ManşetSiyasetMilli İttifak Burdur’da iddialı

5 sene ago

SP il başkanı Süleyman Arslan: ‘BARAJ PROBLEMİMİZ YOK’

7 Haziran 2015 genel seçimlerine ‘Milli İttifak’ adı altında giren Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin Burdur adayları, Perşembe günü basın toplantısında gazetecilerle buluştu. Garden City Cafe-Bistro’da düzenlenen toplantıda, SP İl Başkanı Süleyman Arslan, kamuoyunun Saadet Partisi-BBP ittifakına olumlu baktığını belirterek, “Baraj bizim gündemimizden çıktı. Parlamentoya gireceğiz. Şartlarımız uyarsa koalisyon ortağı bile olabiliriz.” diye konuştu.

Genel seçime birlikte girme kararı alan Saadet Partisi ve BBP Burdur İl Teşkilatları, parti yöneticileri ve Burdur Milletvekili Adayları; Mustafa Düzgün, Abdurrahman Sarı ve Abdullah Acar’ın katılımı ile basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan SP İl Başkanı Süleyman Arslan, BBP ile ittifak yapma nedenlerini, “Siyasetin dili biraz sertleşti. Bu vatandaşta bir tedirginlik meydana getirdi. Böyle bir birlikteliğin sağlanması vatandaşta olumlu etki etti. Aldığımız tepkiler çok olumlu. İktidardan rahatsız olanlar var. Her iktidarda bu olur.

3 dönem ülkeyi yönetiyorsanız herkesi memnun etmek kolay değildir. ‘Nereye oy vereceğimiz bilmiyorduk, iyi ki çıktınız’ diyen vatandaşımız çok. Tabi bu sandığa ne kadar yansır bilmiyoruz. Biraz geç kaldık ama daha önümüzde zaman var.” şeklinde açıkladı.

Vatandaşımız ittifaka olumlu bakıyor

Esnaf ziyaretleri sırasında, çok olumlu tepki aldıklarına dikkat çeken Arslan, genel seçimler için iddialı konuştu. ‘Bu kez farklı, olumlu bir tablo ile karşılanıyoruz. Baraj bizim gündemimizden çıktı.’ diyen Süleyman Arslan, “Parlamentoya gireceğiz. Şartlarımız uyarsa koalisyon ortağı bile olabiliriz. Biz geçmişte de çok koalisyonlar yaşadık. Türkiye’ye en hayırlı hizmetleri koalisyon döneminde yaptık. Biz Reis-i Cumhur gibi ‘aman ha koalisyon olmasın’ demiyoruz. Bunlar koalisyon ihtimalini güçlendiren konuşmalardır. Durup dururken Reis-Cumhur’un böyle telaşlanmasının sebebi ileride koalisyon ihtimalini olduğunu gösteriyor. Onların önüne gerçek kamuoyu yoklamaları geliyor. Bize karşı tavrı müspet. İnşallah bu seçimlerde biz sürpriz parti olacağız. Bizim bile beklediğimizden daha yüksek netice alacağımız konusunda ümit varız” diye konuştu.

Oylar parçalanacak, ummadığımız partiler yüksek oy alacak

1973’de CHP ile yaptıkları koalisyonuhatırlatan Arslan, Burdur’da genel seçim hedefleri ile ilgili soruya,“ bizde herkes gibi biz de bir milletvekiline talibiz. Olmayacak bir şey değil. Burdur’da galiba 190 bin küsur bir seçmen var. Bunların 20 bin kadarı oy kullanmaz, geçersiz, 150-160 bin geçerli oy olur. Oylar bu kez çok parçalanacak. Hiç ummadığınız partiler burada 5-6 bin oy alacak. Mesela HDP bile buradan oy alacak. 35 bin’i bulan bir parti Burdur’da milletvekilliğine ortaktır. Burada % 40’ın üzerinde oy alacağız. Bazılarına bu hayal gibi gelebilir. Ama bu kez işler farklı. AK Parti’yi sürükleyen Reis-i Cumhur aleyhinde puanlar da getiriyor. ‘Bu insan Reis-i Cumhur mu parti lideri mi’ diye soruyor? vatandaş. ‘ Muhalefet partilerini uçuk vaatlerde bulunuyor’ diye eleştiriyor. ‘Sana ne. Sen yerinde otur.’ Bunun olumsuz geri dönüşü de olacak. Biz onlar gibi 3-0 filan da demiyoruz. Onlar Halep’te 60 arşın atlıyorlar ama Halep’te atladığın 60 arşının sana faydası yok. Burada kaç arşın atladığını göreceğiz. AK Parti, bu seçimlerde bir sükut-u hayale uğrayacak. Ülke genelinde hiç beklemediği bir sonuç alacak. Göreceksiniz” diye yanıt verdi.

Partilerin uyumu iyi durumda

İki parti arasındaki uyumun iyi olduğunu vurgulayan İl Başkanı Arslan, Meclise girmeleri halinde birleşme olup olmayacağı ile ilgili, “Biz eskiden beri birbirimizi kardeş parti kabul ederiz. Farklılığı en az olan partileriz. En zor zamanlarımızda imdadımıza onlar yetişmiştir. Parti olarak birleşmesek bile bir mutabakatla Meclis’te ortak hareket edebiliriz. Birleşme zaman ister, tabanın kabulü gerekir. “şeklinde açıklama yaptı.

“Bizi Meclise soksunlar HDP koalisyonuna gerek kalmasın”

Mustafa Düzgün (1. Sıra Adayı) : Ben Saadet Partisi’nin Meclis’te olması gerektiğini düşünüyorum. Geçen hafta Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın röportajı vardı. Görünürde 4 parti Meclise girecek. Bizi saymıyorlar tabi. HDP’den bahsediliyor. Kiminle koalisyon kurarsınız diye soruldu. Maalesef ‘HDP’ dedi. Saadet Partisi’ni Meclise soksunlar, HDP’ye muhtaç kalmasınlar. Biz buradayız.

Abdurrahman Sarı (2. Sıra Adayı): 1960 Bucak doğumluyum. 1980 öncesi Ülkü Ocakları Teşkilatı, Ülkücü Gençlik Derneği’nde vazife yaptım. Milliyetçi Çalışma Partisi’nin kuruluşunda rol aldım. Muhsin Yazıcıoğlu ile Milliyetçi Çalışma Partisi’nden beraber ayrıldık. Kuruluşunda da vazife aldım. Büyük Birlik Partisi Bucak İlçe Teşkilatı’nın kurucu başkanıyım. Bu dönem içerisinde BBP’nin genel istişare heyetinde 9 sene bulundum. Bucak Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanlığı yaptım. Belediye başkanlığı ve milletvekili adaylığım oldu. Milletimizin bizden bu ittifak için istek vardı. Bu isteği yerine getirdik. Uyum içerisinde çalışıyordu.

Memleketimizin birçok birikmiş sorunu var, biz bu sorunların çözümüne talibiz. Başta toplumsal barışın bozulduğunu, ahlaki çöküntü yaşandığını görüyoruz. İnsanlar önüne güzel şeyler konduğu zaman yine birlik ve beraberlikle hareket ederler. Biz yeniden bunun inşa edilebileceğini düşünüyoruz. Milli gelirin arttığından bahsediliyor ama fert fert baktığınızda insanların gelirlerinin artmadığını görüyoruz. İnsanlar bankalara mahkum edildi. AB’ye gireceğiz derken kültürümüzden ödün verdik.

Abdullah Acar (3. Sıra Adayı): Burdur doğumluyum. Askeriye Köyü’nde ikamet ediyorum. Sanayide esnaflık yapıyorum.   Evliyim 1 çocuk babasıyım. İnşallah adaylığımız hayırlı olur.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive