ManşetMilli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram’dan net açıklama: ‘KESİN YIKILACAK’

5 sene ago

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram,  şehrimizdeki eski Kız Meslek Lisesi binasının kesin bir dille,  yıkılacağını açıkladı.

Eski Kız Meslek Lisesi binası için, 2010 yılında % 64 depreme dayanıksız raporu çıktığını ve güçlendirme gerektiğini hatırlatan Bayram, “Binanın maliyeti çok yüksek olduğundan dolayı Bakanlıkça yıkılması kararlaştırılmış ama yıkılmamış. Bütün resmi prosedürler tamamlandı. Yıkımı ile ilgili yıkım ihalesinin yapılması ve yıkıldıktan sonra binanın sorumluluğunun bize teslim edilmesi Özel İdarenin sorumluluğunda.” diye konuştu.

YIKIM İŞLEMİ DEVAM EDECEK

Binanın yıkılacağını vurgulayan Mahmut Bayram, “Yıkım aşamasında Kent Konseyi ve Belediye yıkılmaması için ellerinden geleni yaptılar ama Antalya Anıtlar Bölge Kurulu’nun vermiş olduğu rapor, buranın tescilli kültür varlığı olmadığı yönünde. Burası normal bir binadır. Bizim için de resmen böyle. Yıkım ile ilgili işlem devam ediyor ve edecek.” vurgusu yaptı.

Burdur Belediyesinin binanın yıkımı ile ilgili ruhsat vermediği ya da iptal ettiği yönünde bilgi aldıklarını dile getiren Bayram, İl Özel İdaresi tarafından bina yıkılıp Milli Eğitime teslim edildikten sonra, burayı Turizm Eğitim Merkezi (TUREM) olarak kullanacaklarını açıkladı.

YERİNE TUREM GELECEK

Bayram, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Özel İdare’den isteğimiz bu binanın yıkılması ve buranın bize teslim edilmesi. Çünkü burası bize eğitim kurumu olarak lazım. O bölgede planlamamızda ilkokula ihtiyaç yok. Anasınıfına ihtiyaç var. O bölgenin, caddenin özelliği itibariyle, Kafeler Caddesi olduğu için, biz de o yapıya uygun eğitim kurumumuz olan Turizm Eğitim Merkezi’ni (TUREM) yapmayı düşünüyoruz. O bina yıkılmadan, biz o yerin Turizm Eğitim Merkezi olması için Bakanlığa teklifte bulunamayız. Onun için yıkımı istiyoruz.

KİMSE MİLLİ EĞİTİME AİT BİR ARAZİYİ ALAMAZ

Bu araziyi almak için birileri başvuruda bulunmuş. Burdur değil, Türkiye’nin herhangi bir yerinde Milli Eğitimin bir karış arazisini kimse alamaz. Çünkü Bakanlık buna kesinlikle müsaade etmiyor.”                          Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive