’ın ablası Gamze Yıldız’da “Kızının yüzünü bir kez göstermediler kardeşime. Şimdi ölüsünü veriyorlar. Haksızlık bu. Dört gün sonra oğlumuzun   verecekler” diye konuştu.

Babaanne Kader Tuğla’da “Bizim çocuğumuzu bizim kucağımıza versinler. Bizim tek dayanağımız o çocuk” dedi.

Cenazenin morgdan çıkarılması sırasında baba Erdi Karakiraz kızının cesedine kapanıp gözyaşı döktü.

Ayşenur’un cenazesi Burdur Belediyesi cenaze nakil aracı ile Konya’nın Akşehir İlçesi Devlet Hastanesi morguna götürüldü. Minik Ayşenur yarın Akşehir Nasreddin Hoca mezarlığında toprağa verilecek.

Öte yandan cep telefonu ile çekilen görüntüde Kader Karadeniz’in Ayşenur ile oyun oynadığı anlar, Ayşenur’un ağabeyi Tacettin’in ayağından kanepeye bağlı olduğu anlar ve elindeki suyu yere dökmesi üzerine çekimi yapan anneanne Yüksel Kazık’ın ‘Allah seni ya, döktün suyu’ sözleri duyuluyor.