Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan ve geçtiğimiz günlerde görevine başlayan Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay’a veda yemeği verildi.

Öğretmenevinde düzenlenen veda yemeğine Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri Okul Müdürleri ve Milli Eğitim Müdürlüğü personeli katıldı.

Yemekte konuşan Emre Çay, konuşmasının sonunda gözyaşlarına hakim olamadı.

“Bir göreve talip olmak yerine o göreve tevdi edilen olmayı her zaman tercih ettim”

Müdür Çay; “Çok değerli mesai arkadaşlarım, kardeşlerim. Neden kardeşlerim diyorum çünkü; kardeşlik hukuku içerisinde görevi devraldığımızdan bugüne kadar elimden geldiğince beşeriz şaşarız ama kırmadan, dökmeden, bugünü bilerek çalışmanın gayreti içerisinde olduk ve hepinizin çoluğuna, çocuğuna rızkını götürmek için burada gece gündüz çabaladığının bilincinde olarak kimsenin onurunu, haysiyetini ayaklar altına almak ya da kırmak, dökmek bizim haddimize değil diyerek elimizden geldiğince yapıcı olmaya çalıştık. Bugün ilk geldiğim günkü cümleyle sözlerime başlamak istiyorum. Nasıl başladığınızdan öte nasıl bitirdiğiniz önemlidir, nasıl uğurlandığınız önemlidir. Göreve geldiğimizde her yerde olduğu gibi burada da insanlar hayırlı olsun der, çiçek yollar, gülücüklerle size karşılar. Ancak zaman içerisinde ektiklerinizi bugün burada biçersiniz. Allaha şükürler olsun ki ilçe müdürlerimiz, şube müdürlerimiz, okul müdürlerimiz hepsi bugün burada bizi yalnız bırakmayarak bunu hamdolsun güzel bir şekilde bu sürecin tamamlandığını bizlere hissettirdi, gösterdi. Allah hepinizden razı olsun. Görev adamı olmak çok farklı bir şey. Görev alınmaz verilir anlayışı ile çalışmak asla bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da bir göreve talip olmak yerine o göreve tevdi edilen olmayı her zaman tercih ettim. Yine bu şekilde inanarak çalışınca bunun Allah katında karşılık bulduğuna defalarca şahit oldum.” ifadelerini kullandı.

“İnanç gayreti, gayret başarıyı getirir”

‘Burdur’da gece gündüz çalıştık.’ Diyen Müdür Emre Çay; Hep dedim yine diyorum, Şu ana kadar, yani görev süresince koyduğumuz hiçbir hedefe ulaşamadık demedik. Fazlaca fazlaca, fersah fersah ulaştık. Neden? Çünkü kendimiz çalıp kendimiz oynadık. Arkadaşlar LGS’de hak ettiğimiz noktaya ulaşalım dediğimizde tüm müdürlerimiz başta olmak üzere öğretmenlerimiz sarıldılar, inandılar sonrasında da zaten geçen sene zirveye yerleştik. Dolayısıyla inanç gayreti, gayret başarıyı getirir.” diye konuştu.

“Burdur eğitim açısından gerçekten özel bir şehir”

Çay; “Burdur, bu şehir eğitim açısından gerçekten özel bir şehir. Bu şehirin potansiyeli çok yüksek. Ben bunu herkese söylüyorum. Özellikle bizleri yöneten büyüklerimize. Burada bir şeyler olduysa bu bizim çok süpermenliğimizden değil. Gerçekten var olan özel bir potansiyel var. Öğrencilerin IQ seviyesi gerçekten belli bir seviyenin üstünde. Öğretmenler çok fedakar, samimi. Okul müdürleri sahayı etkin bir şekilde yönetiyor, pasif değil. Bu başarının artarak devam edeceğine inancım sonsuz. Sizleri yine beğeni ile takip edeceğim. Çünkü ilk göz ağrıları unutulmaz. Burası benim ilk İl Müdürlüğümdü. Buranın değeri bende her zaman farklı olur. Laf olsun diye hiçbir zaman konuşmadım. Allah için sizleri çok sevdim. Allaha emanet olun.” dedi.

Müdür Çay, konuşmasının ardından veda yemeğine katılan Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri Okul Müdürleri ve Milli Eğitim Müdürlüğü personelleri ile tek tek vedalaştı.

-Muhammet Fatih Başcı