ÇevreGündemKültürManşetSporMilli sporcumuz Şahika’dan Salda Gölü’nde keşif dalışı

3 sene ago

Ülkemizin en önemli milli sporcularından, serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen, Burdur Belediyesi’nin bu yıl dördüncüsünü organize ettiği Göl Festivali etkinlikleri kapsamında, önceki gün Salda Gölü’nde keşif dalışı gerçekleştirdi.

Burdur Belediyesi’nin kuruyan göllere dikkat çekmek amacıyla düzenlediği Göl Festivali’nin farkındalık etkinliklerinden biri de milli sporcumuz Şahika’nın dalış denemesi oldu.

Milli sporcu Şahika Ercümen, kuruma tehdidi altındaki göller için “Türkiye’nin Maldivleri” olarak anılan ve dünyanın en derin göllerinden biri olan Salda Gölü’nde keşif dalışı gerçekleştirdi.

Burdur Belediyesi tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Göl Festivali kapsamından ilimize gelen Ercümen, Salda Gölü plajında gezdi ve göl hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Ercümen, gazetecilere yaptığı açıklamada, kuruyan göllere dikkati çekmeyi amaçladıklarını belirterek, Salda Gölü’nde ilk kez farklı bir deneyim yaşayacağını belirtti. “Bildiğim kadarıyla tüpsüz olarak bizim gerçekleştireceğimiz şekildeki dalış ilk kez yapılacak. Salda Gölü’nde dilerim bundan sonra çok güzel antrenman imkanlarımız olur” diyen Ercümen, ileride rekor denemesi yapılabileceğini ifade etti.

Dünyada nasıl Maldivler meşhursa Türkiye’de de Salda Gölü olduğunu vurgulayan Ercümen, “Çevre sorunlarından, küresel iklim değişikliklerinden etkilenen gölümüzü kurtarmak için herkesin daha duyarlı davranması için bir dalış gerçekleştireceğiz” dedi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise Göl Festivali kapsamında göllerin kurumasına dikkati çekmek amacıyla Ercümen ve ekibinin sosyal sorumluluk projesine destek verdiğini söyledi.

Burdur Gölü’nün hacminin yüzde 40’ını kaybettiğini dile getiren Ercengiz, gölün bu çığlığına kulak verilmesi gerektiğine dikkati çekti. Ercengiz, “Yarın bu tehdit Salda Gölü için de var. Önümüzdeki süreç içerisinde Salda Gölü de bu sıkıntıyla karşı karşıya kalacak” dedi

20 metrelik dalış gerçekleştirdi

Ercümen, yaklaşık bir buçuk saat süren dalışın ardından plaja yüzerek geldi. Burada açıklamada bulunan Ercümen, dalışın çok güzel geçtiğini ve su ısısının gayet iyi olduğunu dile getirdi.

Salda Gölü’nün altının çok fazla gündeme gelmediğini vurgulayan Ercümen, “Burası mars yüzeyini andıran bir yapıya sahipmiş. Suyunun altında da bunu görebiliyorsunuz. Aşağıda çok farklı yapılar var. Bizde bunu ilk kez bugün görme şansımız oldu. İnşallah bundan sonra dalış antremanlarımızı yapacağız. Ara ara dalmaya gelmeyi çok isteriz. Belki başka güzel projelerde birlikte oluruz” dedi.

Dalışın antreman ve keşif dalışı olduğunu anımsatan Ercümen, ilk 10 metrede görüşün çok güzel olduğunu ifade etti.

Ercümen, “Yaklaşık 20 metre civarında dalış yaptık. Dibe de indik orada farklı bitki türleri var ve balçık vari çökmeler olmuş. Gayet keyifliydi. Burada rekor denemesi olabilir aslında ama daha büyük ekiple gelip burayı tekrar bir değerlendirmek lazım. Rekoru da denemek isteriz. Salda Gölü’nün bu değerini Türkiye’ye hatta dünya rekoruyla belki dünyaya duyurmak isteriz” diye konuştu.

Ercümen, dalışın ardından vatandaşlarla özçekim yaptı, plajda bulunan kil havuzuna girdi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive